Tobie się zawierzamy
W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 7 października ks. abp Stanisław Gądecki dokonał aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. To historyczne wydarzenie poprzedziły narodowe rekolekcje, które przeżywane były pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”.
- Zawierzenie to wymaga od nas przede wszystkim ducha wiary, duchowego otwarcia i dyspozycyjności. Przez ten akt, przywołujący wstawiennictwa i opieki św. Józefa, wielkiego orędownika, zobowiązujemy się, że na wszystko, co się dzieje w naszym życiu osobistym, rodzinnym i w życiu naszej Ojczyzny będziemy spoglądać w duchu wiary – mówił ks. bp Damian Bryl, zachęcając wiernych, aby należycie przygotowali się do tej uroczystości poprzez udział w narodowych rekolekcjach. - Na każdy dzień rekolekcji chcę szczególnie zaprosić konkretne grupy wiernych. Wszystkich pozostających w swoich domach, zachęcam, aby przeżyli ten błogosławiony czas korzystając z licznych transmisji w mediach – zachęcał Biskup diecezji kaliskiej. Rekolekcje, które odbywały się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu rozpoczęły się 3 października Mszą św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla i trwały do 7 października. Ich tematem przewodnim był św. Józef ukazany na wielu płaszczyznach: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia. Całość była transmitowana przez Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, a także Radio Maryja i Telewizję Trwam. Pisząc całość chcę zaznaczyć, że nie tylko Msze św. i nauki rekolekcyjne, ale także szereg innych programów przygotowanych przez załogę Radio Rodzina i Telewizję internetową Dom Józefa prowadziły nas do tego wielkiego wydarzenia. Na ten czas w cieniu bazyliki powstało studio radiowo-telewizyjne, gdzie przez cały dzień trwały rozmowy, przeprowadzane były wywiady, a także wiele osób dało świadectwo obecności wielkiego Patrona w ich życiu.
Opiekun Kościoła
Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Damian Bryl, który wyraził nadzieję, że rozpoczynające się rekolekcje, będą czasem szczególnej modlitwy, refleksji, a nade wszystko słuchania Bożego Słowa, które ma się stać drogowskazem we wszystkich poczynaniach i wyborach. Ponadto zauważył, że w kościołach diecezji od kilku dni wierni trwali na Nowennie do św. Józefa. Dalej Ksiądz Biskup prosił wiernych, by tak jak św. Józef starali się żyć według słowa Bożego. – Słowo Boże jest drogowskazem do pełnego życia i szczęścia. Chcemy tego Słowa słuchać, rozważać je, ale też konfrontować z nim nasze życie. Nie wystarczy tylko usłyszeć, ale trzeba jeszcze pozwolić, by Boże słowo mogło nas dotknąć, zacząć rozświetlać nasze serca i umysły. Niech ten czas rekolekcji będzie takim czasem zasłuchania - podkreślił Biskup kaliski. A odwołując się do czytań tego dnia, zauważył, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest wpisane w naturę człowieka i powinno ono być nierozerwalne. I dlatego zachęcał małżonków, aby często odwoływali się do łaski, którą otrzymali od Boga w sakramencie małżeństwa.
We Mszy św. uczestniczyli klerycy roku propedeutycznego wraz ze swoimi moderatorami z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej, którzy formację odbywają w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Oczywiście już tego dnia zgromadzeni mogli wsłuchać się słowa nauki rekolekcyjnej, jak i homilii, które głosił ks. dr Marcin Wiśniewski. Ksiądz doktor w swoim słowie wskazywał na św. Józefa Opiekuna Kościoła, zatrzymując się na trzech słowach: człowiek, rodzina, Kościół, które nazwał misteriami, a więc tajemnicami. - Dzisiaj staje przed nami św. Józef i pokazuje nam, że nie tylko mamy słyszeć Słowo Boże, ale mamy je przyjąć do swojego życia. Mamy temu słowu okazać posłuszeństwo wiary i do tego słowa dostosować życie – podkreślił Prelegent.
Na zakończenie dnia odbył się koncert „Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z Poznania ze wstępem ks. prof. Piotra Nawrota. Kolejne dni przyniosły wiele wspaniałych treści zarówno podczas homilii, jak i nauk rekolekcyjnych, ale po kolei.
