TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 14 Czerwca 2021, 00:57
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie krzyża w Wielowsi

Poświęcenie krzyża

14 września w święto Podwyższenia Krzyża na rozległych polach Wielowsi został poświęcony nowy krzyż. Miejsce to od niepamiętnych czasów, naznaczone było tym chrześcijańskim znakiem wiary przez naszych przodków.
Tego dnia na Mszy Świętej polowej w Wielowsi pod sklepieniem ,,największego Kościoła świata - Ziemi”, jak powiedział ks. Piotr Kuświk, zgromadziła się grupa wiernych. Eucharystia sprawowana była w intencji fundatorów i wykonawcy nowego krzyża, mieszkańców Wielowsi oraz wszystkich, którzy w tym miejscu cierpieli. Z niewidocznej dziś mogiły z małym krzyżem obecnie wyrasta dużych rozmiarów krzyż zwycięstwa. Wbity w ziemię, upamiętnia niezliczone ofiary cholery. Przed wiekami na skutek epidemii wymarła ludność całych miejscowości. Nieliczni, którzy ocaleli, chowali ich w jednym grobie za wsią. Krzyż ten mówi o wielkim cierpieniu człowieka, ale przede wszystkim zmusza do wiary, bo: „jest mocą Bożą dla nas, których udziałem jest zbawienie” (1 Kor1, 17). W swym kształcie: szerokością i długością, wysokością i głębokością zwraca się do każdego: ,,Na imię Jezusa Chrystusa niech klęka każde kolano-na niebie, na ziemi i pod ziemią” (Flp 2, 10).
Należy także wspomnieć, że w pobliżu tego miejsca na sąsiednim polu w czasie II wojny światowej, przez żandarma niemieckiego został zastrzelony człowiek. Był to kapłan, zbiegły więzień obozu koncentracyjnego, który wcześniej pytał o drogę w kierunku Sieradza. Jego męczeńska wędrówka skończyła się właśnie tutaj, na wielowiejskiej ,,golgocie”. Został pochowany na cmentarzu w Ołoboku, gdzie do dziś znajduje się jego grób.


Elżbieta Vogel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!