TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Września 2021, 22:41
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka ?Civitas Christiana? 2018

Pielgrzymka „Civitas Christiana

W dniach od 28 do 29 października po raz 23. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tegoroczne spotkanie z „milczącym” Świętym miało szczególny charakter ze względu na Rok św. Józefa. Pielgrzymka wpisała się w sobotnie spotkania pielgrzymów u stóp przemożnego patrona.
Wśród licznie przybyłych pielgrzymów przybyli także wierni z pięciu parafii z diecezji kaliskiej i pielgrzymi z kraju, a także siostry zakonne. Zgromadzeni zapoznali się z historią obrazu i cudownego uzdrowienia, którą przybliżył kustosz sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota. Następnie konferencję o św. Józefie wygłosił ks. kanonik Bogumił Kempa.
Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przybywa do św. Józefa zawsze w pierwszych dniach października. W tym roku zgromadzili się w święto trzech archaniołów, patronów i pośredników, którzy stoją naprzeciwko Boga i ciągle są w Jego obecności. Dzień wcześniej, w piątek wieczorem skupili się na modlitewnym czuwaniu w katedrze, gdzie wysłuchali konferencji ks. prałata Adama Modlińskiego, proboszcza parafii św. Mikołaja.
- W sposób szczególny odwołujemy się dzisiaj do tytułu archanioła Michała „Któż jak Bóg”. To jest zwrot ku Bogu, to jest ratunek dla każdego, kto został zwiedziony, aby mógł wyjść z tych pułapek, w które wszedł – mówił ks. bp Łukasz nawiązując do święta świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Archaniołowie są pośrednikami naszymi, zanoszą nasze sprawy do Boga, są od specjalnych zadań, a przede wszystkim zostali posłani, bo anioł to posłaniec. - Oni to pod wodzą archanioła Michała walczyli ze smokiem, który jest uosobieniem szatana – zaznaczył bp Łukasz mówiąc, że także dzisiaj jest ogromne działanie szatana, który zionie nienawiścią do Boga i ludzi. Człowiek daje mu pole do działania, lądowisko w sobie. Ziemia jest terenem walki o dobro człowieka. Są różne przestrzenie tej walki: kultura, rodzina, serce człowieka. - Trzeba pamiętać, że zawsze Bóg na pierwszym miejscu. Nie można osiągnąć szczęścia bez obecności Bożej w ludzkim sercu, bez wrażliwości na świętość, bez otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Szatan chce spustoszyć ludzkie wnętrze, nakarmić człowieka iluzjami, zwieść go na różne sposoby - przekonywał Ks. Biskup wzywając do tego, by hasło „Któż jak Bóg” przyświecało każdemu z nas. A zwracając się do członków stowarzyszenia „Civitas Christiana” stwierdził, że potrzebni są tacy ludzie, takie wspólnoty, w których działają ludzie zaangażowani w walkę o sprawy Boże w tym świecie. - Potrzebujemy takich stowarzyszeń i wspólnot, które wychodzą i oddziałują na innych w życiu społecznym, kościelnym, politycznym, w życiu miasta, gminy, społeczności, w której funkcjonują. Trzeba pamiętać, że wiara ma wymiar społeczny i ogólnoludzki. Potrzebna jest edukacja, by w tych środowiskach był Bóg obecny i dlatego potrzebujemy takich wspólnot, konkretnych osób, które mają świadomość i wychodzą poza swoje środowisko, poza swoją rodzinę. Dzisiaj potrzebna jest walka o kształt i godność człowieka, o zaufanie wobec Boga, które na różny sposób jest podważane. Wreszcie jest to walka żeby człowiek nie liczył tylko na swoje możliwości, ale żeby ufał Panu Bogu. Takim człowiekiem był św. Józef, który z jednej strony był oddany sprawie Bożej a przy tym nie polegał tylko na sobie, był czujny i wrażliwy na głos Boży, który przychodził właśnie przez anioła – podkreślił ks. bp Łukasz Buzun dodając, że w naszym życiu tak jak w życiu św. Józefa zaufanie i ufność Panu Bogu powinna być na pierwszym miejscu.
Po Komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz zwierzył Patronowi diecezji członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. Odmówiona została także modlitwa o szybką beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Na zakończenie głos zabrał przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, który podziękował Księdzu Biskupowi za sprawowaną Eucharystię w intencji stowarzyszenia. - Jesteśmy wdzięczni i cieszymy się, że mogliśmy przeżywać Eucharystię z licznie przybyłymi pielgrzymami - powiedział. Podziękował wszystkim za wsparcie modlitewne. Tutaj warto podkreślić, że przewodniczącym zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest Marian Rybicki, pierwszy redaktor „Opiekuna”.


Tekst i zdjęcia Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!