TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 03 Marca 2021, 09:58
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wypełniając życiowe powołanie

Wypełniając życiowe powołanie

- Wszyscy wierni z tytułu przynależności do Kościoła otrzymują powszechne powołanie do świętości i w nim współuczestniczą, są nimi objęci na pełnych prawach i na równi z innymi członkami Kościoła także świeccy, wszyscy chrześcijanie - mówił ks. bp Zdzisław Fortuniak podczas homilii w pierwszoczwartkowe spotkanie w obronie życia.
- Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do narodzenia się (…). Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji. Jako Namiestnik Chrystusa, Wcielonego Słowa Bożego, mówię Wam: pokładajcie wiarę w Bogu, Stworzycielu i Ojcu każdej ludzkiej istoty. Ufajcie też człowiekowi, stworzonemu na obraz i podobieństwo Boże i powołanemu, by być dzieckiem Bożym. W Chrystusie zmarłym i zmartwychwstałym sprawa człowieka otrzymała już swój ostateczny wyrok: życie zwycięży śmierć! - wołał św. Jan Paweł II, wielki obrońca życia. Jego już nie ma z nami, ale to przesłanie nie straciło na ważności. Wspominając naszych zmarłych, którzy odeszli do domu Ojca, nie sposób nie wspomnieć i naszego wielkiego rodaka, który jest już w chwale świętości. i to właśnie on, będąc w Kaliszu u stóp św. Józefa pozostawił nam przesłanie modlitwy w obronie życia.
Czwartek, 1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych, zastanawiałam się więc, czy tego dnia odbędzie się pierwszoczwartkowa modlitwa w obronie życia poczętego u św. Józefa. Oczywiście, że się odbyła, przecież to uroczystość Wszystkich Świętych, a my będąc dziećmi Bożymi wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Także ci, najmniejsi, których życie jest zagrożone, a może należałoby napisać przede wszystkim oni. Ale to nie nam osądzać kto i kiedy zostanie świętym. Tak więc kiedy już odwiedziliśmy naszych bliskich na cmentarzach i zapaliliśmy im światełko przyszedł czas, by wieczorem wraz z wieloma innymi osobami zgromadzić się w kaliskim sanktuarium i wraz ze wszystkimi świętymi modlić się za rodziny i w intencji obrony życia człowieka. Tak też brzmiał temat czwartkowej modlitwy. Ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, jak zawsze powitał zgromadzonych, a także przybyłych księży i księży biskupów. Modlitwę wstawienniczą przed cudownym obrazem św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia poprowadził ks. Damian Weiss. Tym razem transmisja była tylko przez radio, nie było telewizji. Nie było również konferencji ani zaproszonych gości. Taki dzień.

Powołani do świętości
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Zdzisław Fortuniak, biskup senior archidiecezji poznańskiej, który także wygłosił homilię. - Zgromadziliśmy się w ten wyjątkowy wieczór, w którym w migotliwym blasku nagrobnych świateł wyrazistych kształtów nabierają wspomnienia tych, którzy już odeszli. O tej porze tysiące świateł rozsianych pomiędzy kwiatami tworzą ogromną łunę blasku nad cmentarzami. W wieczór zadumy, podsuwający, pewnie dla większości, pada lękliwe pytanie o to, co jest tam, po drugiej stronie - zaznaczył na początku homilii bp Zdzisław. Dalej Ksiądz Biskup zauważył, że są ludzie, którym trudno uwierzyć, że za progiem śmierci jest jeszcze cokolwiek. Wydaje im się to raczej nierealne, niemożliwe. A skoro tak, to cały swój skarb należy umieścić w tym życiu, doczesnym życiu. - Jeżeli człowiek skupia się wyłącznie na życiu doczesnym, jeżeli nawet jego modlitwy ograniczają się do próśb w sprawach doczesnych, może odczuwać alergię na orędzie o życiu wiecznym – podkreślił Kaznodzieja. Tym samym Ksiądz Biskup zaznaczył, że uroczystość Wszystkich Świętych jest więc szczególną okazją do odnowienia naszej wiary w życie wieczne. To święto Kościoła ukazujące nam tych, którzy osiągnęli pełny i nieprzemijalny sens swojego życia. Ponadto zaakcentował, że taki dzień apeluje do nas, byśmy nie godzili się z własną małością, z powierzchowną religijnością. - Wszak uczył nas św. Jan Paweł II, że zadać komuś pytanie, czy chcesz przyjąć chrzest to zadać mu zarazem pytanie, czy chcesz zostać świętym? - zauważył bp Fortuniak dodając, że wszyscy wierni z tytułu przynależności do Kościoła otrzymują powszechne powołanie do świętości i w nim współuczestniczą, są nimi objęci na pełnych prawach i na równi z innymi członkami Kościoła także świeccy, wszyscy chrześcijanie. - Wszyscy więc chrześcijanie zachęcani są i zobowiązani do osiągania świętości i doskonałości własnego stanu – podkreślił Kaznodzieja. Dalej zaznaczył, że jeżeli więc pytamy: co ma robić człowiek ochrzczony, żeby osiągnąć pełnię życia chrześcijańskiego, otrzymujemy odpowiedź: niech wiernie, godnie, należycie, po Bożemu wypełnia swoje życiowe powołanie.

