TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Marca 2024, 11:00
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wspólnota miłości i szkoła człowieczeństwa

Wspólnota miłości i szkoła człowieczeństwa

Rodzina jest pierwszą świątynią, gdzie dzieci dowiadują się o Bogu. Rodzina jest pierwszą szkołą wychowania chrześcijańskiego – to temat przewodni wrześniowego spotkania pierwszoczwartkowego u św. Józefa kaliskiego.

„Idźcie do Józefa on wam dopomoże”, tymi słowami ks. Mateusz Puchała, rozpoczął to pierwszoczwartkowe spotkanie u św. Józefa, na które jak co roku w ogólnopolskiej pielgrzymce przybyła Rodzina Radia Maryja, a które rozpoczęło się już wczesnym popołudniem. - Te słowa towarzyszyły od samego początku pielgrzymom, którzy przybywali na to święte miejsce, aby św. Józefowi powierzać swoje intencje, prośby i podziękowania – kontynuował Ks. Dyrektor radia diecezji kaliskiej, podkreślając, że to wrześniowe spotkanie odbywa się w wyjątkowym czasie, jakim jest oczekiwanie na beatyfikację wielkich Polaków. Tym samym ks. Mateusz zaprosił wszystkich zgromadzonych do wysłuchania słuchowiska, które było poświęcone Prymasowi Tysiąclecia ks. kard. Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Róży Czackiej. W czasie słuchowiska wierni mogli wysłuchać świadectw osób, które uczestniczyły w rekolekcjach, a same świadectwa pokazały namacalnie, jak Pan Bóg może działać w życiu człowieka.

Wszystko postawiłem na Maryję
Wprowadzeniem do słuchowiska był wygłos Adriana Pakuły, założyciela i prezesa Fundacja Tota Tua. Jest on także redaktorem naczelnym Tota Tua.net – portalu Matki Słowa, jak i redaktorem Rekolekcji Oddanie33.pl - przez Maryję do Jezusa. To słuchowisko, jak zaznaczył Adrian Pakuła, powstało na bazie Rekolekcji Oddanie 33, których to pierwsza edycja właśnie się odbywa, a kolejna jest zaplanowana na 19 września. Dalej redaktor Pakuła podkreślił, że fragmenty nauczania Prymasa Wyszyńskiego czyta Jerzy Zelnik, a fragmenty nauczania czy modlitwy matki Czackiej Halina Łabonarska. Natomiast na spotkaniu obecny był lektor Łukasz Czechyra.
- Te rekolekcje pozwoliły mi poznać Maryję jako moją mamę. Moja historia życia jest trudna, nie miałam więzi z moją mamą i stąd w moim sercu był dystans do Matki Bożej. Moja mama była bardzo surowa i wymagająca. Nie zaznałam z jej strony ani czułości, ani wsparcia, a jej słowa bardzo często negowały moją wartość – usłyszeliśmy w jednym z świadectw. Dalej z tego świadectwa popłynęło wyznanie, że ogromnym wzruszeniem było odkrycie, że Maryja jest czułością Boga. - Nie wiedziałam, czym jest czułość mamy, uczę się tego. Te rekolekcje sprawiły, że Bóg przyszedł do mnie przez Maryję z miłością, czułością i pokazał mi, że mam mamę. Kolejnym owocem, który dostrzegam jest odkrywanie Maryi w Różańcu i Jezusa w Eucharystii. Uczę się od niej być kochającą żoną i mamą. To jest dla mnie przerabianie Hymnu o miłości w praktyce, a Eucharystia daje mi do tego siłę – wyznaje w swym świadectwie uczestniczka rekolekcji oddania. W tym słuchowisku padło jeszcze wiele pięknych słów, myśli i faktów z życia bohaterów tego nagrania. Na koniec słuchowiska, Adrian Pakuła zaprosił do wysłuchania pieśni ku czci Maryi, w wykonaniu Marcina, któremu jak wyznał Adrian, zawdzięcza uratowanie życia.
Adrian Pakuła po nabożeństwie w kaplicy cudownego obrazu, jeszcze raz zabrał głos, by w krótkiej konferencji zatytułowanej „W naszych rodzinach postawmy wszystko na Maryję i Józefa”, opowiedzieć o swoim szczęściu, jakim było to, że przyszedł na ten świat i został przyjęty na nim z miłością. Przez pierwsze lata swego życia ciężko chorował, do tego stopnia, że choroba tak uszkodziła mózg, że przez długie lata nie mógł się normalnie wysławiać. - Dzisiaj przychodzę do was napełniony życiem, staję przed wami z wielką duchową radością, której źródłem jest to, że Pan Bóg chciał się mną posłużyć, tak jak każdym z was – stwierdził prelegent, podkreślając, że przez te słowa chce powiedzieć każdemu: bez względu na wiek, stan zdrowia itp. Pan Bóg chce się tobą posłużyć, wystarczy mu powiedzieć, chcę! Chcę ci służyć. Dalej prelegent mówił o wspomnianych już rekolekcjach i fundamentach, na jakich są one zbudowane.

