TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 02 Sierpnia 2021, 19:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zakochani w krzyżu - pielgrzymka ministrantów

Zakochani w krzyżu

zakochani

Do św. Józefa przybyło ponad tysiąc ministrantów z całej diecezji, w tym kilka ministrantek

Po raz kolejny Służba Liturgiczna Ołtarza wspólnie przeżywała radość służby przy ołtarzu. Spotkali się na wspólnej modlitwie w sanktuarium św. Józefa, by za jego wstawiennictwem prosić o święte i dobre powołania kapłańskie i zakonne spośród grona ministrantów. Ministranckiemu świętowaniu w sobotę, 14 września przewodniczył ks. bp Edward Janiak, który sprawował Eucharystię w intencji ministrantów, lektorów i ich opiekunów.

Licznie przybyłych na szóstą już pielgrzymkę ministrantów oraz opiekunów powitał gospodarz miejsca ksiądz prałat Jacek Plota, który zauważył, że spotkanie zbiegło się ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Ks. Prałat wyraził też radość, że Mszy św. przewodniczy Ordynariusz, który w ostatnich dniach przeżywał pierwszą rocznicę swojego ingresu do katedry kaliskiej. 

Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło „Zakochani w krzyżu Chrystusa”. Każdy z ministrantów otrzymał mały drewniany krzyżyk, który na początku Eucharystii poświęcił ks. biskup Janiak. Mają one być pamiątką z wizyty u św. Józefa, ale także świadectwem ich wiary. Niestety w dzisiejszym świecie krzyż jest tematem wielu dyskusji, często jest niewygodnym symbolem. Jednak nie można też uogólniać, bo mnóstwo ludzi nosi znak krzyża na szyi. Także wśród ministrantów, którzy przybyli na pielgrzymkę można było spotkać tych z krzyżem zawieszonym na szyi. Mateusz mówi, że nosi krzyżyk od dnia Pierwszej Komunii Świętej i nigdy go jeszcze nie zdjął, a dziś ma już 15 lat. I nawet kiedy idzie grać w piłkę, na basen, czy na plażę nie zdejmuje Chrystusa ze swej piersi. - On mnie chroni i dodaje sił i odwagi, nie szkodzi, że koledzy noszą jakieś inne znaki i czasami się ze mnie nabijają. Pragnę zawsze nosić krzyżyk – powiedział z dumą.

Kiedy już wszystkie krzyże zostały poświęcone, zebrani ministranci z krzyżykami stanęli do wspólnej modlitwy, by wielbić Boga. Ksiądz biskup Janiak w pierwszych słowach homilii przypomniał wszystkim pewien wizerunek Jana Pawła II z krzyżem. Zdjęcie papieża, który do swojej twarzy przyciska krzyż Chrystusa obiegło cały świat. To nie była pozowana fotografia, powstała w trakcie modlitwy, urzeka w niej naturalność i szczerość postawy Ojca Świętego. W trakcie XIV stacji Drogi krzyżowej Jan Paweł II poprosił, aby podano mu krzyż, chciał osobiście przeżyć tę stację z krzyżem Chrystusa przy sercu. - Nieść krzyż za Jezusem Chrystusem oznacza być gotowym do wielkiej ofiary z miłości do Niego. Przylgnięcie do Chrystusa jest wielce wymagającym wyborem, ale mamy świadomość, że przed nami idzie On – mówił Ksiądz Biskup. Dalej Ordynariusz podkreślił, że krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem. Krzyż to znaczy oddać życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne. Krzyż przypomina, że miłość jest silniejsza od nienawiści od zemsty. Ordynariusz zauważył także, że w naszej ojczyźnie krzyż ma ponad tysiącletnią historię. - W najcięższych dziejowych  okresach naród szukał i znajdował siły do tego, żeby przetrwać i nigdy się nie zawiódł, bo był mocny mocą i miłością krzyża – podkreślił Ksiądz Biskup. Zauważył, że niestety są i tacy ludzie, którzy przeklinają krzyż, znieważają go, dlatego zachęcał ministrantów, aby na co dzień mieli odwagę świadczyć o miłości do Chrystusa, by mieli odwagę bronić krzyża, nosić go z dumą jako niezaprzeczalny dowód, że Bóg jest miłością.

- Trzeba nam godnie żyć, zgodnie z przykazaniami Bożymi, bo musimy zapracować na niebo. Jak można pokazać, że się wierzy? Nie tylko słowem, pięknym śpiewem, ale zachowaniem. Ważne jest, jak się odnosisz do drugiego człowieka, czy ktoś przez ciebie nie płacze, czy jesteś sprawiedliwy. Trzeba tak żyć, by ten kto idzie za tobą trafił do Pana Boga i Jego Kościoła: nie używać brzydkich słów, nie przeklinać, nie przezywać, nikomu źle nie życzyć, a wtedy będziemy bliżej Pana Boga  - wołał Ksiądz Biskup. Wskazując na Jana Pawła II, który był wielkim obrońcą krzyża i który nawoływał, by bronić krzyża, by nie pozwolić, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziś dziękujemy Bożej opatrzności za to, że krzyż wrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie i niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości – podkreślił Ordynariusz.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup w kaplicy św. Józefa zawierzył wszystkich ministrantów Patronowi diecezji. Także gość z Etiopii ksiądz Aszenavy przed obrazem Świętej Rodziny dziękował: „Dziękuje ci Boże, za ten moment, że mam wielkie szczęście być tutaj w tym świętym miejscu, za piękne spotkanie i za dar wiary. Jestem tu, bo wierzyłem. Dziękuję za dar księży i za ministrantów, za wszystkie osoby obecne. Proszę Cię, Boże, aby w Kościele nigdy nie brakowało misjonarzy, aby byli ludzie odważni, by głosić Ewangelię i jechać na misje. Przede wszystkim, aby być misjonarzem w każdym domu, w diecezji, w kraju i poza nim”.

Po Mszy Świętej ministranci tradycyjnie już udali się pod pomnik bł. Jana Pawła II, by zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie. Tegoroczna pielgrzymka różniła się nieco od tych z lat poprzednich, bowiem ministranci zanim pojechali do seminarium duchownego, przeszli w procesji z krzyżem przez Bramę Wiary do kaliskiej katedry. Tam przyjęli znak wody święconej od proboszcza ks. prałata Adama Modlińskiego oraz wysłuchali świadectwa i opowieści o życiu misyjnym obecnego na spotkaniu ks. Aszenavy, misjonarza z Etiopii. Ministranci nauczyli się także afrykańskiej piosenki, którą zaprezentowali w seminarium duchownym.
Organizatorem pielgrzymki był ks. kanonik Dariusz Kowalek, diecezjalny duszpasterz ministrantów.

Arleta Wencwel

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!