TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Maja 2020, 06:15
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Metropolitalne spotkanie biskupów

Metropolitalne spotkanie biskupów


Kalisz. 25 lutego w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego spotkali się biskupi metropolii poznańskiej. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, po czym biskupi podejmowali bieżące tematy związane z życiem duszpasterskim archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej.

W spotkaniu uczestniczyli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski, biskupi seniorzy z diecezji kaliskiej.

Spotkania biskupów metropolii poznańskiej są już kilkuletnią tradycją i odbywają się w lutym każdego roku na przemian w Poznaniu i Kaliszu. - Spotkania metropolitalne są organizowane od czasu nuncjatury ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który na życzenie Stolicy Apostolskiej prosił, aby metropolie były bardziej zjednoczone. Zazwyczaj zagadnienia poruszane na spotkaniach dotyczą duszpasterstwa ogólnopolskiego, metropolitalnego i spraw personalnych. Poruszamy takie kwestie, jak rodzina, katecheza, powołania do kapłaństwa – powiedział w rozmowie z „Opiekunem” abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański podkreślał, że spotkania są okazją do pogłębiania duchowej komunii między księżmi biskupami, którzy stanowią całą metropolię. Dodał, że w archidiecezji poznańskiej posługuje 5, a w diecezji kaliskiej – 4 biskupów. – Podczas spotkań mamy okazję do skonfrontowania się z różnym punktem widzenia na podobne tematy, które wynikają np. z innego podejścia samorządów ds. rodziny, do kwestii finansowania in vitro, opuszczania religii przez dzieci i młodzież – mówił Ks. Arcybiskup.

Księża Biskupi rozmawiali także o obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Zarówno wierni z diecezji kaliskiej jak i poznańskiej wybierają się do Rzymu, aby w niedzielę, 17 maja, wspólnie z innymi narodami w obecności Ojca Świętego Franciszka złożyć Panu Bogu dziękczynienie za św. Jana Pawła II, najważniejszego z Polaków z okresu 1050-lecia istnienia państwa polskiego i Kościoła katolickiego w Polsce – wskazał abp Gądecki. Zaznaczył, że kolejnym wielkim wydarzeniem będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Wszyscy doskonale znamy tę wielką postać i wiemy, w jaki sposób heroicznie dźwigał Kościół w Polsce w tamtej epoce. W krajach ościennych sytuacja wyglądała znacznie gorzej, ponieważ Kościół został w dużej mierze zniszczony. W Polsce ta heroiczna postawa kard. Wyszyńskiego z postawą wiernych sprawiła, że udało się ocalić Kościół i przenieść go w następne pokolenia – stwierdził Duchowny.

Ze spraw metropolitalnych rozmawiano o jubileuszach księży biskupów. – Ks. biskup Teofil Wilski będzie świętował 60. rocznicę święceń kapłańskich i 25-lecie przyjęcia sakry biskupiej. Z kolei ks. biskup Stanisław Napierała będzie obchodził 40. rocznicę święceń biskupich, za co w Poznaniu wspólnie z biskupami z Kalisza będziemy dziękować Panu Bogu – powiedział Metropolita poznański.

Metropolię poznańską tworzy dziewięciu biskupów: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, bp Szymon Stułkowski, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, biskup kaliski senior Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski, biskup pomocniczy senior diecezji kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!