TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 15:15
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Służyć każdemu Życiu

Służyć każdemu Życiu

Tysiące pielgrzymów przybyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do sanktuarium w Kaliszu, by modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat spotkania nawiązywał do słów papieża Franciszka „Służyć ludzkiemu życiu to służyć Bogu i każdemu życiu, od tego w łonie matki, po to starcze, cierpiące i chore”.

Zacznę dzisiaj od trzech osobistych akcentów. Kiedy dziesięć lat temu rozpoczynałem pracę w „Opiekunie” moim pierwszym większym dziennikarskim materiałem, jaki opublikowałem, była właśnie relacja z pierwszoczwartkowej modlitwy w sanktuarium św. Józefa, do którego przybyła również wtedy Ogólnololska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Pamiętam moją ciekawość, a może nawet pewną nieufność z jaką podchodziłem do przybyłych z całej Polski słuchaczy toruńskiej rozgłośni. I pamiętam też, jak szybko ta nieufność zmieniła się w sympatię, a później podziw dla dzieła, jakie w szerokim tego słowa znaczeniu udało się zorganizować o. Rydzykowi.
Drugi osobisty akcent dotyczy faktu, że przed wyjazdem z naszą parafialną grupą do Kalisza okazało się, że nie tylko ja mam chęć wzięcia udziału w wydarzeniu, ale również ksiądz wikariusz. Ostatecznie nie musieliśmy się bić o miejsce, ale pojechaliśmy razem. Trzeci akcent miał miejsce już w parku, gdzie miała być sprawowana Eucharystia. Kiedy zająłem swoje miejsce, zauważyłem, że pewna kobieta nie tylko mi się przygląda, ale też macha do mnie ręką zachęcając, abym się przybliżył do barierek. Początkowo nie miałem zamiaru, ale w końcu wstałem i podszedłem. Ku mojemu zdumieniu ujrzałem dawno nie widzianą kuzynkę.
- No wiesz co Andrzej! Żeby trzeba było ojca Rydzyka, byśmy się spotkali, to już za dużo – roześmiała się Grażyna, a ja nie mogłem się z nią nie zgodzić, bo długie lata się nie widzieliśmy, a ja się bynajmniej nie spodziewałem, że kuzynka przyjedzie do św. Józefa akurat w tym dniu. Ale to tyle prywatnych dywagacji, które jak mam nadzieję, mówią coś ważnego dla wszystkich Czytelników.
A kto jeszcze, oprócz mojej kuzynki, przybył w ramach XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu? Tysiące pielgrzymów z całej Polski. Temat wrześniowego spotkania zaproponowany nam przez organizatorów brzmiał: „Służyć ludzkiemu życiu to służyć Bogu i każdemu życiu, od tego w łonie matki, po to starcze, cierpiące i chore” (papież Franciszek) – Święty Józefie, Twojej opiece zawierzamy życie każdego człowieka”.
Spotkanie rozpoczęło się koncertem „Z wiarą i patriotycznie w 100-lecie odzyskania niepodległości” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Agnus Dei” kierowanym przez Agnieszkę Jesion, a po koncercie, jak zawsze, przywitał wszystkich przybyłych ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Później miała miejsce modlitwa wstawiennicza w intencji rodzin i obrony życia dzieci nienarodzonych, którą poprowadził ks. wikariusz Michał Świgoniak w kaplicy przed obrazem św. Józefa Kaliskiego.