Według Bożego zamysłu
W dalszej części homilii Ksiądz Biskup senior mówiąc o życiowym powołaniu zaznaczył, że jest nim niewątpliwie małżeństwo i rodzina, która według Bożego zamysłu jest miejscem świętym i uświęcającym. A na straży tej świętości stał zawsze i wszędzie Kościół, ale w szczególny sposób pragnie być blisko rodziny, gdy ta wspólnota życia i miłości jest zagrożona zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. - Kościół wpatrzony w przykład Najświętszej z Rodzin, stoi wiernie po stronie rodziny, po stronie jej prawdziwego dobra. Nawet gdy czasem u niej samej nie znajduje należytego zrozumienia – zaznaczył ks. bp Fortuniak. - Nie tylko głosi z miłością, ale i ze stanowczością Bożą naukę dotyczącą małżeństwa i rodziny, nie tylko przypomina prawa i obowiązki małżonków i rodziców, ale również obowiązki innych, zwłaszcza obowiązki społeczeństwa i państwa wobec rodziny. Stara się też ciągle rozwijać rozwijać formy duszpasterstwa, by nieść pomoc rodzinie – zauważył Hierarcha. Przytoczył kilka działań, do których należy zaliczyć również odbywające się od wielu lat modlitewne spotkania w pierwsze czwartki miesiąca w sanktuarium św. Józefa Kaliskiego. - Jakże błogosławiona, jakże szczęśliwa jest ta inicjatywa obejmująca całą Polskę, a nawet sięgająca poza granice kraju, dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam – zauważył bp Fortuniak. Dalej wskazywał, że Kościół czyni tak dlatego, że jest głęboko przekonany, że jedynie przyjęcie Ewangelii pozwala na spełnienie wszystkich nadziei, które człowiek słusznie pokłada w małżeństwie i rodzinie. I jak zauważył, że właśnie teraz, w obecnym momencie historycznym, kiedy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadomy tego, że dobro człowieka, dobro społeczeństwa, dobro narodów, w tym także dobro Polski związane jest z dobrem rodziny. - Dlatego czuję jeszcze bardziej swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego rodziny i małżeństwa – zaakcentował Celebrans wracając jeszcze raz do pytania, co ma robić człowiek ochrzczony, by osiągnąć pełnię życia chrześcijańskiego. Odpowiedź na nie jest prosta: „Niech wiernie, godnie i po Bożemu wypełnia swoje życiowe powołanie”.
Po Komunii św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak zachęcał wiernych do modlitwy w intencji zmarłych. - Modlitwa za zmarłych to piękny gest wdzięczności wobec tych, którym wiele zawdzięczamy. Kult zmarłych świadczy o wielkiej kulturze i wrażliwości serc ludzkich – powiedział bp Janiak.

Tekst Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!