TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 21 Stycznia 2021, 22:30
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Odnowa Kościoła przez nawrócenie

Odnowa Kościoła przez nawrócenie

Przyznam się, że nie mogę się doczekać dokumentu końcowego Synodu Biskupów dla Amazonii, który został przyjęty 26 października przez ojców synodalnych, a papież Franciszek już wyraził zgodę na jego publikację. Jak możemy przeczytać w doniesieniach prasowych dokument liczy 33 strony, 5 rozdziałów i 120 punktów. Zwłaszcza liczba stron jest symboliczna. Myślą przewodnią całego dokumentu jest nawrócenie.
Nie ma co ukrywać, że oczekiwania na pełny tekst naznaczone są pewną dozą niepewności, a dla niektórych środowisk w Kościele nawet niepokoju, co to się wydarzy, nie brakuje wieszczenia wielkiej rewolucji w sprawach celibatu, czy święceń kapłańskich dla kobiet. Ja oczywiście nie daję się wciągnąć tym spekulacjom, mam tylko nadzieję, że dokument okaże się wystarczająco klarowny i nie będzie potrzebował specjalnych instrumentów do zrozumienia czy interpretacji. Sięgnijmy do dostępnych informacji prasowych na temat tego, co znajdziemy w dokumencie.
Od samego początku mamy zaproszenie, a nawet wezwanie do „integralnego nawrócenia” poprzez prosty i skromny styl życia na wzór św. Franciszka z Asyżu, zatroskanego o „wspólny dom”, który jest dziełem Stwórcy. W tym kontekście jest mowa o cierpieniu Amazonii wyrażającym się w krzyku wyniszczanej ziemi i wołaniu ubogich. Dokument jasno mówi o różnych formach przemocy uderzających dziś w amazońską ziemię, m.in. o prywatyzacji dóbr naturalnych, agresywnych modelach wydobywczych, deforestacji, rosnącym zanieczyszczeniu środowiska, a także wzroście przestępczości, przemycie narkotyków czy handlu żywym towarem. Ważnym wątkiem jest również problem migracji, także do wielkich miast. Proponuje się utworzenie specjalnych grup misyjnych, które we współpracy z miejscowymi parafiami starałyby się dotrzeć do ludzi wykorzenionych ze swej ziemi, oferując im „inkulturowaną” liturgię, co miałoby im pomóc w integracji z nową wspólnotą.
Centralnym pojęciem w dokumencie jest „nawrócenie duszpasterskie”. Przypomina się wszystkim, że misja i ewangelizacja nie jest czymś opcjonalnym, ponieważ działanie misyjne i głoszenie Jezusa jest paradygmatem działania Kościoła. Uczestnicy synodu podkreślają, że rzeczą konieczną jest przejście od duszpasterstwa „odwiedzin” do duszpasterskiej „obecności i bliskości”. Kolejny rodzaj nawrócenia o jakim jest mowa to konieczność „nawrócenia kulturowego”. Dwa ważne narzędzia tutaj wymieniane to inkulturacja i międzykulturowość. Mówi się o konieczności wypracowania indiańskiej teologii oraz docenienia pobożności ludowej, która nieraz musi zostać „oczyszczona”, tak by prowadzić do spotkania z Jezusem. Kolejny rozdział jest poświęcony „nawróceniu ekologicznemu”. W punkcie wyjścia stwierdzają, że stoimy w obliczu bezprecedensowego kryzysu społeczno-środowiskowego i pewnie mają rację choć osobiście ciągle mam pewne rezerwy wobec tych radykalnych stwierdzeń, zwłaszcza w obliczu różnych pojawiających się wątpliwości, a także olbrzymich interesów, które stoją za green energy. Ale to są moje obawy, a ojcowie synodalni łączą ekologię z troską o ubogich. Zalecają poszukiwanie wzorców sprawiedliwego i solidarnego rozwoju. Przypominają, że obrona praw człowieka jest wymogiem naszej wiary. Na sam koniec jest mowa o „nawróceniu synodalnym”, i jak już nas papież Franciszek zdążył przyzwyczaić, pojawiają się tutaj słuszne apele o przezwyciężenie klerykalizmu i umocnienie kultury dialogu, słuchania i rozeznania. Wiemy też, że w dokumencie wiele miejsca poświęcono roli kobiet, postuluje się ich równouprawnienie w dopuszczaniu do posług nie związanych z kapłaństwem.
Wygląda na to, że nie będzie żadnych sensacji, ale poczekajmy na pełny tekst.
Przypomnijmy, że dokument dotyczy pewnej części Kościoła, ale wnioski, jakie będziemy mogli wyciągnąć posłużą wszystkim, również nam w Polsce.

Ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!