TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 08 Kwietnia 2020, 16:53
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

List do Taty

List do Taty

„Budzę się w głębokiej ciemności, sama, zgrzana i zlana potem, wiedząc, że to środek nocy. Spojrzenie na zegar potwierdza moje podejrzenie. To wystarczy, by koszmar znów powrócił i nawiedził mnie. Zmuszona strachem, naciągam kołdrę na głowę, aby ochronić się przed potworami czyhającymi pod moim łóżkiem. Dom zaczyna się poruszać. Szlocham cichutko w nadziei, że mój płacz dosięgnie czujnych uszu mojego taty. W odpowiedzi na moje modlitwy zjawia się w pokoju, ziewając i przeciągając się” - pisze w liście córka na stronie o tacierzyństwie Tato.Net. W sumie takich listów dzieci skierowanych do ojców było około dwa tysiące.

W Polsce przedstawia się najczęściej obraz ojca, który pije, bije i znęca się nad rodziną, dlatego o rozstrzygniętej już akcji „List do Taty” warto mówić. To bardzo cenna inicjatywa Tato.Net i Senatu RP poprzedniej kadencji, bo ojciec w rodzinie jest nie do zastąpienia. Podczas inauguracji konkursu promującego przykłady dobrego ojcostwa „List do taty”, w czerwcu tego roku, przedstawiono badania przeprowadzone w ramach projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn”. W raporcie podkreślono, że w większości domów dziećmi opiekują się najczęściej matki. To one przygotowują posiłki, ubierają dzieci, chodzą z nimi do lekarza, pomagają w nauce. One więcej czasu poświęcają na zabawę i przebywanie z dzieckiem. Natomiast mężczyźni na równi z kobietami angażują się w odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci do i ze szkoły lub przedszkola. A przecież także obecność ojca przy dziecku korzystnie wpływa na jego rozwój psychofizyczny i przyspiesza zdobywanie umiejętności społecznych. Największy wpływ na rozwój dziecka rodzice mają w ciągu pierwszych sześciu lat jego życia. W tym czasie ojcowie mogą mieć ogromny wpływ na wypracowanie przez dziecko umiejętności podejmowania decyzji, samodzielności, asertywności i zbudowanie poczucia własnej wartości. Konkurs „List do Taty” rozstrzygnięto pod koniec września i niestety niewiele o nim było w mediach.

 

Tata całym światem

Co piszą dzieci o swoich ojcach? Na Tato.Net Mateusz podkreśla, że „Najlepszą rzecz jaką tata dla mnie robi jest spędzanie ze mną czasu. Jest 4.30, sobota rano kiedy dzwoni budzik. Tata dotrzymał obietnicy i zabierze mnie na ryby. Złowimy te duże! Ale nie będzie żadnego łowienia w niedzielę rano. Tata dopilnuje, żebyśmy wszyscy razem poszli do kościoła. W niedzielę wieczór (i w każdy inny wieczór) tata czytając książki stwarza inny świat. Zamienia mój pokój na pełną owadów dżunglę, miejsce przestępstwa lub spokojny domek na wsi. Używa różnych głosów dla każdego z bohaterów i efekty dźwiękowe. Każdego miesiąca tata pomaga mi wyszorować psa szamponem i wypłukać go w ciepłej wodzie. Pomaga mi też wyczyścić klatki dla królików, które hoduję. Za każdym razem mówi, że ja sam będę musiał to robić, bo zapach klatek jest straszny, ale i tak mi zawsze pomaga. Tata tradycyjnie sam piecze chleb na Święta Wielkanocne. Robił to ze swoim tatą, a teraz robi to ze mną. W tym roku chleb nie urósł, więc tata nazwał go zakalcem. Tata zawsze ma czas na grę ze mną. Na dzień przed treningiem koszykówki, zrozumiałem, że za mało ćwiczyłem. Tata włączył światła z tyłu domu i wieczorem graliśmy przez godzinę w kosza. Teraz już nie możemy grać, mam karę, bo zostawiłem piłkę na dworze i tata mi ją schował. Chce, żebym nauczył się odpowiedzialności. Czasem tata zostawia kartkę, gdzie pisze, że mnie kocha i ma nadzieję, że będę miał dobry dzień. Może to nie jest dużo, ale mój dzień zaczyna się wtedy o wiele lepiej. Mam nadzieję, że tata będzie żył 100 lat. Wtedy mielibyśmy więcej czasu dla siebie”.

