TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Maja 2020, 19:29
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zmartwychwstały Pan przynosi duchowe ciepło i światło

- Zmartwychwstały Pan przynosi nam duchowe ciepło i duchowe światło - mówił biskup kaliski Edward Janiak w katedrze kaliskiej, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej transmitowanej na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że liturgia Wigilii Paschalnej ogłaszając już zmartwychwstanie Pańskie skupia uwagę na dwóch ważnych żywiołach, którymi Pan Bóg posługiwał się i nadal posługuje w zbawieniu świata, a są nimi ogień i woda. - Światło i ogień ogrzewa i oświeca. Bez ognia dającego ciepło i bez światła nie byłoby możliwe życie w przyrodzie. Boimy się w życiu zimna i ciemności, ale też w sferze życia duchowego jakże często dokucza nam zimno i ciemność w życiu społecznym, rodzinnym, może to być brak miłości, znieczulica, obojętność, bezsens życia, kłamstwo, życie w ciemnościach grzechu – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że zmartwychwstanie Chrystusa zapowiada zmartwychwstanie człowieka. – Do chwały zmartwychwstania idzie się przez krzyż, przez cierpienie. Zmartwychwstanie jest też wezwaniem do nowego, odmienionego życia już tu na ziemi. Starajmy się żyć jak świadkowie Chrystusa. Warto być dobrym człowiekiem i starać się o niebo, umieć przebaczyć innym – wskazywał kaznodzieja.

Ubolewał, że we współczesnym świecie są ludzie, którzy obrażają Pana Boga. - Są pewne granice. Nie można naśmiewać się ze świętości, z Eucharystii, z kapłaństwa, które jest dane nam na ziemi, by Chrystus był z nami aż do skończenia świata. Pan Bóg reaguje bardzo mocno. Dzisiaj jesteśmy świadkami, że Pan Bóg reaguje, za dobre wynagradza, a za złe karze – powiedział hierarcha.

Życzył wiernym wiary i siły w przeżywaniu codzienności. – Życzę, byśmy mieli wiarę i moc do dźwigania krzyża, byśmy byli odważnymi i czytelnymi świadkami Chrystusa, byśmy mieli tyle siły, aby wypraszać Boże miłosierdzie dla nas i dla całego świata – mówił bp Janiak.

Biskupom, kapłanom i wiernym łączącym się duchowo za pośrednictwem mediów życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tych dniach naznaczonych niepokojem i smutkiem, a nawet lękiem i cierpieniem wielu naszych sióstr i braci, niech większa i silniejsza okaże się nadzieja pokładana w Bogu oraz radość i światło wielkanocnego poranka. Życzę, aby ten święty czas przeżywania Paschy Pana na nowo umocnił nas w przekonaniu, że tylko On Zwycięzca śmierci, piekła i szatana ma moc uwolnić nas od grzechów, wątpliwości, lęków i wszelkich obaw o przyszłość, że tylko On Zmartwychwstały Pan jest źródłem jedności, zgody i pokoju w naszych rodzinach i w naszej umiłowanej ojczyźnie – powiedział proboszcz katedry.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Dariusz Kwiatkowski, profesor UAM w Poznaniu, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa” oraz księża wikariusze katedry kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak

 

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!