TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Kwietnia 2024, 03:21
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pieśń zakorzeniona w Chrystusie

Pieśń zakorzeniona w Chrystusie

 

16 listopada odbyła się ogólnopolska premiera Pieśni Polskich Pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie „Zbudowani na Chrystusie”. Jej wykonawcą jest Chór Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu. O okolicznościach związanych z powstaniem pieśni opowiada autor muzyki Jakub Tomalak.

Początki pieśni „Zbudowani na Chrystusie” były bardzo niepozorne…
Inspiracją często jest drugi człowiek. W tym przypadku był to ks. Rafał Lubryka, który poprosił mnie o poprowadzenie warsztatów chóralnych podczas Crossing Art Festival 2010. Ks. Rafał wspomniał, że podczas festiwalu dużo będzie mówiło się o Światowych Dniach Młodzieży, również dlatego, że był planowany przyjazd gości z warszawskiego centrum odpowiedzialnego za wyjazd Polaków do Madrytu. Zacząłem się wtedy tym interesować i szukać w Internecie informacji na ten temat. Trafiłem wówczas na hasło ŚDM „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” nawiązujące do Listu św. Pawła do Kolosan. Pomyślałem, że można do tych słów ułożyć muzykę. Dołączyłem do tego także fragment z Listu św. Pawła do Rzymian. Następnie zacząłem myśleć o muzyce. Postanowiłem, że będzie to melodia bardziej hymniczna, w klimacie soulowym. W ten sposób powstała piosenka na potrzeby warsztatów w Kępnie i tam ją śpiewaliśmy. Gdy przyjechał ks. Grzegorz Suchodolski, ks. Rafał Lubryka poprosił nas, żebyśmy ją zaśpiewali i my ją zaśpiewaliśmy.
Chyba spodobała się ta piosenka, dlatego że powiedzieli: słuchajcie, to mogłaby być piosenka, która będzie promowała w Polsce Światowe Dni Młodzieży, to jest do pokazania, ludzie mogliby to śpiewać przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży. I tak to się stało.

Padła jakaś propozycja…
I postanowiliśmy kuć żelazo póki gorące. Ja takich okazji nie przepuszczam i kiedy padło słowo „A” ze strony organizatorów warszawskiego centrum organizacji ŚDM, to ja potem ten temat drążyłem. Doszło do podpisania umowy i ostrych przygotowań z Chórem Duszpasterstwa Akademickiego, z ks. Grzegorzem Mączką. Zaczęliśmy mocno pracować nad tym utworem. To przygotowanie trwało przez około miesiąc. Następnie przyszedł czas na nagranie w bardzo ciekawym studiu. Jest to poznańskie Studio K&K. Dla ciekawostki dodam, że jest to studio, w którym Krzysztof Krawczyk nagrał prawie wszystkie swoje piosenki. Jest to trochę niepozorne studio, ale tutaj wielkie podziękowania należą się panu Wiesławowi Wolnikowi, który był naszym realizatorem.

Jak trafiliście do tego studia?

Ja mam już duże doświadczenie w sprawach związanych z nagrywaniem różnych rzeczy. Wiem, że tego typu rzeczy najlepiej robić zasięgając u kogoś konsultacji. Od długiego czasu współpracuję z Grzegorzem Kopalą, poznańskim muzykiem, kompozytorem, aranżerem. Dlatego właśnie jego poprosiłem o takie współkierownictwo produkcji nad tym utworem. On wspólnie ze mną czuwał nad kształtem, nad brzmieniem i potem też dokonał bardzo ciekawej aranżacji tego utworu. Jestem wdzięczny Bogu za wszystkich, którzy z takim oddaniem pracowali i sercem zaśpiewali tę piosenkę. Myślę oczywiście o naszym Chórze Duszpasterstwa Akademickiego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo efekt jest bardzo dobry, piosenka została nagrana. Ogólnopolska premiera odbyła się 16 listopada. Jest to premiera radiowa, telewizyjna, internetowa. Ale od pewnego czasu bardzo wiele ekip w całej Polsce śpiewa ten utwór. Zespołom przygotowującym się do Światowych Dni Młodzieży zostały rozesłane nuty i utwór w mp3. To już zaczęło żyć.

W przypadku premiery z kim nawiązujecie współpracę medialną?
Wszyscy musimy się traktować jak profesjonaliści, więc my zrobiliśmy to, co do nas należało i tutaj sprawę promocji w pełnym zaufaniu oddajemy warszawskiemu centrum. Oni to zrobią najlepiej, ponieważ mają swoje dojścia do telewizji, do rozgłośni radiowych. Nasza lokalna premiera, diecezjalna odbyła się jeszcze wcześniej, w Radio Rodzina, ponieważ mamy prawo do takiej prapremiery, gdyż pieśń wywodzi się z naszej ziemi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Katarzyna Strzyż

Utwór można pobrać ze strony www.madryt2011.pl lub ze strony www.radiorodzina.kalisz.pl

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!