TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2020, 03:46
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Śp. ksiądz prałat Piotr Światły

22.12.11

Śp. ksiądz prałat Piotr Światły

2 grudnia 2011 roku zmarł ks. prałat Piotr Światły. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 9 grudnia w parafii Złoczew pod przewodnictwem ks. bpa Napierały. 

Ks. Piotr Światły, syn Tomasza i Marii z domu Tomaszewskiej urodził się 23 maja 1928 roku w Piwonicach. Został ochrzczony 27 maja 1928 roku w kościele pw. św. Gotarda w Kaliszu Uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, a następnie do Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Był także w Niższym Seminarium Duchownym we Włocławku. 16 września 1950 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Tam przyjął święcenia kapłańskie 28 października 1956 roku z rąk księdza biskupa Antoniego Pawłowskiego. 

Po święceniach 21 listopada 1956 roku został skierowany jako wikariusz do parafii Wojków. Kolejnymi placówkami, w których ks. Światły pracował jako wikariusz były parafie: Szadek, Krzywosądz, Straszewo. Od 1 września do 3 października 1960 roku ksiądz Piotr Światły pełnił funkcję prefekta szkół we Włocławku. 10 października 1960 roku został mianowany wikariuszem parafii w Turku. 5 września 1961 roku został mianowany wikariuszem w parafii Złoczew, a od 31 lipca 1962 roku objął funkcję rektora kościoła pobernardyńskiego w Złoczewie. Następnie 31 lipca 1963 roku został skierowany w charakterze wikariusza do pracy w parafii Aleksandrów Kujawski. Z dniem 2 sierpnia 1971 roku został mianowany wikariuszem – zarządcą w parafii Raciążek, w dekanacie nieszawskim, natomiast 7 września 1971 r.
został administratorem tejże parafii. 16 czerwca 1981 roku ksiądz Piotr Światły powrócił do Złoczewa, by tam objąć funkcję wikariusza – zarządcy, 22 czerwca został mianowany dziekanem dekanatu złoczewskiego. 5 grudnia 1983 roku ksiądz Piotr Światły przyjął urząd proboszcza w parafii Złoczew. W 1985 roku ks. dziekanowi Piotrowi Światłemu przyznano prawo używania rokiety i mantoletu oraz tytułu kanonika. Następnie w 1990 roku ks. kanonik Piotr Światły został mianowany prałatem kustoszem nowo erygowanej wówczas kapituły uniejowskiej. 2 lutego 1995 roku został podniesiony do godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. 30 czerwca 2007 roku ksiądz prałat Piotr Światły przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w Domu im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!