TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 11 Kwietnia 2021, 16:48
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ojcze spraw, abyśmy byli jedno

Ojcze spraw, abyśmy byli jedno


Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W tym roku tydzień ten przypadł od 18 do 25 stycznia. W naszej diecezji pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałkowy wieczór w kaliskiej parafii pw. Opatrzności Bożej.

Zgromadzonych na wspólnej modlitwie wiernych, w imieniu ks. abpa Grzegorza Rysia, administratora apostolskiego diecezji kaliskiej, powitał ks. Paweł Gomółka, asystent kościelny Wspólnoty Abba Pater. Podkreślił on, że Ks. Arcybiskupowi bardzo zależało, aby w tygodniu ekumenicznym odbywały się spotkania na terenie diecezji i tym bardziej cieszy fakt, iż tak wiele osób przybyło na spotkanie ze słowem i uwielbieniem u ojców orionistów. Podziękował ks. bp. Łukaszowi Buzunowi, który oczywiście reprezentował Kościół rzymsko-katolicki, ponadto słowa podziękowania skierował do pastorów przybyłych z przedstawicielami Kościoła Bożego w Chrystusie. Wśród pastorów obecni byli Jerzy Rycharski, Janusz Wanat, Roman Żarnecki i Zbigniew Judasz. Poza tym na spotkaniu obecni byli grekokatolicy z ks. Romanem Woźniakiem na czele i przedstawiciele Kościoła „Słowo Życia” z Kalisza.
Wieczór, podczas którego przeważało słowo i uwielbienie, to drugie poprowadził zespół Abba Pater Music, wsparty przedstawicielami Kościoła Bożego w Chrystusie, z gościnnym udziałem Julii Stolpe.
Natomiast ks. Paweł wygłosił słowo, skupiając się na 17 rozdziale Ewangelii według św. Jana, a konkretnie na modlitwie Pana Jezusa, która jest modlitwą, kończącą to wszystko, co się działo w Wieczerniku i było wstępem do tego, co działo się później. Ks. Paweł zaznaczył, że echem tej Ewangelii są powracające słowa: Ojciec i jedność. - Pan Bóg dał mi odkryć jak bardzo ważne jest to, by wejść w misję Jezusa i jak bardzo ważne jest robić to, co robił Jezus – zaznaczył ks. Gomółka, stawiając przy tym pytanie, a co robił Jezus? - Otóż jak mówi Ewangelia, Jezus objawił ludziom imię swego Ojca, aby w nich była miłość, którą On sam Go umiłował – podkreślił ks. Paweł dodając, że taka jest właśnie misja Jezusa, by objawić człowiekowi imię Pana Boga, które brzmi Ojciec. - Bóg jest tatusiem i ważne jest właśnie, by powiedzieć o tym człowiekowi, by człowiek wiedział, kim jest w relacji z Panem Bogiem – kontynuował ks. Paweł, podkreślając przy tym, że zanim powiemy drugiemu człowiekowi jak ma żyć, co ma robić, zanim damy mu jakiekolwiek zasady życia, to najpierw musimy mu powiedzieć, kim on jest w relacji z Bogiem, że Bóg jest Ojcem, a on jest Jego dzieckiem. - Jezus oddaje chwałę Ojcu za to, że On jest Ojcem, a co więcej tę chwalę przekazał nam ludziom, co daje nam możliwość i godność wołać do Boga, Ojcze, Tato. I to jest to, co nas wszystkich łączy – zauważył ks. Gomułka, kierując swoją wypowiedź na drugie ze wspomnianych wcześniej słów, którym jest jedność. - Zapewne jest kilka rzeczy, które nas różnią, ale jest jedna najważniejsza rzecz, która nas łączy. Jest to fakt, że wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, a On jest dla nas Ojcem – podkreślił ks. Paweł.
Na zakończenie do zgromadzonych zwrócił się ks. Antoni Wita FDP, który zaznaczył, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany w ciele Chrystusa zorganizowany jest na wielu płaszczyznach. Jako, że osobiście ma doświadczenie w spotkaniach ekumenicznych, przytoczył jedno z powiedzeń, które mówi, że podział jest skandalem, który stał się zadaniem, dzięki któremu można dawać świadectwo, iż jedność jest możliwa. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa poprowadzona przez pastora Jerzego Rycharskiego, a po niej wspólne błogosławieństwo.


Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!