TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Maja 2020, 19:11
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Posługują chorym i cierpiącym

Kilkanaście sióstr zakonnych, kapłan i kleryk posługują w dwóch kaliskich placówkach. Osoby konsekrowane z ochotnym sercem odpowiedziały na apel biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który prosił o wsparcie personelu z racji trudnej sytuacji epidemiologicznej.

W kaliskim Domu Pomocy Społecznej opiekę nad mieszkańcami pełni obecnie 10 zakonnic. – Na dzień dzisiejszy mamy 105 pensjonariuszy i 20 osób personelu do opieki bezpośredniej nad mieszkańcami. Pomaga 10 sióstr zakonnych i ksiądz Marek. Wszystkim, którzy nas wspomagają serdecznie dziękuję – powiedziała Agnieszka Andrzejczak, kierownik palcówki.

W gronie wolontariuszek znalazły się siostry zakonne ze Zgromadzeń: Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanki), Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (orionistki), Sióstr św. Dominika (dominikanki) i nowicjuszka ze Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek św. Doroty Córek Najświętszych Serc (doroteuszki).

Zakres obowiązków sióstr zależy od ich kwalifikacji i potrzeb placówki. Osoby konsekrowane wykonują czynności pielęgnacyjne oraz wspierają pacjentów dobrym słowem. - Przyjechałam do Kalisza z Kłodzka, ponieważ zaistniała tutaj taka potrzeba. Nasza przełożona generalna wystosowała list do sióstr przedstawiając sytuację i dając do rozważenia czy nie chciałybyśmy w ten sposób pomóc potrzebującym, więc zgłosiłam się. Kilka sióstr ma wykształcenie medyczne, są pielęgniarkami, ale większość nie. Nasza posługa polega na otaczaniu troską pacjentów. Robimy to, czego nas panie tutaj pracujące nauczą. Do takich czynności należy karmienie pensjonariuszy, przewijanie, mycie, a także wymienianie czy poprawianie pościeli. Dzisiaj pomagałyśmy w ewakuacji 24 pacjentów do szpitala zakaźnego w Poznaniu – tłumaczy s. Małgorzata, dominikanka. Zakonnica dodaje, że bardzo ważne dla nich jest uczestnictwo we Mszy św. i modlitwa. – Na koniec dnia spotykamy się w kaplicy na adoracji Najświętszego Sakramentu. To Pan Bóg odnawia w nas siły i zmienia nasze myślenie – stwierdziła.

Personel medyczny wspomaga ks. Marek z diecezji kaliskiej, który każdego dnia oprócz pomocy potrzebującym sprawuje także posługę sakramentalną.

Od kilku dni s. Kinga, franciszkanka, bracia benedyktyni z Lubinia - Efrem i Filip oraz kleryk Filip służą w Centrum Opieki Długoterminowej „Salus” w Kaliszu.

- Ks. Biskup Ordynariusz skierował apel do sióstr o wsparcie personelu Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu z racji trudnej sytuacji epidemiologicznej. Siostry odpowiedziały ochotnym sercem. Do niesienia pomocy osobom starszym i chorym zgłosiły się siostry zakonne ze zgromadzeń posługujących w Kaliszu i Broniszewicach. Chorym i cierpiącym towarzyszy ks. Marek posługujący jako wolontariusz jednocześnie sprawujący posługę duszpasterską, a także kleryk. Są również wolontariusze świeccy, najczęściej młodzi ludzie. Bardzo dziękujemy wszystkim siostrom i wolontariuszom, którzy wspierają personel pracujący w Domu Pomocy Społecznej i Centrum Opieki Długoterminowej „Salus” w Kaliszu – mówi w rozmowie z KAI bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

Zdjęcia: S. Małgorzata

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!