TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 16:45
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pierwsza Msza Święta w Brazylii

Pierwsza Msza Święta w Brazylii

Jezus mówi, że nie można służyć Bogu i mamonie. Ale jak się okazuje nawet na banknotach i monetach można znaleźć odwołania do Boga i wiary i o tym będzie nasz nowy cykl.

W niedzielę, 26 kwietnia 1500 roku na plaży w Coroa Vermelha biskup Henrique de Coimbra odprawił pierwszą Mszę Świętą na brazylijskiej ziemi dla marynarzy Pedra Alvaresa Cabrala, który poszukiwał morskiej drogi do Indii.

Wydarzenie to zostało opisane w raporcie sporządzonym przez Pedra Vaz de Caminha przeznaczonym dla króla Portugalii tymi słowami: „W niedzielę rano w Pascoela kapitan postanowił pójść na Mszę i posłuchać kazania głoszonego na tej wyspie. Rozkazał wszystkim oficerom, aby przygotowali się na łodzi i poszli z nim. I tak się stało. Miał nadzieję, że przygotowany już został na tej wysepce ołtarz. I tam wraz ze wszystkimi pozostałymi uczestniczył we Mszy św., którą odprawili ojciec Henrique śpiewnym głosem i inni księża, którzy tam byli.

Mszy tej, moim zdaniem, wszyscy słuchali z wielką przyjemnością i oddaniem. Tam, wraz z Kapitanem był sztandar Chrystusa, który zawsze był podnoszony w czasie czytania Ewangelii. Po zakończeniu nabożeństwa kapłan wspiął się na wysokie krzesło, a wszyscy usiedli na piasku. Ksiądz ogłosił uroczyście, że pożyteczne jest głoszenie Ewangelii na tej ziemi, na którą przybyliśmy. 

Gdy byliśmy na Mszy Świętej i kazaniu, na plaży było wielu ludzi, mniej więcej tak jak wczoraj, z wiszącymi wokół nich łukami i strzałami. I patrząc na nas ludzie usiedli. A kiedy nabożeństwo się skończyło, my siedzieliśmy i słuchaliśmy, a wielu z nich powstało i zaczęło skakać i tańczyć”. 

Dokument ten był przechowywany w archiwum królewskim w Lizbonie i został opublikowany w 1817 roku przez historyka Manuela Aieres de Casal, którego zadaniem było zebranie dokumentów źródłowych związanych z dziejami Brazylii. W latach 1858-1860 zawartość tego dokumentu zainspirowała Victora Meirellesa do namalowania obrazu pod nazwą „Pierwsza Msza Święta w Brazylii”, który został przygotowany na wystawę w Paryżu w 1861 roku.

Samo wydarzenie i przedstawiający je obraz zostały uznane przez władze Cesarstwa Brazylii za alegorię początków państwowości i zostały zamieszczone na banknocie 200.000 Reis wydanym w 1889 roku, najwyższym ówczesnym nominale obiegającym w Brazylii. Obraz ponownie przypomniały w 1929 roku, już po upadku cesarstwa, władze Republiki Stanów Zjednoczonych Brazylii na banknocie 1.000.000 Reis, a później wielokrotnie powracano do obrazu Meirellesa. Ostatecznie banknot z obrazem „Pierwsza Msza Święta w Brazylii” został wycofany z obiegu w 1970 roku i potem już nie powrócono do tego motywu na brazylijskich banknotach. W miejscu, gdzie odprawiona została pierwsza Msza na brazylijskiej ziemi, stanął poświęcony temu wydarzeniu pomnik. 

Tekst Piotr Kalinowski

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!