TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Czerwca 2021, 22:52
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Słowo Boże na każdy dzień ( 10 - 15 maja )

Poniedziałek 10 maja
Dz 16, 11-15; Ps 149; J 15, 26-16,4a


„… abyście się nie załamali w wierze”.
Przyczyn odejścia od wiary może być bardzo wiele. Jedni odchodzą od Boga z powodu różnych zgorszeń w Kościele. Innych odstraszają konkretne wymagania Ewangelii, które mogą się wydawać nie do udźwignięcia w dzisiejszym świecie. Są tacy, którzy przerazili się przeciwnikami Kościoła, tak bardzo krzyczącymi, nieczęsto grożącymi.
Rzeczywiście sami w pojedynkę nie jesteśmy w stanie sprostać pojawiającym się trudom. W tych chwilach zwątpień ma nas prowadzić Duch Święty. To On ma nam wyjaśniać nasze wątpliwości i prowadzić odpowiednią drogą. Nie zapominajmy zatem o modlitwie do Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.

Wtorek, 11 maja
Dz 16, 22-34; Ps 138; J 16, 5-11

„Bo jeżeli nie odejdę, Paraklet nie przyjdzie do was”.
Każda z Osób Trójcy Świętej ma swoje, bardzo konkretne zadania do spełnienia. Dlatego też, gdy czas Jezusa na ziemi się wypełnił, odchodzi On do swojego Ojca, aby mógł rozpocząć się czas działania Ducha Świętego.
Trójca Święta jest zatem dla nas doskonałym wzorem jak powinna działać każda wspólnota osób – w jedności. Jedność w działaniu jest możliwa, gdy dana grupa ma wyznaczony ten sam konkretny cel do osiągnięcia. Naszym celem jest życie wieczne w niebie. Zatem wszystkie nasze działania, jakie podejmujemy w życiu codziennym, mają nas doprowadzić do tego celu, czyli do zbawienia.

Środa, 12 maja
Dz 17, 15.22-18, 1; Ps 148; J 16, 12-15

„Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie”.
Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Na tym polega mądrość dobrego pedagoga, nauczyciela, że nie przekazuje swojemu uczniowi całej wiedzy naraz, lecz czyni to stopniowo i sukcesywnie w miarę możliwości i rozwoju ucznia. Bóg jako dobry pedagog czyni dokładnie w ten sam sposób. Stopniowo poucza i oświeca swoje stworzenie, aby doprowadzić je do całej prawdy.
Nie zniechęcajmy się zatem tym, że czegoś nie rozumiemy, lecz na miarę swoich możliwości rozwijajmy się i współpracujmy z Duchem Świętym, a On gdy przyjdzie na to czas, wszystkiego nas nauczy.

Czwartek, 13 maja
Dz 18, 1-8; Ps 98; J 16, 16-20

„Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił”.
Wielu ludzi w dziejach świata ogłaszało śmierć Boga. Bóg umarł! Głosiły to na przestrzeni wieków różne hasła filozoficzne. Jednak nie da się uśmiercić Tego, który jest Panem życia. I choć również w XXI wieku, świat próbuje żyć jakby Boga nigdy nie było, to jednak Bóg nie opuścił swojego stworzenia. Świat chętnie pozbyłby się „problemu”, jakim jest dla niego Bóg, aby móc żyć nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.
Ludzie Boga wiedzą, że nie tędy droga, dlatego też z tego powodu doznają wewnętrznego smutku. Jednak odwagi! Bóg zawsze zwycięża!

Piątek, 14 maja
Dz 1, 15-17.20-26; Ps 113; J 15, 9-17

„Wy jesteście przyjaciółmi moimi”.
Przyjaźń to zawsze wybór. Przyjaciel to nie pierwszy lepszy napotkany człowiek z ulicy. Nie mamy wpływu na to, kim są nasi rodzice czy rodzeństwo. Ale tylko i wyłącznie od nas zależy, kim są nasi przyjaciele. Ks. Krzysztof Grzywocz powiedział kiedyś: „Przyjaciel to ktoś, kto wie o mnie wszystko, dokładnie wszystko i nadal chce się ze mną przyjaźnić”. I właśnie taki jest Bóg. On wie o mnie wszystko, o każdej sekundzie mojego życia. I nie rezygnuje z przyjaźni ze mną. Jego wyciągnięta dłoń nieustannie zaprasza mnie do tej niezwykłej, głębokiej relacji. Dobrze jest mieć takiego przyjaciela.

Sobota, 15 maja
Dz 18, 23-28; Ps 47; J 16, 23b-28

„… opuszczam świat i idę do Ojca”.
Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał opuścił ten świat i udać się do Ojca. Kruchości życia w sposób szczególny doświadczamy w tym czasie pandemii, kiedy często słyszymy o śmierci młodych, pełni sił ludzi. Na tym świecie prosimy Boga o wiele rzeczy. O zdrowie, dobrą pracę, bezpieczną podróż, szczęście w życiu. Jednak tak naprawdę jedna prośba powinna nam nieustannie towarzyszyć podczas każdej modlitwy. Prośba o gotowość odejścia z tego świata w każdym momencie życia. Moment odejścia z tego świat nie jest zaskoczeniem dla tych, którzy na co dzień żyją życiem Boga.

Ks. Krzegorz Kaczorkiewicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!