Małżeństwo i rodzina
Drugi dzień rozpoczął się dość wcześnie, a prelegentem tego dnia był ks. Dariusz Dąbrowski Cor, który wygłosił katechezę nt. małżeństwa. Natomiast o godz. 13:30 w Telewizji Trwam transmitowana była Msza św. z kaplicy cudownego obrazu, której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Kół Żywego Różańca i osoby skupione w Apostolacie „Margaretka” oraz przybyli pielgrzymi. W godzinach popołudniowych odmówiono modlitwę różańcową, po której była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Marcina Papuzińskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, homilię wygłosił ks. Dariusz Dąbrowski COr. Na wieczorną modlitwę przybyli przedstawiciele Ruchu „Światło-Życie”, Domowy Kościół, grupy charyzmatyczne, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Podczas eucharystii śpiewał chór parafialny „Rapsodia” działający przy sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze pod dyrekcją Heleny Piotrowskiej.
Po Mszy św. ks. Dariusz Dąbrowski COr wygłosił katechezę nt. małżeństwa. Ks. Dariusz w swoich słowach wskazując na obraz Świętej Rodziny, gdzie pośrodku Maryi i Józefa jest Jezus, zaznaczył, że w obecnych czasach, gdy widzimy jak wpływ różnych ideologii prowadzi do destrukcji rodziny, musimy przywrócić centralne miejsce w naszym życiu Jezusowi i Jego Ewangelii życia. Dodał też, że musimy dać poprowadzić się Jezusowi, bo to jest punkt wyjścia przywrócenia właściwego porządku świata, poprzez odnowienie małżeństwa i rodziny zgodnie z Bożym zamysłem. - Konieczny jest powrót do życia sakramentalnego, wiele związków dzisiaj buduje fundamenty na piasku, którym są relacje nieformalne, niesakramentalne, związki cywilne. To w dużej mierze burzy porządek Kościoła - kontynuował Prelegent podkreślając, że potrzeba dziś nawrócenia i wejścia na drogę małżeństwa sakramentalnego, przywrócenia radości z bycia razem przed Bogiem. - Ważna jest tutaj kolejność, żeby przyniosła owoc. Najpierw nawrócenie potem sakrament – mówił ks. Dąbrowski.
Skoro dzień ten poświęcony został rodzinie i małżeństwu to i w tym duchu sporo działo się także w studio radia i telewizji, gdzie zaproszeni zostali małżonkowie, by podzielić się tym, jak wielką rolę odegrał w ich małżeństwie, w budowaniu rodziny św. Józef. Państwo Tomalakowie, jak i Promni właśnie św. Józefowi składali wielkie dzięki za potomstwo, jakim Bóg ich obdarzył. Gościem był również ks. Dariusz Dabrowski, który w rozmowie mówił o tajemnicy trzech serc, które są lekiem na całe zło.
Życie
W trzecim dniu narodowych rekolekcji prowadzącym był ks. dr Krzysztof Wons SDS, który podczas całego dnia głosił konferencję oraz homilię podczas wieczornej Mszy św.
Mszom Świętym tego dnia przewodniczyli ks. Leszek Szkopek, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie i ks. prałat Zbigniew Cieślak, wikariusz biskupi ds. administracyjnych. W tym dniu rekolekcyjnym uczestniczyły osoby życia konsekrowanego naszej diecezji kaliskiej oraz pielgrzymi Pieszej Pielgrzymi Diecezjalnej i Kaliskiej na Jasną Górę, Bractwa Świętego Józefa, a także wspólnoty neokatechumenalne.
