TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 10:56
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Syryjska legenda

20.03.20

Syryjska legenda

W 2009 roku w Armenii wprowadzono do obiegu banknot, na którym znalazł się król Abgar V. Miał on wysłać list z prośbą do samego Jezusa i otrzymać odpowiedź od Syna Bożego.

W mieście Edessa, obecnie Sanliurfa w Turcji, panował w latach 4 - 50 naszej ery władca królestwa Osroene, król Abgar V. Królowi temu przypisuje się prowadzenie korespondencji z Chrystusem w sprawie własnego uzdrowienia. Do niego miał zostać wysłany z misją apostoł Tadeusz, który uzdrowił króla i dokonał nawrócenia Syryjczyków.
Abgar V napisał do Chrystusa: „(...) Słyszałem o Tobie, że uzdrawiasz ludzi bez lekarstw i ziół, że słowem swoim przywracasz wzrok ślepym, chromym każesz chodzić, trędowatych oczyszczasz i zmarłych wskrzeszasz. Usłyszawszy to wszystko o Tobie uznałem po rozwadze, że jedno z dwojga to być może: albo jesteś Bogiem, który zstąpił z nieba, aby czynić cuda, albo też jesteś Synem Bożym, który takie cuda może czynić. Dlatego też w tym liście pragnę Cię błagać, abyś raczył przybyć do mnie i uleczyć mnie z mej choroby, na którą cierpię już od dawna. Dowiedziałem się bowiem także, że Żydzi szemrzą przeciw Tobie i nastają na Twe życie. Przybądź więc do mnie, bo moje miasto małe, lecz zacne, wystarczy dla nas obydwu”.
Chrystus miał odpisać królowi: „Błogosławiony jesteś, że uwierzyłeś we mnie, choć mnie sam nie widziałeś. Napisane jest bowiem o mnie, że ci, którzy mnie nie widzą, uwierzą we mnie, a którzy mnie widzą, nie uwierzą. Co do tego zaś, co mi napisałeś, abym do ciebie przybył, to trzeba, abym wypełnił to, po co jestem przysłany, a potem muszę wrócić do Tego, który mnie posłał. Gdy jednak wzięty będę do nieba, poślę do ciebie jednego z mych uczniów, aby cię uleczył i dał ci życie”.
Autentyczność tych listów została podważona już przez Świętych Hieronima i Augustyna. Ale pomimo tego listy te stały się kanoniczne dla Kościoła wschodniego w 944 roku za sprawą tekstu cesarza Konstantyna Porfirogenety zwanego „Opowieścią o wizerunku z Edessy”. Na zachodzie teksty te weszły do kanonu literatury, dzięki spisanej przez dominikanina Jakuba de Voragine „Złotej legendzie”.
Do numizmatyki natomiast ta syryjska legenda przedostała się dzięki banknotowi wprowadzonemu do obiegu w Armenii w 2009 roku. Banknotowi wydrukowanemu przez londyńską firmę Thomas de La Rue, przy czym pozostałe banknoty tej serii były drukowane przez firmę niemiecką Giesecke & Devrient.

Piotr Kalinowski

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!