TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Sierpnia 2020, 11:54
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wokół pokoju i nadziei - Kalisz

Wokół pokoju i nadziei

Olimpiada

Kalisz. Jakie miejsce zajmują pokój i nadzieja w nauczaniu papieży Benedykta XVI i Franciszka? Na to pytanie zna już odpowiedź 52 uczniów szkół średnich, którzy przygotowywali się do diecezjalnego etapu XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej.

Olimpiada odbyła się 7 marca. Rozpoczęła ją wspólna Msza św. w sanktuarium św. Józefa, a następnie młodzież miała 45 minut, by zmierzyć się z dość trudnymi, jak się okazało, pytaniami. Były one związane z encyklikami, orędziami i przemówieniami dotyczącymi pokoju i nadziei. Wyniki zostały podane tego samego dnia. Jak zauważył ks. Jarosław Powąska, organizator olimpiady, jury nie miało łatwego zadania. Z jednej strony chciało ocalić każdy punkt, ale ważne było także, by został on przydzielony sprawiedliwie. Prace oceniali Małgorzata Chrzanowska (przewodnicząca), Beata Misiek, s. Anna Balcerzak i ks. Sebastian Łagódka. Zwyciężczynią okazała się Zuzanna Szałek z II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu, drugie miejsce zajął Michał Bursztynowicz z Niepublicznego LO w Pleszewie, a trzecie Łukasz Chęciński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. Będą oni reprezentowali naszą diecezję w finale ogólnopolskim w Łodzi w dniach od 5 do 7 kwietnia. Dla najlepszych uczniów wynik okazał się dużą radością, ale był także sporym zaskoczeniem. Zuzanna przyznała, że chciała znaleźć się w pierwszej piętnastce, jednak podczas Mszy św. modliła się, by potrafiła przyjąć wolę Bożą. Czym dla niej była ta olimpiada? - Mogłam dowiedzieć się wiele na temat nadziei i pokoju, ale przede wszystkim zależało mi na pogłębieniu swojej wiary. Spodobała mi się bardzo encyklika Spe Salvi. Natomiast dla Michała Bursztynowicza, który wychowuje się w wierzącej rodzinie i od 11 lat jest ministrantem, udział w olimpiadzie był czymś naturalnym i związanym z jego zainteresowaniami.
Niemałą rolę w tym, by uczniowie zdecydowali się wziąć udział w olimpiadzie teologicznej, mają katecheci. Jak przyznał katecheta z ZSP nr 2 w Kaliszu nie jest to zadanie łatwe, dlatego najważniejsze jest budowanie więzi z uczniami, a gdy ona jest, wówczas nie trzeba ich specjalnie zachęcać. Dzięki temu jego uczeń sam interesował się wskazanymi w temacie zagadnieniami i przychodził z pytaniami do nauczyciela.
Uczestnikom olimpiady gratulował ks. bp Edward Janiak, który zachęcał młodzież do rozwoju duchowego, który musi iść w parze ze zdobywaniem wiedzy, ponieważ „samo posiadanie wiedzy nie jest jeszcze wiarą, można mieć ogromną wiedzę, a nie mieć wiary”. Ks. Biskup podziękował nie tylko organizatorom, ale także tym, którzy na co dzień pracują z młodymi ludźmi i potrafią ich zainteresować kwestiami związanymi z wiarą, zachęcając do zdobywania większej wiedzy. Ks. Biskup zaznaczył, że jest to „ciekawość i pogłębianie, ubogacenie swego intelektu, gdzie ostatecznie spotykamy się z ogromną tajemnicą, bo jak wiele możemy umówić o Panu Bogu, to ostatecznie jednak dotykamy ogromnej tajemnicy”.

Katarzyna Strzyż

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!