Ks. dr Wons głosząc naukę, jak i homilię zaznaczył, że wszystko co tak naprawdę możemy powiedzieć o św. Józefie, to tylko to, co nam objawia sam Bóg w Biblii. I tylko przez modlitwę słowem Boga i natchnieniem Ducha Świętego jesteśmy zdolni zgłębić tajemnicę życia i świętości tego niezwykłego człowieka. - Odkrywam go jako patrona świętości życia – mówił Prelegent, dodając, że Józef przekonuje go jak boskie, jak święte jest każde życie. - Otóż Ewangeliści spotykają nas z Józefem, który jest stróżem życia, który przyjmuje z rąk Boga życie jako tajemnicę i w tym życiu dziecka Bożego z pokorą uczestniczy – zaznaczył Ks. Doktor, dodając, że można powiedzieć, że stąpa codziennie jakby na bosaka po świętej ziemi życia jedynego dziecka Ojca i nieustannie przyjmuje to życie. - Józef stróż i opiekun życia Boga człowieka, z tego wynika sedno jego tożsamości, to serce jego powołania. To najważniejsza misja w jego życiu. Wszystko co posiadał w sobie, wszystkie dary jakie Bóg złożył w jego i to kim był - podsumował Prelegent.
Ks. Wons był również gościem studia, gdzie przez cały dzień trwały rozmowy z zaproszonymi gośćmi. A byli nimi, ks. Paweł Nowacki wraz z przedstawicielami wspólnoty „Spotkajmy się z uśmiechem”. W studio gościły również siostry zakonne, które mówiły o obecności św. Józefa w zgromadzeniach żeńskich.
Ojcostwo
Tak dotarliśmy do kolejnego dnia, który przebiegał po hasłem „Ojcostwo”. Prowadzącym tego dnia był ks. Piotr Górski, który z samego rana wygłosił katechezę nt. ojcostwa. W ciągu dnia Mszy św. z kaplicy cudownego obrazu, przewodniczył ks. prał. Andrzej Latoń, Prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, a we wspólnej modlitwie uczestniczyli przybyli pielgrzymi oraz czciciele św. Józefa.
Ks. Dominik wygłosił również katechezę nt. ojcostwa. - Bóg chce objawiać nam, szczególnie teraz kiedy świat jest wypełniony sierotami bez ojca swoje najczulsze oblicze. Oblicze, które objawia nam Jezus Chrystus, i jak mówi w swojej modlitwie arcykapłańskiej nadal będzie objawiał – zaznaczył ks. Dominik. A wskazując na św. Józefa, stwierdził, że jest on niewątpliwie stworzony przez Boga Ojca w jego ojcostwie, by w najdoskonalszy sposób na ziemi przekazywał ojcostwo Ojca z nieba. - Św. Józef jest tym tatą, który daje Jezusowi poczucie bezpieczeństwa, jest wsłuchany w swoje dziecko – podkreślił ks. Wons, dodając, że św. Józef jest mężczyzną, który nieustannie spędza czas przy Arce Przymierza. - Starotestamentalna Arka przymierza była zapowiedzią Maryi, prawdziwej arki. To ona w swoim łonie nosiła najwyższego arcykapłana Jezusa Chrystusa, który dokonał nowego wiecznego przymierza już nie na Górze Synaj, ale na Górze Kalwarii i który zostawił siebie jako mannę, pokarm Eucharystyczny aż do końca świata we wszystkich tabernakulach i ołtarzach świata – zaznaczył ks. Dominik.
Dalej Prelegent przekazując kilka myśli, refleksji o św. Józefie objawiający miłość Boga Ojca, chciał zaprosić do tego, by styl życia św Józefa stał się stylem każdego mężczyzny, chrześcijanina, ojca i męża. A mówiąc o zawierzeniu, zauważył, że dopiero wtedy będzie ono z pełną mocą trwać w naszej Ojczyźnie, kiedy bardziej upodobnimy się do stylu św. Józefa, im szybciej on wejdzie jako obrońca Kościoła w życie Polski, aby doprowadzić do triumfu Ewangelii. - Do triumfu Boga w naszym domu, Kościele i rodzinach – wołał ks. Krzysztof Wons.
Dzień zawierzenia
Po tej kilkudniowej uczcie dla duszy nadszedł wielki dzień, dzień zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Mszy św. koncelebrowanej, podczas której dokonano tego aktu przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki. Wraz z nim modlił się nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, przedstawiciele Episkopatu Polski oraz księża diecezjalni.
Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa prowadzona przez rodziny z Domowego Kościoła z parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Po powitaniu przez kustosza ks. prał. Jacka Plotę zebrani w kaliskiej bazylice wysłuchali pięknego koncertu - Kantaty o św. Józefie Patris Corde z muzyką Krzysztofa Niegowskiego do słów ks. Tadeusza Goleckiego w wykonaniu solistów i Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją Beaty Szymańskiej. Na kilka chwil przed Mszą św. w rozmowie z ks. prał. Leszkiem Szkopkiem, ks. prał. Andrzej Latoń, mówił na temat sensu zawierzenia św. Józefowi. Następnie biskup kaliski Damian Bryl, skierował słowa powitania do zgromadzonych, w których zaznaczył, że ludzie często przychodzą do kaliskiego sanktuarium ze swoimi sprawami, biedami i strapieniami ufając, że dla św. Józefa te sprawy nie są obojętne i że jest niezawodnym orędownikiem u Boga i dlatego pragniemy, aby św. Józef opiekował się nami w tym trudnym czasie – zauważył ks. bp Bryl, dodając, że chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, ojczyzny i Kościoła w Polsce. - Chcemy prosić, aby był naszym przewodnikiem, aby pomógł nam odczytywać wolę Bożą. Dzisiaj chcemy prosić go, aby za nami orędował i uczyć się od niego życia oddanego Bogu i bliźnim – mówił ks. bp Bryl.
Z okazji tak wielkiego wydarzenia swój list wystosował papież Franciszek, w którym napisał, że ogłaszając w Kościele powszechnym Rok Świętego Józefa zachęca lud Boży do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa i do naśladowania jego cnót. - Św. Józef wierny otrzymanemu od Boga powołaniu i misji nieustannie stoi na straży małżeństwa, rodziny i życia. Stale uczy, że uznanie prymatu Stwórcy jest zaproszeniem go do swojego życia, do swojej rodziny, społeczeństwa i narodu – pisał papież. Papież podziękował duchowieństwu i wiernym za inicjatywę dokonania zawierzenia oraz życzył nieustannego wzrastania w świętości i łasce.
Natomiast ks. abp Gądecki, podkreślił, że to spotkanie i to nadzwyczajne wydarzenie to fakt, że nadszedł dla nas czas lepszego zrozumienia roli św. Józefa a tym samym czas powierzenia mu małżeństw i rodzin, powierzenia mu sprawy życia, dobrej ludzkiej pracy, powierzenia mu całej Ojczyzny i Kościoła. W homilii, którą wygłosił podczas Mszy św. wskazywał na rolę św. Józefa jako opiekuna małżeństw, rodzin, życia, dobrej pracy ludzkiej, Ojczyzny i całego Kościoła. Jak podkreślił, dzieło odbudowy wiary trzeba zacząć od siebie; nie przejmując się trudnościami, przeciwnościami i podziałami, żyć Ewangelią. Nawiązał także do sytuacji na granicy polsko–białoruskiej apelując o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych. Zwrócił też uwagę na znaczenie św. Józefa jako patrona fundacji, która ma zajmować się pomocą dla ofiar wykorzystania seksualnego oraz prewencją, „aby nigdy więcej nie uczyniono krzywdy dzieciom, młodzieży i niepełnosprawnym” (całą homilię zamieścimy w kolejnym numerze).
Po Komunii Świętej przyszedł ten najbardziej wyczekiwany moment, w kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa ks. abp Stanisław Gądecki odczytał Akt Zawierzenia św. Józefowi Narodu i Kościoła w Polsce. - Święty Józefie, Opiekunie Świętej Rodziny i Kościoła Powszechnego, pociągnięci przykładem Twoich cnót i ufni w Twoje wsparcie, zawierzamy się Tobie, abyś był naszą inspiracją i przewodnikiem w prowadzeniu życia godnego chrześcijan. Dlatego obieramy Cię dziś za naszego Obrońcę i szczególnego Patrona tak w życiu, jak i w śmierci – mówił Ksiądz Arcybiskup zawierzając „nas” św. Józefowi.
Uroczystość, jak i każdy dzień narodowych rekolekcji transmitowane były przez Telewizję Trwam, Radio Maryja, Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst i zdjęcia Arleta Wencwel-Plata
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!