TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Czerwca 2021, 21:44
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa za ofiary stanu wojennego

Modlitwa za ofiary stanu wojennego

- Wielu pracowało nad tym, aby zatrzeć prawdę historyczną. Jak trzeba zakłamać historię, żeby nie wspomnieć o roli Kościoła - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który 13 grudnia przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu. W ten sposób upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 38 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

W homilii o. Andrzej Lemiesz przypomniał, że w okresie stanu wojennego w kościele ojców jezuitów w Kaliszu były sprawowane Msze św. za ojczyznę. Wskazywał, że z tamtym okresem wiąże się słowo „Solidarność”. – „Solidarność” zachwyciła świat tym, że gromadziła się wokół Chrystusa, wokół Eucharystii i sakramentów świętych. „Solidarność” zrodziła się na kolanach, pod krzyżem - podkreślał Superior Jezuitów. Ubolewał, że czas wolności stał się czasem odchodzenia od Boga, od moralności. - Musimy trzymać się Chrystusa. Pod krzyżem jest nasze miejsce, tam jest miejsce naszej modlitwy. Bez tej walki nic nie osiągniemy, będziemy przegrywać wszystko, a najgorsze jest to, że będziemy przegrywać wieczność – stwierdził Kaznodzieja. Zaznaczył, że „Solidarność” to dziś wielkie wyzwanie dla człowieka. – To wezwanie dla całej ojczyzny, byśmy w końcu powstali jako ludzie, którzy są z Chrystusem na dobre i na złe, którzy są z Jego Matką Maryją. Chcemy, aby Maryja nas ciągle prowadziła do Chrystusa, ciągle nam wskazywała „zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”, czyli pilnujcie dekalogu, pilnujcie przykazań, strzeżcie tego, co jest depozytem naszej wiary, żebyśmy nie przegrali na wieki. Bóg chce, żeby Polska była katolicka, żeby Polska była wierna Panu Bogu – przekonywał Duchowny.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Biskup kaliski wspominał, że w czasie, kiedy ogłoszono w Polsce stan wojenny jako młody kapłan przebywał z pielgrzymką w Watykanie.
– Byliśmy tam jedyną polską grupą. Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił dla nas Mszę św. Był bardzo zasmucony - mówił Celebrans. Prosił wiernych, aby modlili się za ojczyznę i dziękowali za dar wolności. - Jako Polak dziękuję Bogu, że doczekałem takich czasów, że nie musimy wstydzić się prezydenta Polski, że premier chce dobrze dla Polski, że kraj jest wolny, że jest demokracja, że doczekaliśmy prawdziwej wolności. Dziękujmy Panu Bogu za dar wolności - powiedział bp Edward. Po Mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową „Solidarności” w Ogrójcu sanktuarium. Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!