TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 18:10
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ruch Czystych Serc

Ruch Czystych Serc

W sobotę, 12 października w Kaliszu odbyło się spotkanie członków i sympatyków Ruchu Czystych Serc. Rok temu ogólnopolska pielgrzymka RCS i czytelników czasopisma ,,Miłujcie się” wpisała się w przeżywany wówczas Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa. 

Uczestnicy zgromadzili się w sanktuarium św. Józefa, który jest przecież patronem czystości i pokazuje, że nie jest ona przeznaczona tylko dla dziewczyn. Ale, że jest to także  męska rzecz. W tym roku spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na spotkanie przybyło około 180 osób z całej Polski i zza granicy. RCS działa na terenie całej Polski, a jego siedzibą jest Poznań, ale jak mówi ks. Ograbek, diecezjalny moderator RCS, ruch rozrósł się do tego stopnia, że wykracza poza granice naszego kraju. Ruch Czystych Serc powstał z inicjatywy ks. Mieczysława Piotrowskiego TChr, redaktora naczelnego czasopisma „Miłujcie się!”, które jest  równocześnie czasopismem formacyjnym Ruchu.

Można powiedzieć, że na terenie Kościoła kaliskiego Ruch Czystych Serc  jest dopiero raczkujący. Pierwszą grupą, która powstała była wspólnota z Jarocina w 2010 roku i obecnie jest to jedyna istniejąca grupa, gdyż była  jeszcze jedna przy kaliskiej katedrze, ale nie przetrwała. Grupa z Jarocina organizuje każdego roku trzydniowe spotkania młodzieżowe dedykowane bł. Karolinie Kózkównie, które mają na celu zjednoczyć nie tylko młodzież ale i całą parafię. Każdy dzień zorganizowany jest w innej parafii. Diecezjalnemu ruchowi patronuje ks. bp Łukasz Buzun. - Ruch Czystych Serc przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży licealnej i studentów. Czystość, jest to towar ekskluzywny, na który mogą pozwolić sobie tylko ci, którzy są silnego Ducha, którzy nie dają się ponieść temu światu, który w zasadzie jest bardzo rozerotyzowany. Erotyzm bowiem obecny jest w reklamach, w filmach, teledyskach itd. - zauważył ks. Ograbek, dodając, że czystość nie jest dzisiaj dobrze postrzegana, a nawet wręcz wyśmiewana, zwłaszcza w gronie młodzieży. - Często młodzież nie przyznaje się do tego, że dochowuje czystości przedmałżeńskiej, gdyż nie chce być wyśmiana - mówił ks. Łukasz. - I właśnie w tym ruchu młodzież daje świadectwo, że można żyć w czystości. Mało tego osoby, które były w ruchu, a weszły w związki małżeńskie nie chciały nigdy z nim zerwać i tak powstał Ruch Czystych Serc Małżeństw. W naszej diecezji jeszcze takiego nie ma, ale moim marzeniem jest, by rozszerzenie takie powstało – zaznaczył ks. Ograbek.

Natomiast siostra Maria stwierdziła, że przynależność do RCS daje młodzieży wiele pokoju serca, w odnajdywaniu własnej drogi, którą chcą podążać, szczególnie kiedy ich życie koncentruje się na osobie Chrystusa i chcą wypełniać je tym, co On mówi. - Widać jak umacniają się wzajemnie, jak otwierają się na miłość w stosunku do drugiego człowieka, co jest swoistym przygotowaniem do życia w powołaniu. Większość z nich żyje potem w małżeństwie, ale też wstępują do seminariów, czy do zgromadzeń zakonnych – zaznaczyła siostra Maria. 

Jeden z uczestników spotkania, Tomek, który prowadził wspólnotę w Wyszkowie, a obecnie prowadzi w Warszawie, stwierdził, że będąc w ruchu, on, jak i inni członkowie czy moderatorzy, skupiają się głównie na szeroko rozumianej czystości.-  Na co dzień deklarujemy i zobowiązujemy się do tego, aby żyć w czystości, aby mieć konkretny plan dnia, aby regularnie się spowiadać – zaznaczył Tomasz, który jako młody człowiek stwierdził, że wiele zależy w jakim środowisku dane jest nam żyć. On sam ma to szczęście, że nie jest wyśmiewany ze swojej religijności, a nawet trafił do takiej pracy, gdzie sam szef przed rozpoczęciem dnia proponuje krótką modlitwę. - Najnowszą ideą ruchu jest założenie akcji „Rok dla Jezusa”. W tym roku startuje pierwsza edycja. Mamy pięciu wspaniałych ludzi gotowych do ewangelizacji, będziemy z nimi jeździć na różne wyjazdy ewangelizacyjne, opowiadać o ruchu, prowadzić rekolekcje związane też z zawierzeniem Matce Bożej związane z redakcją czasopisma „Miłujcie się”. Będą to wyjazdy w Polsce i za granicą , gdyż jest duże zainteresowanie, z czego bardzo się cieszymy – zaznaczył ks. Jerzy Molewski z Poznania, który jest krajowym moderatorem ruchu.

Wracając do spotkania, rozpoczęło się ono od konferencji, którą wygłosiła siostra Maria Kwiek. Mówiła ona o Jezusie Chrystusie jako nauczycielu, ukazując przy tym różnice pomiędzy nauczycielem ziemskim a niebiańskim. Zgromadzona młodzież podzielona została na grupy kilkuosobowe. Młodzi otrzymali fragment z Pisma Świętego dotyczący rozesłania uczniów i odnosząc się do tych słów, musieli podzielić się własnym doświadczeniem, tym, co ich spotkało kiedy poszli pośród ludzi ze słowem Bożym. Podczas kilkuminutowej wymiany doświadczeń doszli do wniosku, że często wystarczy swoją postawą, czynami świadczyć o Chrystusie, a dotrze się do sporej grupy ludzi.

Po konferencji odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył ks. Łukasz Ograbek. Homilię wygłosił ks. Jerzy Molewski. Wskazał w niej na postać św. Józefa. Na podstawie książki Marii z Agredy „Mistyczne Miasto Boże” przedstawił Józefa według relacji Maryi, która objawiła się autorce książki. Po Mszy Świętej i obiedzie uczestnicy spotkania RCS przeszli ulicami miasta do sanktuarium św. Józefa. Tam trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Potem udali się do parku, gdzie nastąpiła radosna część spotkania. Rozpoczęła się ona wspólnym tańcem -polonezem.

Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!