TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Października 2021, 14:19
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Różaniec riodziców za dzieci

Różaniec riodziców za dzieci

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2017 roku, gdy pewnego wieczoru, przeglądając Internet, trafiłam na internetową Różę za mężów. Byłam zachwycona tą ideą i postanowiłam zgłębić temat kółek różańcowych, które działają on-line.

Tak się bowiem złożyło, że od pewnego czasu rozmawiałam z dwoma przyjaciółkami o trudnościach zdrowotnych i wychowawczych z jakimi się borykamy jako matki. Przeszło mi więc przez myśl, czy nie byłoby potrzeby zebrać Różę i modlić się w intencji naszych dzieci. Szukając informacji o takich Różach trafiłam na stronę www.rozaniecrodzicow.pl, gdzie znalazłam odpowiedzi na wszystkie moje pytania i utwierdziłam się w przekonaniu, że to dobry pomysł. Modliłam się więc do Maryi, by mi pomogła zorganizować Różę. Kilka dni później obudziłam się z silnym ponagleniem, żeby jak najszybciej umieścić na portalu społecznościowym informację, że zbieram osoby do Róży rodziców za dzieci. Rzeczywiście chwilę po jej zamieszczeniu napisała do mnie obecna zelatorka naszej grupy, której pomysł bardzo się spodobał i stwierdziła, że popyta wśród znajomych. W ciągu zaledwie paru dni udało jej się zebrać większość z 20 potrzebnych osób. Cała Róża zebrała się też w bardzo krótkim czasie. Po otrzymaniu błogosławieństwa naszego Księdza Proboszcza, którego inicjatywa parafian bardzo ucieszyła, Różaniec Rodziców oficjalnie rozpoczął modlitwę w październiku 2017 roku i trwa w niej do tej pory. Patronką naszej Róży jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Jak i kiedy się modlić?

Różaniec Rodziców to modlitwa wspólnotowa oparta na schemacie Kół Żywego Różańca. Podejmujemy modlitwę włączając się w 20-osobowe grupy rodziców, zwane Różami. Uczestnik Różańca Rodziców podejmuje modlitwę w intencji swoich dzieci i dzieci pozostałych członków danej Róży, a w zamian inni rodzice z tej Róży modlą się za jego dzieci. Każdy z rodziców odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca z przypisaną mu na dany miesiąc tajemnicą. W ten sposób za dzieci tego rodzica odmówiony jest codziennie cały Różaniec. Czas zawiązania Róży to 20 miesięcy (tak aby każdy z rodziców mógł odmówić wszystkie tajemnice). Różą opiekuje się zelatorka, która m.in. informuje o zmianie tajemnic i dopilnowuje, aby każdy z członków grupy co miesiąc potwierdził udział w modlitwie.
Zmiana tajemnic w naszej Róży odbywa się mailowo, dlatego nosi ona miano „Róży internetowej”. Jeśli jest taka potrzeba, rodzice mogą się spotkać w dniu wspomnienia świętego patrona danej Róży, pomodlić i zamówić w intencji dzieci Mszę Świętą. Nie ma jednak konieczności regularnego spotykania się na wspólnej modlitwie w kościele czy kaplicy, jak mają to w zwyczaju tradycyjne Kółka różańcowe. Rodzic modli się w dowolnie i dogodnie wybranym miejscu i czasie. A odmówienie jednej dziesiątki Różańca to zaledwie 3-5 minut. Warto sobie to uzmysłowić, gdyż współcześnie cierpimy na chroniczny brak czasu na wszystko: pracę, obowiązki, rodzinę. Dlatego Róża internetowa pozwala nam na swobodne określenie pory dnia na modlitwę. Dzięki temu młodzi, zabiegani rodzice, chętniej przekonują się do tej formy modlitwy.

Kto może modlić się w Różańcu Rodziców?

