TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 04 Kwietnia 2020, 17:19
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Św. Marcin uczy wrażliwości

Św. Marcin uczy wrażliwości

- Św. Marcin uczy nas wrażliwości na drugiego człowieka, żebyśmy nie przechodzili obojętnie wobec ludzi schorowanych, starych, niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy - mówił bp Edward Janiak, który 11 listopada przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Marcina, biskupa w Godynicach.
Przed Mszą św. Biskup kaliski poświęcił nową kaplicę przedpogrzebową pw. Miłosierdzia Bożego i św. Józefa, skąd w procesji udał się do świątyni, gdzie z okazji obchodów Święta Niepodległości odśpiewano hymn państwowy. Ks. Biskupa, kapłanów, wiernych, a zwłaszcza młodzież mającą przyjąć sakrament bierzmowania powitał proboszcz ks. Łukasz Kręczyński. W homilii Ks. Biskup dziękował parafianom za zaangażowanie w budowę kaplicy. Odnosząc się do patrona parafii zaznaczył, że św. Marcin to najbardziej popularny Święty w Europie, który wiarę traktował bardzo poważnie wypełniając Boże przykazania. Wskazywał, że Święty uczy nas dostrzegania ludzi i niesienia im pomocy. – Św. Marcin uczy nas wrażliwości na bliźniego człowieka, bo każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwa Boże. Ważne jest, abyśmy dostrzegali człowieka, który jest postawiony na naszej drodze życia. To dotyczy nie tylko ludzi w rodzinie, ale w sąsiedztwie, w pracy – stwierdził Biskup kaliski. Akcentował, że ludziom można pomagać nie tylko materialnie, ale też przez okazywanie życzliwości. - Nieraz ludzie potrzebują dobrego słowa, uśmiechu, żeby uwierzyli w siebie. Dzisiaj tak dużo ludzi gnębi depresja, niedowartościowanie, brak jest zainteresowania się człowiekiem. Trzeba spytać się siebie, czy ktoś przez nas nie płacze, czy komuś nie dokuczamy, czy ktoś nie czeka, żebyśmy się pierwsi odezwali się do niego – przekonywał Kaznodzieja. Nawiązując do obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podkreślał, że Ojczyznę trzeba kochać. – Dzisiaj mamy piękny czas, bo żyjemy w wolnym kraju, kiedy jest pokój. Jesteśmy krajem niepodległym, ceńmy sobie to. Ojczyznę trzeba kochać jak matkę. Św. Jan Paweł II
uczył miłości do własnej Ojczyzny, żebyśmy szanowali zwyczaje i tradycję i nie wstydzili się swojej ojczyzny, ale starali się współtworzyć to dobro narodowe, które jest dobrem wspólnym – powiedział ks. biskup Edward.
Podczas uroczystości Ksiądz Biskup Ordynariusz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Docenił też proboszcza ks. Łukasza Kręczyńskiego za gorliwą posługę w parafii ustanawiając go kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu. Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła, odśpiewanie Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na koniec zaśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!