TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Października 2021, 19:40
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Szacunek dla chleba

Szacunek dla chleba

5 lutego, w kalendarzu liturgicznym wspominamy Świętą Agatę, dziewicę i męczennicę. Z tej okazji uroczystą Sumę ku czci patroni odprawili kapłani seniorzy pochodzący z parafii i mieszkający obecnie na jej terenie.

W ołtarzu bocznym w mikstackiej farze znajduje się obraz św. Agaty, a jej kult związany jest z pożarami, które przed laty niszczyły miasto. Jest już tradycją, że uroczystości ku jej czci obywają się w niedziele po jej liturgicznym wspomnieniu. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Andrzej Grabański, współcelebransami byli: ks. kan. Grzegorz Ignor, ks. kan. Grzegorz Klapa i ks. kan. Jerzy Rasiak, który w homilii zaznaczył, że Święta uczy nas niezwykłej wiary i męstwa. - Św. Agata potrafiła dać świadectwo swej wiary, pozostała wierna złożonym przyrzeczeniom. Dzisiaj też nie jest łatwo dawać świadectwa swej wiary, ale nikt nie wymaga od nas aż takich cierpień jakie znosiła św. Agata. Żąda się jednak od nas dobroci i miłości – powiedział Kaznodzieja. Podkreślił, że uroczystość uczy nas szacunku dla chleba. - Kiedyś chleb, który upadł na ziemię był całowany, a jego krojenie rozpoczynano od zrobienia na nim znaku krzyża. Pobłogosławiony chleb zabieramy do domów, by chronił nas od ognia – mówił. Kaznodzieja i wyraził nadzieję, że piękne tradycje związane z odpustem św. Agaty będą w naszej wspólnocie kontynuowane.
Mimo pandemii udało się zachować wierność tradycji przodków. Po zakończonej Eucharystii przewodniczący Sumie odpustowej ks. kan. Andrzej Grabański odmówił modlitwę błogosławieństwa chleba. Ze względu na stan pandemii wierni przynieśli do pobłogosławienia chleb z domu. Podczas Eucharystii wybrzmiało Te Deum, bo jak nie uwielbiać i nie dziękować Bogu za naszą patronkę św. Agatę, ale i za tych, którzy troszczyli się o ciągłość i trwanie jej kultu w naszej parafii.


Ks. Krzysztof Ordziniak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!