Krysia ma inne doświadczenia. „Mój tata mnie zostawił, kiedy nauczyłem się go nazywać ,,tatusiu’’. Mimo, że mojego taty nie ma przy mnie, zawsze jest w moim sercu. W każde urodziny i każde Boże Narodzenie trzymam kciuki w nadziei, że tata przyjedzie do domu. Czy moje marzenie się spełnią? Nie, ale nigdy nie przestaję czekać i mieć nadzieję. To co mi najbardziej dokucza to kiedy idę przez sklep i widzę małe dziewczynki ze swoimi ojcami trzymających się za ręce. Widzę jak bardzo kochają swoje małe dziewczynki, ale nie widzę mojego taty, który by mnie kochał jako swoją małą dziewczynkę. Widzę też mojego tatę w snach, ale on się nigdy nie odwraca. Wołam za nim, ale on po prostu odchodzi. Chciałabym wierzyć, że tęskni za mną, ale jak może tęsknić za kimś obcym? Za każdym razem, gdy zdmuchuję świeczki na moim torcie, wypowiadam to samo życzenie, które wypowiadałam przez wszystkie lata. Chciałabym, żeby ten obcy człowiek się odwrócił i popatrzył na mnie. Może gdyby zobaczył cały ból i cierpienie w moich oczach z powodu tego, że żyję bez niego to stałby się częścią mojego życia. Jedyne co mogę zrobić na razie to mieć marzenia i nigdy się nie poddawać, bo nadzieja jest wszystkim co mam, czego mogę się trzymać. Choć ciężko mi to powiedzieć, to mój tata jest dla mnie całym światem i gdybym miała okazję to wszystko powiedzieć, nic bym nie zmieniła, a tylko dodała parę razy - kocham Cię’’. Niektórzy senatorowie czytając listy podkreślali, że nie wiedzieli, że dziecko może tak pragnąć taty.

 

Odpowiedzialny ojciec

Dla ojców, którzy chcą świadomie przeżyć swoje ojcostwo inicjatorzy konkursu z Tato.Net – Fundacja Cyryla i Metodego proponują warsztaty, konferencje czy informacje na swojej stronie internetowej. Jak mówią: „Tato.Net jest miejscem spotkania osób, dla których ważne są zagadnienia dotyczące roli ojca w życiu dzieci i całej rodziny. Jesteśmy pierwszym pokoleniem mężczyzn, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebujemy wzajemnego wsparcia i współpracy, aby skutecznie spełniać swoją rolę. Niestety w dzisiejszych czasach łatwiej ojcu mieć dziecko, niż dziecku prawdziwego ojca. Dlatego chcemy dać szansę i wsparcie każdemu mężczyźnie, który pragnie być stuprocentowym tatą. Dzięki temu także mamy nadzieję, że pomożemy każdemu dziecku w spełnieniu marzeń o wspaniałym ojcu”. Inicjatywa Tato.Net zrodziła się w odpowiedzi na zapotrzebowanie wielu rodzin, które chcą być mocne obecnością ojca. „Rodzina jest wspólnotą osób, której siła tkwi zarówno w obecności matki, jak i ojca. Ty, Tato jesteś w niej bardzo ważny. Możesz wzmacniać swą rodzinę poprzez: swoją obecność w rodzinie (tylko będąc fizycznie obecny możesz się w pełni angażować w życie swojej rodziny), aktywny udział w wychowaniu dziecka (jednak obecność fizyczna nie wystarczy, jesteś również odpowiedzialny za wychowanie swego dziecka. Ty jesteś dla niego Przewodnikiem, a ono potrzebuje Twego prowadzenia; troskę o budowanie trwałych więzi w rodzinie). Kochając swą żonę i dzieci dajesz im to, czego najbardziej potrzebują”. Wszystkich działających w Tato.Net łączy przekonanie, że „Obecność kochającego i zaangażowanego taty daje dzieciom wiarę w siebie i poczucie, że jest ktoś, dla kogo są najważniejsze. Dzięki temu dzieci, które wzrastają w obecności odpowiedzialnych i oddanych ojców radzą sobie lepiej w szkole, w kontaktach z rówieśnikami, w pracy i w dorosłym życiu. Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie jest bezcennym darem, jaki ojciec może ofiarować swojemu dziecku, a zarazem ogromnym kapitałem na jego przyszłość”.

Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!