TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2020, 18:16
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Niepokalana to wzorzec świętości

Niepokalana to wzorzec świętości

- Niepokalana to wzorzec świętości, ku któremu pragniemy podążać. Maryja ujmując nas za rękę zbliża do Boga, za którym tęsknimy - mówił ks. bp Stanisław Napierała podczas uroczystej Sumy odpustowej ku czci NMP Niepokalanie Poczętej w kościele przy klasztorze sióstr kamedułek w Złoczewie.

W homilii 8 grudnia Biskup kaliski senior odwołując się do Pisma Świętego podkreślał, że grzech pierworodny odwrócił ludzkość od Boga. – Każdy w swoim życiu doświadcza skutku tego grzechu, a jest nim pewna skłonność do zła. Jednak Bóg bogaty w miłosierdzie wyzwolił człowieka z sytuacji potępienia, dokonał tego przez swojego Syna Jezusa Chrystusa posługując się stworzonym przez siebie arcydziełem, a jest nim Maryja Niepokalana – powiedział Celebrans. Akcentował, że Maryja była wypełniona łaską Bożą.
– Każdy człowiek rodzi się obciążony winą, jedynie Maryja urodziła się bez winy, jedynie Ona niepokalanie jest poczęta. Niepokalana, tzn. wolna od każdego grzechu, tego pierworodnego i jego skutku, od jakiegokolwiek grzechu osobistego. Cała przestrzeń Jej człowieczeństwa została wypełniona przez Boga. Taką chciał mieć Bóg, którą przewidział na Matkę swojego Syna – stwierdził Kaznodzieja. Zaznaczył, że w każdym człowieku jest tęsknota za Bogiem. – W każdym z nas jest tęsknota za nieskażonym dobrem, za tym co jest prawe i czyste, co nie jest uwikłane w zło. Ostatecznie jest to tęsknota za Bogiem, bo tylko Bóg jest pełnią dobra, prawdy, piękna. Niepokalana zbliża serce człowieka do przedmiotu jego tęsknoty, więc ujmując nas za rękę zbliża do Boga, za którym tęsknimy – mówił Hierarcha. Zwracając się do sióstr kamedułek podkreślał, że Maryja Niepokalanie Poczęta wspiera w dążeniu do doskonałości.
– Niepokalana to wzorzec świętości, ku któremu pragniecie podążać. Ta świętość to jest prawdziwa wolność od zła, prawdziwa radość, bo to jest radość w Bogu, to jest prawdziwy pokój serca i wnętrza, prawdziwe szczęście i nieskalane piękno. Maryja nie pozwoli wam zniechęcić się. Ona chce, abyście wytrwale dążyły do jej doskonałości – przekonywał pierwszy Biskup kaliski. Dodał, że zgromadzenie sióstr kamedułek w Złoczewie to wielki ośrodek duchowości, w którym siostry modlą się w różnych intencjach. Wskazywał, że Adwent to czas dany każdemu, aby mógł rozpocząć na nowo. - Rozradujmy się w Duchu Świętym, że dana jest nam wiara, w której możemy dotknąć Boga, z Nim spotkać się. Wiara to źródło, z którego zawsze możemy czerpać odnowę. Wiara wydobywa nas ze zniechęcenia i wyruszamy z nową wiarą ku przyszłości. Chcemy rozpocząć na nowo i tak to jest teraz w tym okresie Adwentu, przygotowania do nowego spotkania z Panem – zaznaczył Duchowny. Złożył wiernym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. – Przyjmijcie najlepsze życzenia w klimacie oczekiwania na łaskę Pana, która sprawi, że potrafimy się na Boga otworzyć i wtedy to Boże Narodzenie dokona się w naszym sercu, w naszym człowieczeństwie, w nas będzie prawdziwy żłóbek - powiedział bp Napierała.

Rafał Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!