TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 06 Lipca 2020, 19:01
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

O portrecie duszy Maryi - słowo redaktora

O portrecie duszy Maryi

W dniu, w którym piszę te słowa, papież – senior Benedykt XVI obchodzi 91 urodziny. Oczywiście, mamy papieża Franciszka i nim się cieszymy i jego słuchamy, ale przy okazji urodzinowych życzeń dla Benedykta, może warto wrócić do jego słów. W lutym przesłał on list do redaktora naczelnego włoskiego dziennika „Corriere della Sera”, w którym napisał: „Wzruszyło mnie, że tak wielu czytelników Pańskiej gazety chce wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mojego życia. Mogę tylko powiedzieć w tym względzie, że w powolnym słabnięciu sił fizycznych, wewnętrznie pielgrzymuję do Domu. To wielka łaska dla mnie, gdy jestem otoczony, na tym ostatnim odcinku drogi, czasami trochę męczącym, przez tak wielką miłość i dobroć, jakich nie mogłem sobie wyobrazić. W tym sensie traktuję również pytanie Pańskich czytelników jako towarzyszenie w drodze. Dlatego mogę jedynie dziękować, zapewniając z mojej strony was wszystkich o mojej modlitwie”. Ciekawe, czy papież – senior napisze coś jeszcze, bo ludzie z jego najbliższego otoczenia nie wykluczają niespodzianki, ale dzisiaj pozwoliłem sobie zakłócić jego spokój nie tylko z powodu urodzin, ale ponieważ chciałbym przypomnieć piękne słowa z jego Adhortacji „Verbum Domini”. Kiedy ten numer trafi w Wasze ręce będzie się kończył X Ogólnopolski Tydzień Biblijny, a wkrótce rozpocznie się maryjny maj i dlatego chciałbym przytoczyć słowa Benedykta XVI o więzi Maryi ze słowem Bożym.
„Jest to szczególnie widoczne w Magnificat. Tutaj w pewnym sensie widać, jak ona utożsamia się ze słowem, zgłębia je; w tej wspaniałej pieśni wiary Dziewica sławi Pana Jego słowem: «Magnificat – który można określić portretem jej duszy – jest w całości utkany z wątków Pisma Świętego, z wątków słowa Bożego. W ten sposób objawia się, że w słowie Bożym czuje się ona jak u siebie w domu, z naturalnością wychodzi i wchodzi z powrotem. Ona mówi i myśli według słowa Bożego; słowo Boże staje się jej słowem, a jej słowo rodzi się ze słowa Bożego. W ten sposób objawia się również, że jej myśli pozostają w syntonii z myślami Bożymi, że jej wola zjednoczona jest z wolą Boga. Ona, będąc głęboko przeniknięta słowem Bożym, może stać się Matką Słowa Wcielonego»”.
Portret duszy Maryi w całości utkany z wątków Pisma Świętego, cóż za cudowny portret, coż za cudowny obraz i wzór dla nas! Kiedy w ostatnią niedzielę rozważałem z parafianami słowa Jezusa z  Ewangelii: „Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”, zastanawiałem się, co o mnie jest zapisane w Piśmie Świętym, w Słowie Bożym i czy ja się staram, aby to wszystko się spełniło? Dobrze by było, abyśmy kończący się Tydzień Biblijny przedłużyli w miesiącu maju przyglądając się Maryi, która w Słowie Bożym, czuła się jak u siebie w domu. Byśmy nie tylko czcili ją przez śpiew litanii, ale i naśladowali. Bo jak napisał dalej Benedykt: „Kontemplując w Matce Bożej życie całkowicie uformowane przez Słowo, odkrywamy, że także naszym powołaniem jest wnikanie w tajemnicę wiary, dzięki której Chrystus jest obecny w naszym życiu. Jak przypomina nam św. Ambroży, każdy wierzący chrześcijanin w pewnym sensie poczyna i rodzi w sobie słowo Boże: jest jedna Matka Chrystusa według ciała, natomiast według wiary Chrystus jest owocem wszystkich. Tak więc to, co przydarzyło się Maryi, codziennie może na nowo dokonywać się w każdym z nas, gdy słuchamy słowa Bożego i sprawujemy sakramenty”. Niech się tak stanie, niech tak właśnie święci się maj!

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!