TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 21 Września 2020, 21:37
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Najważniejsza jest miłość

U ŹRÓDEŁ WODY ŻYCIA

Najważniejsza jest miłość

Co w życiu człowieka jest najważniejsze? Czemu warto poświęcić swoje życie? To pytania, które wcześniej czy później stawia sobie każdy człowiek. Są to bardzo ważne pytania, ponieważ decydują o kształcie i sensie ludzkiego życia. Podobne pytanie zadał kiedyś Jezusowi jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?”. Jezus bez wahania odpowiedział, że najważniejsze przykazanie to przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22, 35-40). A zatem w życiu człowieka największą i najważniejszą wartością, dla której warto poświęcić wszystko inne, jest miłość.
Obecność nowożeńców w kościele i gotowość przyjęcia sakramentu małżeństwa zdaje się potwierdzać prawdziwość słów Jezusa. Czymś najważniejszym w życiu człowieka jest miłość. Przyjęcie sakramentu małżeństwa można nazwać „świętem miłości”. W tym dniu Chrystus przypomina, że największą wartością w życiu każdego człowieka jest miłość. Najpierw ma to być miłość do Boga. Jest to miłość, która domaga się zaangażowania całego człowieka. Mamy miłować Boga całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Oznacza to, że w naszym codziennym życiu stawiamy Boga na pierwszym miejscu. On jest kimś najważniejszym. Jednocześnie wyznajemy wiarę, że bez Boga nic uczynić nie możemy. Jakże często te słowa znajdują potwierdzenie w naszym codziennym życiu, w którym doświadczamy słabości oraz różnych przeciwności. Zaufanie Bogu, które jest znakiem naszej miłości, staje się wtedy dla nas oparciem i pomocą.
Każdy człowiek jest powołany do życia we wspólnocie z Bogiem. Spoiwem tej wspólnoty jest miłość. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jej twórcą i inicjatorem jest Bóg. On jako pierwszy nas umiłował, a Jego miłość objawiła się w Jezusie Chrystusie. Naszą odpowiedzią ma być również miłość. Najpierw miłość do Boga, a potem miłość do człowieka. Są to dwie rzeczywistości, które zawsze idą w parze, ponieważ nie można jednocześnie kochać Boga i nienawidzić człowieka. Miłość do Boga realizuje się poprzez miłość do konkretnego człowieka. I odwrotnie, miłość do bliźniego jest znakiem prawdziwej miłości Boga. Jezus, udzielając odpowiedzi faryzeuszowi, połączył w jedno oba te przykazania.
Słowa Jezusa łatwo odnieść do życia małżeńskiego. Małżonkowie powinni miłować Boga i bliźniego. Tutaj trzeba dodać, że miłość bliźniego ma obejmować ich wzajemną miłość, a także miłość do innych ludzi. Chrześcijańscy małżonkowie nie zamykają się w kręgu własnej miłości, ale potrafią się nią dzielić z innymi. Należy także powiedzieć, że w małżeństwie, poprzez wyrażenie zgody na małżeńskie przymierze, można przeżywać i jednocześnie urzeczywistniać to wielkie przykazanie Boga i bliźniego.
Jezus połączył Boga i człowieka w jednej miłości. Jednak możemy zapytać, w jaki sposób mają przeplatać się wzajemnie obie te postawy? Również na to pytanie odpowiada nam Jezus. Tym razem nie przez słowa, ale przez czyny, a konkretnie przez swój krzyż. Jego krzyż jest równocześnie wyrazem posłuszeństwa i miłości wobec Boga Ojca oraz miłości do wszystkich ludzi.
Prawdziwa miłość małżeńska domaga się krzyżowania własnego egoizmu oraz własnych przyzwyczajeń. Bez odniesienia do Chrystusa oraz bez miłości wydaje się to niemożliwe. Miłość Chrystusa rozlana jest w naszych sercach i to ona uzdalnia nas do prawdziwej miłości, która jest rezygnacją z samego siebie i życiem dla drugiego człowieka. Miłość Boga staje się źródłem cudu miłości między dwojgiem ludzi. Nasza miłość znajduje w miłości Chrystusa nie tylko wzór dla siebie, ale także znajduje w niej jedyne źródło swojej egzystencji. Te prawdy odnoszą się do całego naszego chrześcijańskiego życia, ale w sposób szczególny objawiają się one w życiu małżeńskim i rodzinnym.

ks. Dariusz Kwiatkowski

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!