Mimo, iż w nazwie jest ewidentne wskazanie na rodziców, i rzeczywiście jest to najliczniejsza grupa należąca do Róż, to dołączyć do modlitwy w Różańcu Rodziców może praktycznie każdy: rodzice, rodzice chrzestni, dziadkowie, wszyscy, którzy przyjmują odpowiedzialność za dzieci, czyli wychowawcy, nauczyciele, katecheci, opiekunowie dzieci, np. kadra harcerska, itp. Tu również jest wiele świadectw działania tej modlitwy zmieniającej i losy dzieci i relacje w konkretnych środowiskach, wreszcie osoby, które nie mają dzieci - ale mają pragnienie w sercu do podjęcia takiej modlitwy w intencji dzieci innych rodziców.
Codziennie staramy się zapewnić naszym dzieciom opiekę, miłość, godne warunki do życia, prawidłowy rozwój emocjonalny, rozwijamy ich umiejętności i pasje. Jednym słowem robimy wszystko by były szczęśliwe. Bywa jednak, że okazuje się to niewystarczające, gdyż nie potrafimy szczerze rozmawiać z dzieckiem. Okazuje się, że nas okłamuje lub wpadło w złe towarzystwo, albo po prostu ciągle choruje, jest nerwowe, ma różnego rodzaju problemy, a nasze metody wychowawcze nie skutkują. Jako rodzice czujemy się często bezradni. Właśnie wtedy najlepiej oddać nasze dzieci pod opiekę Maryi i prosić o potrzebne łaski i wszelką pomoc.
Intencje, w jakich modli się Róża Rodziców: aby Matka Boża, Królowa Rodzin, nieustannie otaczała nasze dzieci płaszczem swojej miłości i opieki; aby chroniła je przed wszelkim złem; aby wypraszała dla nich łaskę wzrastania w jak najlepszych środowiskach; aby zawsze, na każdej drodze życia prowadziła je do Jezusa; aby Bóg obficie tym dzieciom błogosławił; aby w pełni mogły one zaczerpnąć ze skarbca Bożej miłości; o ochronę naszych dzieci przed złymi skutkami grzechów rodziców; w intencji Ojca Świętego i jego intencjach oraz w intencji Kościoła Świętego.

Co zyskujemy?

Modlitwa różańcowa to oddanie Maryi naszych dzieci, ale też nas samych. To droga, którą Maryja prowadzi nas do Jezusa. Przez codzienną, nawet tak krótką modlitwę, rozważając tajemnice różańcowe i odpowiednio dobrane teksty, zaczynamy przyglądać się naszemu życiu, naszym relacjom w małżeństwie, z dziećmi i pracować nad tym, by były lepsze.
Oboje z mężem należymy do Róży Rodziców i widzimy jak przez ten czas, choć zdecydowanie nie jest to czas wyłącznie usłany różami, Maryja zmienia życie całej naszej rodziny i wyprasza wiele potrzebnych łask. Za jej wstawiennictwem, rzeczy które po ludzku wydawały się nie do ogarnięcia, zaczęły się powoli układać. Przede wszystkim nasz pięcioletni syn przestał tak intensywnie chorować. Wcześniej praktycznie przez dwa lata nieustannie męczyły go jakieś infekcje. Zaczęliśmy także wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej niedzielnej, co kiedyś było rzadkością, ponieważ albo syn był chory albo tak nieznośny w kościele, że woleliśmy chodzić na Mszę bez niego. Od czasu gdy jesteśmy w Róży syn stopniowo zmieniał swoje zachowanie, uspokoił się. Generalnie łatwiej nam się porozumieć. Oboje z mężem także się zmieniliśmy. Przede wszystkim nieustannie staramy rozwijać się w miłości.
Oczywiście spotykają nas różne sytuacje i trudności, ale świadomość, że razem budujemy coś wyjątkowego i wartościowego, pomaga naszej rodzinie trzymać się drogi wiary, którą pragniemy podążać. To ogromna siła, ponieważ współcześnie pozycja rodziny jest bardzo zagrożona. Wartości i priorytety życiowe są pomieszane, co sprawia, że często trudno dobrze i mądrze wychować dzieci, czy zbudować trwały i szczęśliwy związek.
Oczywiście nie zawsze od razu widać rezultaty modlitwy, choć bywają też spektakularne i natychmiastowe dzieła, ale jedno jest pewne - modlitwa różańcowa nigdy nie jest bezowocna. Jest bardzo silną bronią w walce ze złem. I Maryja, do której się uciekamy, nie zostawi nas samych. Do nas należy wierzyć, ufać, cierpliwie trwać i w pokorze przyjmować wolę Boga, bo tylko On wie jak i kiedy nasze modlitwy zaowocują w życiu naszych rodzin. Gorąco zachęcam więc wszystkich rodziców, którzy czują potrzebę intensywniejszej modlitwy za swoje dzieci, by pójść za tym pragnieniem i tworzyć Róże Rodziców. Ta forma modlitwy wspiera nie tylko dzieci, ale może odmienić życie całej rodziny.

Agnieszka Gierosz Szałek

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!