Następnie przyszedł czas na konferencję. Czasami zdarza się, że prowadzący tę cześć spotkań ks. prałat Leszek Szkopek musi się trochę pogimnastykować, aby pokazać związek między tematem konferencji, a ogólną treścią pierwszoczwartkowych spotkań, ale tym razem nie było takiej potrzeby, ponieważ gość, a właściwie goście byli par excellance związani z obroną życia nienarodzonych i to w najbardziej dosłownym znaczeniu. Chodzi oczywiście o ks. Tomasza Kancelarczyka, kapłana archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej a jednocześnie założyciela i prezesa Fundacji Małych Stópek, organizatora Marszów dla życia w Szczecinie, któremu towarzyszyli współpracownicy z fundacji. Właściwie wspólnie wygłosili oni konferencję „Każdy dzień jest dobry, by bronić życia, jest też wiele sposobów, by to skutecznie czynić”. W sposób bardzo praktyczny tłumaczyli, co każdy może zrobić dla ochrony życia i jak bardzo ważne jest świadectwo. Jak ważne jest, aby ludzie dookoła mnie wiedzieli, że ja jestem za życiem i zrobię wszystko, aby pomóc dziewczynie, która jest w ciąży i się bardzo boi. Ks. Tomasz przypomniał całkiem niedawne odkrycie, że jak się okazuje serce dzieciątka zaczyna bić już w 16 dniu od poczęcia! Niesamowite.
A potem doszliśmy do serca naszego spotkania, czyli do Eucharystii. Przewodniczył jej ks. kard. Kazimierz Nycz, któremu towarzyszyli biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i kilkudziesięciu kapłanów.
W homilii Ksiądz Kardynał poruszył wiele tematów. Zwrócił uwagę, że ciągle próbuje się dokonać redefinicji małżeństwa. - Nawet papieżowi Franciszkowi podczas niedawnej wizyty wielcy tego świata potrafili podpowiadać co Kościół musi zrobić, żeby był akceptowany w świecie. Podpowiadano, że musi dopuścić małżeństwa osób tej samej płci. Świat doszedł do takiego punktu, kiedy Kościół musi powiedzieć i będzie mówił nie, ponieważ małżeństwo ustanowione przez Boga, podniesione do sakramentu przez Jezusa jest i będzie zawsze w Kościele związkiem mężczyzny i kobiety - powiedział. Homileta odwołał się też do świętowanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zapraszał, aby w każdym aspekcie życia tak osobistego jak wspólnotowego żyć prawdziwą wolnością, a nie swawolą. - Nie ma wolności bez ofiary i poświęcenia. Nie ma wolności bez prawdy. Często zapominamy o prawdzie, przemilczamy prawdę albo czasem posuwamy się do kłamstwa. Szukając dróg wolności trzeba nam iść drogami prawdy Bożych przykazań, prawdy Ewangelii. Nie ma wolności bez solidarności. Mówiąc o solidarności mamy na myśli postawę zapisaną w Ewangelii, aby dźwigać brzemiona innych. To jest solidarność, która jest warunkiem życia w miłości, zgodzie i wolności. Św. Jan Paweł II dodawał jeszcze czwarty element, kiedy mówił, że nie ma wolności bez miłości, tej miłości, która jest największym przykazaniem - mówił ks. kardynał Kazimierz Nycz.
Ks. Kardynał nie zapomniał oczywiście o św. Józefie, przypomniał świadectwo księży dachauowczyków, a także zachęcił, by od Józefa uczyć się milczenia. - Papież Franciszek powiedział w niełatwych czasach dla niego, że prawda lubi milczenie. Prawdę trzeba głosić, prawdę trzeba świadczyć całym swoim życiem, ale są takie momenty, kiedy tak jak Jezus na krzyżu, tak jak św. Józef w trudnych momentach życia, trzeba milczeć. Prawda czasem potrzebuje milczenia. Strapiony papież powiedział, że wtedy kiedy mamy do czynienia z chęcią skandalu, z chęcią dzielenia Pan Jezus podpowiada milczenie - powiedział.
Mszę Świętą zakończyło zawierzenie rodzin Świętemu Józefowi. Po Mszy św. wszystkich zgromadzonych pozdrowił biskup kaliski Edward Janiak, podkreślając jak ogromną rolę w krzewieniu wiary wśród ludzi odgrywa Telewizja Trwam i Radio Maryja i za to „dobro duchowe od godzin porannych do wieczornych, a nawet nocnych” szczególnie dziękował. Dodał, że św. Józef nie jest człowiekiem rozwiązań łatwych i cudownych ale jest posłuszny Bogu w konkretnym teraz, stąd jest autentycznym wzorem dla każdego wierzącego.

Tekst ks. Andrzej Antoni Klimek
F
oto Ewa Kotowska - Rasiak

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!