TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 23:33
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ubezpieczenie cmentarza a ubezpieczenie grobu

Ubezpieczenie cmentarza a ubezpieczenie grobu

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a co się z tym wiąże, większe zainteresowanie grobami przodków, które jest wyrazem nie tylko chrześcijańskiego, ale powszechnego szacunku dla ciała ludzkiego. Zostało ono przecież stworzone przez Boga, a następnie odkupione przez Jezusa Chrystusa i oczekuje zmartwychwstania.

Cmentarze są miejscami świętymi, gdyż zostały poświęcone, a tym samym wyłączone z użytku codziennego i przeznaczone jedynie do pochówku zmarłych oraz czynności liturgicznych. Cmentarze jako takie oraz poszczególne groby są narażone na ryzyko zniszczenia przez warunki atmosferyczne, akty wandalizmu, czy wydarzenia losowe. Kiedy możemy liczyć na rekompensatę finansową ze strony firm ubezpieczeniowych, gdy poniesiemy stratę? Do kogo należy się zwrócić?

Otóż należy odróżnić ubezpieczenie cmentarza od ubezpieczenia każdego grobu. Zarządcą cmentarza parafialnego jest każdorazowy proboszcz parafii, do której dany cmentarz należy. Kiedy mówi się potocznie, że cmentarz jest ubezpieczony, oznacza to, że jest on ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej zarządcy (OC), czyli od wszystkiego, co spowoduje szkodę, a co nastąpiło bezpośrednio z winy zarządcy cmentarza. Natomiast polisa OC nie obejmuje ubezpieczenia samego nagrobka, gdyż każdy nagrobek stanowi własność opiekuna grobu, a nie własność zarządcy cmentarza. Stąd ubezpieczenie grobowca, czy tradycyjnych nagrobków w formie płyt pamiątkowych wraz z innymi elementami nagrobka należy ubezpieczyć we własnym zakresie. 

Jak i kiedy to uczynić? Takie ubezpieczenie można zawierać zazwyczaj w ramach polisy mieszkaniowej u własnego ubezpieczyciela. Składka jest roczna, ubezpieczenie obejmuje straty nawet do 20 tys. zł, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Podstawą jest stan techniczny nagrobka oraz jego wartość, dokumentację zaś stanowi fotografia nagrobka oraz wizja lokalna agenta ubezpieczeniowego na cmentarzu. Porównując je z ubezpieczeniem samochodu, takie ubezpieczenie nagrobka można porównać do ubezpieczenia autocasco. 

Od czego chroni indywidualne ubezpieczenie nagrobka? Ubezpieczenie to chroni nagrobek od działania sił przyrody i żywiołów, jak powódź, opady deszczu i śniegu, huragan, gradobicie czy trzęsienie ziemi. Takie ubezpieczenie chroni także od kradzieży elementów nagrobka, które na stałe były przytwierdzone do niego. Również za zniszczenia nagrobka na skutek aktów wandalizmu, dewastacji i umyślnego zniszczenia nagrobków przez osoby trzecie nie odpowiada zarządca cmentarza, ale jest na barkach opiekuna grobu i pokrywa je ubezpieczenie indywidualne, jeśli zostało zawarte; takich strat nie pokrywa więc ubezpieczenie OC, ale właśnie indywidualne ubezpieczenie nagrobka, o którym mowa. 

Indywidualne ubezpieczenie nagrobka nie obejmuje natomiast szkód spowodowanych  użyciem zniczy (stawiamy je na własną odpowiedzialność), czy na skutek działania firm pogrzebowych i kamieniarskich - te szkody z kolei pokrywa OC tychże firm. Ważnym jest zatem zawarcie indywidualnego ubezpieczenia nagrobka, ale i prawidłowe ustalenie przyczyn powstałej szkody oraz ustalenie, kto za nią odpowiada, bo nie zawsze zarządca cmentarza; on jednak pomoże w ustaleniu przyczyn i odpowiednim zgłoszeniu szkody.

ks. Zbigniew Cieślak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!