TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 06:18
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Słowo Boże na każdy dzień (6-11 września)

Poniedziałek, 6 września
Kol 1, 24-2,3; Ps 62; Łk 6, 6-11
„Czy wolno uczynić coś dobrego czy coś złego?”

Żyjemy w przedziwnych czasach, gdzie często wstydzimy się czynić dobro, a nie wstydzimy się czynić zła. Przesuwamy granicę miedzy dobrem a złem. Bezkompromisowość nauki Jezusa wprowadza w zakłopotanie nie tylko faryzeuszy, również nas współczesnych ludzi. Miłość zawsze jest ponad prawem, a wypełnianie przepisów prawa bez miłości staje się czystym formalizmem. Wypełniam prawo, bo kocham, czy przestrzegam prawa z lęku przed konsekwencjami? Wszystko co robisz w swoim życiu rób z miłości do Boga i drugiego człowieka. 

Wtorek, 7 września
Kol 2, 6-15; Ps 145; Łk 6, 12-19
„Jezus wszedł na górę, aby się modlić”.

Dowiadujemy się, że przed ważnym wydarzeniem, jakim był wybór dwunastu apostołów Jezus modlił się całą noc. Moc jaka płynie z modlitwy, czyli naszego osobistego spotkania z Bogiem daje nam odwagę do podejmowania trudnych i ważnych decyzji w życiu. Możemy zastanawiać się czy w gronie wybranych jest również zapisane moje imię? Tak. Uświadamiam sobie, że Bóg również dziś wybiera, powołuje i uzdalnia, abym w konkretnej rzeczywistości życia, kiedy wypełniam swoje obowiązki był apostołem głoszącym Chrystusa słowem i czynem.  

Środa, 8 września
Święto Narodzenia NMP

Mi 5, 1-4a; Ps 96; Mt 1, 1-16.18-23
„Rodowód”

Rodowód miał wielkie znaczenie na Bliskim Wschodzie, określał pochodzenie. Dlatego ewangelista Mateusz ukazuje czystość rodu, z którego wywodzi się św. Józef, ziemski opiekun Pana Jezusa. Rodowód to nie tylko historia życia moich przodków, to również to wszystko co określa i kształtuje moją tożsamość. Nie wolno mi zapomnieć kim jestem i jakie są moje korzenie. Podobnie jak z korzeni wyrasta drzewo, tak z korzeni dziedzictwa życia naszych przodków wyrasta życie każdego z nas. Przypomnijmy sobie, jakie są nasze korzenie, co kształtuje naszą tożsamość? Czego uczono nas w naszych domach? Obyśmy nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach.

Czwartek, 9 września
Kol 3, 12-17; Ps 150; Łk 6, 27-38
„Miłujcie waszych nieprzyjaciół”.

Kiedy wypowiadamy słowo miłości, to kojarzy się nam ona z czymś przyjemnym i dobrym dla nas samych. Dzisiaj Pan Jezus oczekuje od nas, abyśmy wznieśli się na wyżyny chrześcijańskiego sposobu życia i postrzegania świata. Mówi o miłości, ale kogo? Nieprzyjaciół. To chyba najtrudniejsze zadanie - kochać kogoś, kto jest moim wrogiem. Tylko miłość jest wstanie zmieniać najbardziej skamieniałe od zła ludzkie serca. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko często powtarzał „zło dobrem zwyciężaj”. Na tym polega chrześcijańska miłość, jest trudna i wymagająca, ale nadaje szlachetność człowiekowi, który ją realizuje. 

Piątek, 10 września
1 Tm 1, 1-2.12-14; Ps 16; Łk 6, 39-42
„Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka”.

Kiedy coś nam wpadnie do oka trudno nam wtedy patrzeć, łzawi nam oko, przeszkadza w widzeniu. Zdarza nam się żyć w takim zakłamaniu, że w oku jest belka a my udajemy, że wszystko jest w porządku. Jakże łatwo przychodzi nam osądzać, oceniać i krytykować drugiego człowieka. Pan Jezus uczy nas spojrzenia na siebie. Dostrzeganie wad u innych to dobry sposób kamuflowania własnych słabości. Obłudniku usuń najpierw belkę ze swojego oka, abyś mógł prawdziwie spojrzeć na życie drugiego człowieka.    

Sobota, 11 września
1 Tm 1, 15-17; Ps 113; Łk 6, 43-49
„Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło”.

Jesteśmy w okresie zbiorów owoców i warzyw. Może warto dziś pójść do ogrodu sadu i popatrzeć jakie tam mamy owoce. Pan Jezus mówi: „Dobre drzewo dobry owoc, złe drzewo złe owoce”. A  jakie owoce ja wydaję w swoim życiu? Nosimy w sobie pragnienie bycia dobrym. Problem pojawia się wtedy, kiedy każdy z nas ma swoją definicję dobra i zła. Skąd wiedzieć, czy czynię dobro? Odpowiedź słyszymy w dzisiejszej Ewangelii. Dobrym stajesz się wtedy, kiedy czynisz to co mówi Pan Jezus. To Jego nauka jest wyznacznikiem dobra i zła. Z Bogiem się nie dyskutuje, Boga się słucha, to gwarancja dobrego życia.    

ks. Robert Lewandowski

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!