Kolumbia - świadectwo dla świata
Z czym kojarzy się Kolumbia? Z narkotykami, kartelami, porwaniami, zabójstwami, terroryzmem, działaniami wojennymi i partyzantami – powie większość z nas. Taką Kolumbię zna świat, taką Kolumbię przedstawiają nam media. Miałam jednak możliwość zobaczyć inną Kolumbię – pełną Boga w życiu osobistym, społecznym i politycznym.
Stało się to za sprawą projekcji filmu Dominika Tarczyńskiego „Kolumbia – świadectwo dla świata”, która odbyła się 11 lutego w parafii pw. św. Stanisława B. i M. w Wieruszowie. Projekcja filmu została wzbogacona niezwykłym świadectwem życia samego reżysera. Zakończyła się wspólną modlitwą za Ojczyznę i błogosławieństwem ks. proboszcza Henryka Orszulaka.
Film otrzymał pierwszą nagrodę za „Najlepszy Film Dokumentalny” na ubiegłorocznym XVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Został nagrodzony za pokazanie prawdziwego oblicza dzisiejszej Kolumbii, gdzie wiara katolicka i odważne wyznawanie jej przez rządzących prowadzi do eliminowania przestępczych marksistowskich mafii narkotykowych. „Świadectwo autentycznej wiary polityków jest dla nas nadzieją na naprawienie życia publicznego w Polsce” – podkreśliło jury.
Jak mówi sam reżyser „Kolumbia – świadectwo dla świata” to obraz ukazujący przemiany społeczne i duchowe w wymiarze narodowym, jakie dokonały się – i nadal się dokonują – w Kolumbii. Film ten nie jest typowym filmem dokumentalnym. To raczej zarejestrowane w szczególnych warunkach świadectwo, manifest wiary obecnej w życiu prezydenta Kolumbii oraz innych przedstawicieli władzy świeckiej i kościelnej. Jest to obraz walki prowadzonej przez członków Kościoła katolickiego na płaszczyźnie duchowej, ale także w świecie materialnym, który dla Kolumbijczyków jest światem wypełnionym przemocą. Niestety w tzw. mediach publicznych nie zobaczymy tego filmu! Dominik Tarczyński po zdobyciu I nagrody w Niepokalanowie zaoferował różnym stacjom telewizyjnym bezpłatne udostępnienie swojego filmu. Niestety – żadna ze stacji nie była zainteresowana wyemitowaniem tego filmu! Zrobiła to tylko telewizja Trwam.
Skąd wziął się pomysł?
Dominik Tarczyński jako animator wspólnoty w katedrze Westminster w Londynie spotykał wielu ludzi z całego świata – tam właśnie poznał Ricka Millera. To on opowiedział mu o tym, co dzieje się w Kolumbii. Historie, które opowiadał, były tak niesamowite, że reżyser postanowił zrealizować film dokumentalny o wielkich przemianach, jakie mają miejsce w tamtej części świata. Sam autor mówi: „Logistycznie nie było łatwo, ale to, co przeżyliśmy podczas realizacji tego filmu, było warte każdego wysiłku”.
Jaką Kolumbię pokazuje film?
W filmie Tarczyńskiego ujrzymy Kolumbię pełną dobra, mistyków, objawień maryjnych. Kolumbię klęczącą i rozmodloną, z wiarą proszącą Boga o pomoc. Zobaczymy świadectwo wiary polityków, przedsiębiorców, ludzi świeckich i ludzi Kościoła, zamożnych i ubogich. Zobaczymy kraj, w którym w 2008 r. politycy razem z kolumbijskim duchowieństwem oraz Kolumbijczykami, powierzyli losy swego kraju Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Film pokazuje fenomen, jakim jest w Kolumbii jedność władzy świeckiej i duchownej. Usłyszymy jak najważniejsze osoby w państwie, bez skrępowania mówią językiem, którego na ogół wstydzą się używać nawet politycy będący katolikami. „Kolumbia – świadectwo dla świata” to udokumentowany proces zmian w Kolumbii, do których doszło dzięki żarliwej modlitwie i płynącemu z niej działaniu osób rządzących. - Niesamowite jest to, że Kolumbia, kraj kojarzony przede wszystkim jako główny producent kokainy, o wysokiej przestępczości, stał się polem takiej przemiany duchowej – mówi Tarczyński. - Świadectwo dla świata, to znaczy, że także dla Polski – rozwija reżyser. I dodaje, że przykład Węgier, z racji naszego sąsiedztwa jest nam bliski, ale warto zauważyć, że także w innych, odległych częściach świata dokonują się znaczące przemiany. - Nie tylko kraje chrześcijańskiej Europy, ale także kraje Ameryki Południowej mogą być dla Polski przykładem i początkiem dyskusji nad tym, jakie działania podjąć – mówi Tarczyński.
Film pokazuje również, jak niezwykłą bronią w walce z realnymi siłami zła jest gorliwa modlitwa. Kolumbia daje nam przykład prawdziwej wiary, prawdziwego oddania się opiece naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi oraz Jego Matce. Pokazuje, że prawdziwa wiara czyni cuda!
Jak zorganizować pokaz filmu?
Zachęcam wszystkich gorąco do zorganizowania pokazu filmu „Kolumbia – świadectwo dla świata” w swoich parafiach. Dominik Tarczyński wszędzie tam, gdzie jest zapraszany, pojawia się bezpłatnie, przekazuje swoje doświadczenie pobytu w Kolumbii oraz dzieli się tym, w jakich okolicznościach powstał ten film.
Wszystkich zainteresowanych spotkaniem czy pokazem reżyser prosi o wypełnienie krótkiego formularza zamieszczonego na stronie www.charyzmatycy.pl lub o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu 607 731 731. Każdy, kto zdecyduje się na przesłanie zaproszenia otrzyma materiały promocyjne pomocne w organizacji: plakaty, ulotki. - Każdy, kto chce zorganizować pokaz filmu w swojej parafii, wspólnocie może śmiało do mnie zadzwonić lub napisać - mówi reżyser filmu. Każdy, kto czuje się odpowiedzialny za naszą Ojczyznę powinien ten film zobaczyć!
Kasia Dudka-Kania
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!