TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 21 Września 2020, 21:02
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Książka: "Historia Kościoła", film: "Święta Rita"

Rzeczywistość Boża w świeciehistoria kosciola


Drugie wydanie ,,Historii Kościoła. Odbicia rzeczywistości Bożej w świecie” ks. Zygmunta Zielińskiego, które niedawno ukazało się nakładem wydawnictwa Pallottinum, jest przedstawiane jako ,,zwięzły podręcznik historii Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce”, ale w istocie jest czymś więcej. Autor ,,zmieścił” historię Kościoła na niespełna 270 stronach, co od razu wydaje się podejrzane. Jednak ks. Zygmunt Zieliński już we wstępie wyjaśnia, że taka właśnie zwięzła forma jest skazana na pewne braki, ale z drugiej strony unikając ,,przeładowania” faktami, datami i nazwami dokumentów staje się bardziej przystępna, problemowo ujmuje historię i stara się przedstawić jej całościowy obraz. W trakcie czytania to założenie sprawdza się. Czytelnik, który zna historię Kościoła ogląda ją bardziej całościowo, niż studiując wiele miesięcy na przykład stulecie dziejów, a taki, który tę historię zna słabo dowiaduje się tych najważniejszych rzeczy nie męcząc się naukowym stylem. Książka pokazuje, że myli się bardzo ktoś, kto myśli, że herezje i rozbieżności w interpretacjach wiary chrześcijańskiej pojawiły się dopiero wraz z reformacją. Długo przed dwoma wielkimi schizmami, od samego początku historii zdarzali się tacy, którzy chcieli po swojemu rozumieć wiarę i wspólnotę. Ta wspólnota była bardzo ważna, kiedy Apostołowie tworzyli pierwsze gminy chrześcijańskie i ważna jest do dzisiaj. Przez wieki nie brakowało w Kościele ludzi, których wielkim pragnieniem było zachowanie jedności mistycznego ciała Chrystusa, jakim jest Kościół, jedni robili to skutecznie, zdając się na Boże kierownictwo, inni po swojemu, wypaczając naukę Jezusa. Poprzez wieki Kościół głosił Dobrą Nowinę poganom, uwikłał się w grę polityczną z władzami świeckimi, zmagał się z heretykami i walczył o jedność. Cała ta książka jest świadectwem, że choć nie brakowało błędów, trudnych chwil i zakrętów ciągle najważniejsza była jedność tego wielkiego organizmu obejmującego cały świat. Wiele miejsca autor poświęca historii Kościoła w Polsce, specyfice rozwoju chrześcijaństwa na naszych terenach. Charakteryzuje krótko kolejnych papieży aż do Benedykta XVI, a ponadto cytuje najciekawsze fragmenty różnych pism i dokumentów papieży, Ojców Kościoła czy postanowień soborowych. W ostatnim rozdziale poświęconym historii Kościoła w XX wieku ks. Zygmunt Zieliński pisze o jego trudnej sytuacji w czasach obu wojen i obu europejskich totalitaryzmów. Zastanawia się, czy przesłanie Jana Pawła II w świecie współczesnym to szansa wykorzystana czy zmarnowana. Autor zapewnia, że choć zlaicyzowana Europa chce się odcinać od chrześcijańskich korzeni, mimo wszystko orędzie Papieża-Polaka ma jeszcze odbiorców, bo ponad wszystko potrzeba nam nadziei. Jest to książka dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć, a boją się opasłych, naukowych tomów.

 

Niemożliwe staje się możliwerita

Film o historii Świętej Rity ogląda się jak najlepszy dramat historyczny czy obyczajowy, a nawet sensacyjną historię z miłością w tle, jednak jest zdecydowanie adresowany do pasjonatów i najbardziej wytrwałych osób, bo trwa trzy (!) godziny. Choć został zrealizowany kilka lat temu, w tym roku ukazało się specjalne wydanie dvd wraz z albumem, a w nim: bogato ilustrowana biografia, historia i miejsca kultu, także w Polsce oraz modlitwy za wstawiennictwem św. Rity w sprawach trudnych (można go kupić na www.e-serafin.pl).

,,Historia Świętej Rity” w reżyserii  Giorgio Capitaniego najpierw zaprasza nas na włoską prowincję XV wieku, do Casci na terenie Umbrii. Wśród możnych rodów trwają tam nieustanne spory, awantury, wieczne zemsty i zamachy na czyjeś życie. W tym klimacie obserwujemy piękną historię młodej Rity, która chce oddać życie Bogu wstępując do zakonu. Jednak rodzice bardzo młodo wydają ją za mąż. Małżeńskie życie nie jest łatwe, ale kobieta czerpiąc siły z Bożej mocy staje się dobrą żoną i matką, łagodzi swoim spokojem i urodą zapalczywy charakter swojego małżonka. Wieczna wojna, niepokój o najbliższych i ciągłe łamanie prawa Bożego bardzo boli Ritę, dlatego dąży ona do pojednania zwaśnionych mężczyzn, nie tylko modlitwą, ale także łagodnym napominaniem, rozmową i dobrocią. Udaje jej się zmienić charakter męża, z którym spędza kilka chwil pełnych miłości i czułości. Niestety mężczyzna staje się przez to pośmiewiskiem dawnych przyjaciół. Przez ich zdradę mąż Rity zostaje brutalnie zamordowany, a dwaj synowie przyszłej świętej chcą pomścić ojca. Nie udało się znowu zatrzymać tego zaklętego kręgu zła. Rita modli się, by Bóg zabrał jej synów do siebie, by nie musieli popełniać morderstwa. Rok później umierają w czasie zarazy. Wtedy Rita ryzykując życie pomaga chorym, w tym także człowiekowi, który zabił jej męża. Ryzykuje więc życie dla największego wroga, czego ten nie może zrozumieć. Jej niezwykła łagodność, dobroć, ofiara i dążenie do pokoju do tego stopnia poruszają ,,wroga”, że ostatecznie postanawia on coś zmienić w miasteczku na lepsze. Równie fascynująca jest przygoda Rity z życiem zakonnym, ale to już zobaczcie sami. Dzisiaj święta jest czczona jako patronka od spraw beznadziejnych i to bardzo skuteczna, więc może warto zajrzeć do albumu i poszukać w Polsce miejsc szczególnie jej poświęconych.

 
Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!