TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Października 2021, 19:29
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Patronka dzielenia się chlebem

Patronka dzielenia się chlebem

5 lutego Kościół wspominał w liturgii młodą dziewicę, męczennicę św. Agatę, która jest drugą patronką kościoła farnego w Mikstacie. W niedzielę po wspomnieniu liturgicznym odbył się tu odpust ku jej czci.

Uroczystej Sumie przewodniczył ks. Michał Będzieszak, dyrektor Domu Księży Emerytów Jana Pawła II w Ostrowie. Współcelebransami byli kapłani – emeryci i ks. wikariusz. Tradycją jest, że to właśnie zasłużeni dla kaliskiej diecezji kapłani, którzy zakończyli posługę w swoich parafiach i przeszli na emeryturę przybywają, by dzielić z nami radość odpustowego czasu. W słowie wprowadzającym do Eucharystii proboszcz ks. Krzysztof Ordziniak przywitał przybyłych kapłanów. W homilii ks. Michał Będzieszak zaznaczył, że św. Agata kojarzona jest z dwoma symbolami: chlebem i solą. Kaznodzieja nawiązując do słów Ewangelii podkreślił, że wiara nadaje życiu prawdziwy smak, pomaga zrozumieć trudne sytuacje i doświadczyć Bożej bliskości. Akcentując znaczenie dzielenia się chlebem z potrzebującym wyjaśnił, że nie polega ono tylko na podaniu kromki chleba, ale na kształtowaniu postawy dobroci, wrażliwości, odwagi do czynienia dobra.  Kończąc homilię skierował słowa podziękowania do wiernych za troskę o kapłanów emerytów. W Domu Jana Pawła II odprawiane są Msze Święte gregoriańskie za zmarłych z naszej parafii. Zachęcał do łączności duchowej, do uczestnictwa w tym czasie we Mszach św. w parafialnej świątyni. Przed końcowym błogosławieństwem Celebrans udał się pod ołtarz św. Agaty, gdzie odmówił specjalną modlitwę i pobłogosławił chleb
i wodę. Po zakończonej Eucharystii wielu zabrało do domu kawałek pobłogosławionego chleba. Ma on chronić domostwa przed pożarami, pomagać w chorobach gardła. Wiele osób wyjeżdża obecnie do pracy za granicę. Zabrany kawałek chleba pobłogosławiony w dzień św. Agaty ma łagodzić tęsknotę za Ojczyzną i bliskimi. Odchodzą w zapomnienie niektóre tradycje, zanika zwyczaj błogosławienia chleba, wody, soli w dzień św. Agaty. W mikstackiej wspólnocie jest on kontynuowany.


Małgorzata Strzelec

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!