Na wzór Świętej Rodziny
Tego dnia jak widzimy, wydarzyło się dużo wspaniałych rzeczy. Kościół pełen ludzi, a i na zewnątrz, na tyłach bazyliki skupiło się wielu wiernych, którzy na telebimie mogli oglądać to wszystko, co działo się wewnątrz bazyliki. Jednak najważniejszym punktem całego wydarzenia była oczywiście Eucharystia.
Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Ksiądz Arcybiskup wygłosił także homilię, w której już na wstępie zauważył, że wierni zgromadzeni w sanktuarium św. Józefa, podejmują modlitwę za małżeństwa i rodziny, by umiały siłę budować wierną miłość małżeńską i rodzinną na wzór Świętej Rodziny i by sprostały zadaniu chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci. Dodając, że małżonkowie na wzór Świętej Rodziny powinni sobie służyć nawzajem.
– Mężczyzna musi być sługą wielu spraw w swoim zawodzie, w swoim życiowym powołaniu, w małżeństwie i w rodzinie. Musi być sługą tej, której ślubował miłość. Kobieta w małżeństwie powinna być służebnicą życia tak jak Maryja. To jest jej powołanie i ku temu prowadzi kobiecość. Ona nosi w sobie życie, powinna je ochraniać i bronić, nigdy nie zabijać. To wzajemne służenie sobie nawzajem, męża i żony wypływające z głębokiej miłości jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy w ich związku rodzi się nowe życie – stwierdził Ksiądz Arcybiskup, zauważając przy tym, że w obecnych czasach człowiek nie chce być sługą, nie chce służyć. Co więcej próbuje się lansować się różne, niezgodne z nauką Kościoła wzory rodziny. - Jest to działanie o takiej sile oddziaływania, że zaczynamy gubić objawiony przez Boga sens i cel małżeństwa oraz rodziny, zaczynamy gubić się w tym wszystkim. Natomiast w Ewangelii to pojęcie ma swoje głębokie i nienaruszalne znaczenie. To pojęcie jest miarą człowieczeństwa. Służenie to miara miłości, to miara męskości, to miara kobiecości, to miara rodzicielstwa – powiedział ks. abp Kupny.
Dalej Ksiądz Arcybiskup zachęcał rodziny do dobrego przeżywania niedzieli, by udział w niedzielnej Mszy św. był najważniejszym wydarzeniem dnia. - Niech w tym dniu nie braknie czasu dla dzieci. Starajcie się być razem i rozmawiać ze sobą. Niepokój budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami i między rodzicami. Pamiętajmy, że trwałe więzi małżeńskie i rodzinne buduje się poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego i rozmowy. Tylko wtedy stajemy się sobie bliscy, kiedy dzielimy się wzajemnie swoimi obserwacjami, przemyśleniami, radościami, zmartwieniami. Niejednemu kryzysowi małżeńskiemu, rodzinnemu, wychowawczemu można było by zaradzić, gdyby istniał dialog – akcentował Metropolita wrocławski, prosząc jednocześnie, by każda rodzina na wzór Świętej Rodziny była wspólnotą miłości i szkołą bogatszego człowieczeństwa.
Na zakończenie czwartkowej modlitwy głos zabrał biskup kaliski Damian Bryl, który podkreślił, że przeżywamy szczególny czas związany z Rokiem Świętego Józefa i że kulminacyjnym punktem tego roku będzie Akt zawierzenia ojczyzny i Kościoła w Polsce opiece św. Józefa, który dokona się 7 października w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Dodał, że przygotowaniem do tego wydarzenia będą narodowe rekolekcje, które rozpoczną się 3 października w kaliskiej bazylice i będą transmitowane przez media. O. Tadeusz Rydzyk apelował do wiernych o modlitwę w intencji rodzin, które są narażone na różne ataki.

Tekst Arleta Wencwel - Plata
Zdjęcia Ewa Kotowska - Rasiak

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!