TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 11 Lipca 2020, 17:26
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wybór Chrystusa

Wybór Chrystusa


W Niedzielę Dobrego Pasterza, 12 maja kiedy cały Kościół modli się o powołania, sześciu kleryków naszego diecezjalnego seminarium otrzymało święcenia diakonatu z rąk ks. bpa Łukasza Buzuna. Uroczystość odbyła się w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Diakon to ten, który wzorem Siedmiu z szóstego rozdziału Dziejów Apostolskich ma zleconą służbę. Od momentu przyjęcia święceń diakonatu, alumni będą służyć w parafiach, gdzie zostali posłani: głosząc homilię, przewodnicząc nabożeństwom, udzielając chrztu, błogosławiąc małżeństwa, odprowadzając zmarłych na cmentarze i z Komunią Świętą idąc do chorych. Na pytanie, jak można służyć odpowiadają im także swoim życiem święci diakoni, jak choćby św. Szczepan, którego historię życia znamy właśnie od momentu wybrania go na diakona. Był wśród siedmiu diakonów wybranych w odpowiedzi na propozycję św. Piotra przez Apostołów dla posługi ubogim, aby w ten sposób odciążyć uczniów Chrystusa oraz dać im więcej czasu na głoszenie Ewangelii. Szczepan nie ograniczył się jednak wyłącznie do posługi ubogim. Według Dziejów Apostolskich „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. Nie zawahał się on nawet oddać życia za Chrystusa i zginął ukamienowany za wiarę. Jak podkreślił w homilii ks. bp Buzun fundamentem posługiwania diakona jest właśnie wiara w Jezusa Chrystusa. – Uczeń Chrystusa nie może opierać się tylko na sobie, na tym co ludzkie, ale musi wracać do Chrystusa za każdym razem i w Nim znajdować oparcie wobec różnych sytuacji, spraw i zadań, które budzą w sercu człowieka lęk – powiedział ks. bp Łukasz, zauważając, że diakon ma obowiązek głosić Słowo Boże i nim żyć, aby być wiarygodnym w swojej posłudze. Natomiast posługa miłości w życiu diakona to wybór Chrystusa. – Diakon jest zarezerwowany dla Boga i dlatego jest zobowiązanie celibatu, które w tym czasie nie jest łatwe, ale konieczne. Diakon musi być czysty, dbać o swoją relację z Bogiem, aby jego życie było święte, nieskalane i niewinne – mówił Ks. Biskup. Wraz z ks. bpem Buzunem i nowo wyświęconymi diakonami w konkatedrze modlili się m.in.: rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Marcin Załężny, moderatorzy, wykładowcy, proboszczowie, klerycy i rodziny diakonów.
Nowi diakoni pochodzą z parafii: Jakub Bogacki - pw. Wszystkich Świętych w Droszewie, Fabian Domagalski - pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie, Jakub Karpisiewicz - pw. św. Gotarda w Kaliszu, Mateusz Paprocki - pw. NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach, Robert Szymura - pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie i Artur Zmyślony - pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie. Różne były ich drogi życia, ale zaprowadziły ich do seminarium i teraz do święceń diakonatu.
- Myśl o powołaniu pojawiła się kiedy byłem dzieckiem. Od czwartej klasy szkoły podstawowej byłem ministrantem i patrząc na posługę mojego proboszcza pojawiła się myśl, że chciałbym tak jak on służyć Panu Bogu. Na tej drodze ważna była rodzina, która przekazała mi wiarę. Zawsze wspierali mnie także katechetka i Ks. Proboszcz. Teraz myślę, że posługa diakońska nie jest łatwa, ale wszystko mogę z Bożą pomocą, wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia – powiedział po uroczystości dk. Mateusz Paprocki. Natomiast powołanie do kapłaństwa odkrył w liceum Fabian Domagalski. - Nie wiedziałem jaką drogą pójść, ale zaufałem Bogu i czuję, że to jest to i cieszę się bardzo. W odkryciu tej drogi pomógł mi katecheta ks. Paweł Wczesny. On był dla mnie osobą, dzięki której odkryłem Chrystusa. Na tej drodze wspierali mnie także rodzice i wiele osób, dlatego jestem im za to wdzięczny – dzielił się Diakon, dla którego diakonat jest głoszeniem Chrystusa zmartwychwstałego, którego doświadczył w życiu, który przemienia wszystko i daje szczęście. - Dla mnie posługa to jest Chrystus – podkreślił dk. Fabian.

Parafie praktyk diakońskich:
Dk. Jakub Bogacki – parafia pw. św. Idziego, Mikorzyn
Dk. Fabian Domagalski – parafia pw. Miłosierdzia Bożego, Ostrów Wlkp.
Dk. Jakub Karpisiewicz – parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, Ostrów Wlkp.
Dk. Mateusz Paprocki – parafia pw. św. Stanisława BM, Ostrów Wlkp.
Dk. Robert Szymura – parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Kalisz
Dk. Artur Zmyślony – parafia pw. św. Mikołaja, Kalisz


Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!