TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 14:38
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Słowo Boże na każdy dzień ( 8 - 13 marca )

Poniedziałek, 8 marca
2 Krl 5, 1-15a; Ps 42; Łk 4, 24-30

„Boże mój, pragnę ujrzeć Twe oblicze”.
Tylko jedno zdanie, a wyraża pragnienie każdego z nas. Jaką Bóg ma twarz? To zależy od sytuacji. Czasem jest miłosierna, gdy przebacza; czasem poważna, gdy będzie stawiał wymagania; innym razem cierpliwa, gdy będzie czekał na mój ruch; nieraz umęczona z siwymi włosami na głowie, gdy grzech będzie pustoszył sumienie i sprawiał Bogu zawód; czasem zapłakana, gdy twardy kamień na sercu będzie blokował każdy powiew łaski Bożej.
To ode mnie więc zależy wygląd Bożego oblicza. Warto się zatem starać, aby Bóg przy mnie ciągle się uśmiechał.

Wtorek, 9 marca
Dn 3, 25.34-43; Ps 25; Mt 18, 21-35

„Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?”
Jak na nasz ludzki sposób myślenia to chyba raz byłby aż nadto wystarczający. Nie ma co przesadzać. Lepiej pokazać swoją złość i zniechęcenie. Niech drugi kłania się przede mną i mnie przeprasza.
Tymczasem Bóg ponownie zaskakuje. Za każdym razem, gdy Go zranię, czasem wyszydzę i sprawię Mu ból, On zawsze ma dla mnie przygotowane jedno zdanie: „I Ja odpuszczam tobie grzechy!”. Oto idealny wzór dla mnie na ilość przebaczeń w życiu. Nie raz i nie dwa, ale zawsze.

Środa, 10 marca
Pwt 4, 1.5-9; Ps 147B; Mt 5, 17-19

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków…, ale wypełnić”.
Dzisiejszy świat stanął na głowie. Człowiek nie tylko zaczął już obalać dobre zwyczaje, ale podniósł również rękę na Boże prawo. Krzyczy więc i wprowadza ogólny zamęt, że Bóg ogranicza wolność, że trzeba nagiąć wymogi Jego prawa.
A Bóg, jak kiedyś na Golgocie, patrzy i milczy. Ten obraz mówi sam za siebie. Jeśli chcesz Go naśladować, to nie zapomnij wziąć ze sobą w drogę również swojego krzyża, ale taki jaki on jest, bez pomniejszania jego ciężaru.

Czwartek, 11 marca
Jr 7, 23-28; Ps 95; Łk 11, 14-23

„Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem”.
Wyjątkowych osobistości słucha się z uwagą. Jest to oznaka mojego szacunku do kogoś, uznania oraz świadectwo tego, że jego słowa nie są puste, ale mają znaczenie dla mojego życia. Imponują nam przeważnie ich zdolności, wiedza oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce.
Bóg jest taką wyjątkową osobistością. Ma przeogromne doświadczenie życiowe oraz wiedzę. Potrafi trudne sprawy przedstawić prostym językiem. Mówi zawsze dużo i ciekawie, bo chce jak najwięcej nam przekazać. Szanuj Go, czyli słuchaj, bo Jego wiedza jest bezcenna.

Piątek, 12 marca
Oz 14, 2-10; Ps 81; Mk 12, 28b-34

„Wróć, Izraelu, do Pana Boga twojego, upadłeś bowiem przez własną twą winę”.
Znane porzekadło mówi: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. W domu, czyli u siebie, jestem niezależny. Znam wszystkie jego kąty. Będąc natomiast w gościach, zawsze jest się uzależnionym od gospodarzy.
Grzech to inaczej mój urlop od Boga. Wyjeżdżam, zostawiam Go często nawet bez pożegnania. Opuszczam dom pełen miłości, miłosierdzia, aby na jakiś czas zamieszkać u dość dziwnego gospodarza. Nie siedź tam długo, ale szybko wracaj do miejsca, w którym czeka na ciebie twój dobry Ojciec – Bóg.

Sobota, 13 marca
Oz 6, 1-6; Ps 51; Łk 18, 9-14

„Boże, miej litość dla mnie, grzesznika” .
Pewien człowiek, a był nim celnik, dzięki powyższej, krótkiej modlitwie został przez Boga wysłuchany i w Jego oczach usprawiedliwiony.
Jego modlitwa była prosta i przede wszystkim szczera Wypływała z serca i nie była wymuszona. Nie było w niej elementów pychy, wywyższania się przed Bogiem, wybielania siebie oraz krytyki innych. To nie był zestaw samochwalstwa, ale chwila spotkania z Kimś, kto po krótkim zdaniu od razu zrozumiał, co siedzi w sercu.
Modlitwa nie musi być długa. Może być krótka i częsta, ale prosta i szczera.

O. Grzegorz Stroczyński OFM Conv.

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!