TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2020, 03:30
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Koncert Adwentowy u Świętej Rodziny

22.12.11

Koncert Adwentowy u Świętej Rodziny

W niedzielę, 11 grudnia wybraliśmy się z trójką naszych dzieci na koncert adwentowy chóru Musica Nova Calisiensis dedykowany księdzu biskupowi seniorowi Teofilowi Wilskiemu. Tym razem koncert odbywał się w parafii Świętej Rodziny w Kaliszu, na terenie której mieszka Biskup Senior i której proboszczem jest ks. Grzegorz Mączka, zaangażowany od kilku lat w pracę chóru.

Mieliśmy nadzieję, że będzie to dla nas wszystkich dobrze spędzony czas i że każdy z nas wyniesie jakąś cząstkę radości, refleksji dla siebie. Nie zawiedliśmy się – to była dla nas prawdziwa uczta duchowa. Czas spędzony na modlitwie przy dobrej muzyce. Nie byliśmy tylko biernymi słuchaczami, ale uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu muzycznym i religijnym włączając się w śpiew i wspólną modlitwę. Komentarze dyrygenta i slajdy obrazujące treść śpiewanych pieśni pomagały w głębszym zrozumieniu adwentowego czuwania. Podobał się nam profesjonalizm i sposób prowadzenia koncertu przez Jakuba Tomalaka. W jego postawie było widać, że nie chodzi tylko o dyrygowanie chórem, ale również życie z Bogiem. W prostych słowach potrafił zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewu, aż w pewnej chwili wszyscy staliśmy się jednym chórem. Bo naprawdę niewiele potrzeba, by być jedno w Kościele.

Niektóre z pieśni szczególnie przybliżyły nam postać św. Józefa, który po doświadczeniu nocy i ciemności przyjął światło – Jezusa. Warto tu zaznaczyć, że mogliśmy usłyszeć zupełnie nowe pieśni oraz historie ich powstawania. Nie mamy wątpliwości, że dzięki Duchowi Świętemu oraz otwarciu się na Jego dary powstały tak piękne, głębokie, a zarazem wspaniale wykonane kompozycje muzyczne. W gruncie rzeczy po każdej wykonanej pieśni chciało się wyrazić wdzięczność i nagrodzić brawami wykonawców, którzy musieli włożyć wiele wysiłku i pracy, by przygotować ten koncert. Nie potrafimy wymienić wszystkich, którzy śpiewali w chórze, ale każdemu z nich chcemy podziękować za piękno wykonania i serce, bez którego te Boże dźwięki by nie zabrzmiały.

Puentą koncertu była wypowiedź
ks. biskupa Teofila Wilskiego skierowana do dyrygenta i chórzystów. Ksiądz Biskup zaświadczył o bogactwie treści, a także profesjonalnym wykonaniu koncertu, które pozwoliło odkryć piękno pieśni adwentowych. W słowach i na twarzy było widać wzruszenie i uznanie.

Dzieląc się naszymi spostrzeżeniami zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy znawcami muzycznymi, ale dla nas najważniejsze jest to, co działo się w sercach naszych i osób, które tam były. Twarze ludzi wychodzących ze świątyni mówiły wszystko. Zapewne każdy znalazł i wyniósł coś dla siebie. Tam po prostu trzeba było być. Ten koncert, a właściwie adwentowe czuwanie, było wspaniałym uwielbieniem, chwilą modlitwy jednoczącej z Bogiem. Mamy nadzieję, że dzięki takim koncertom więcej ludzi będzie modlić się śpiewem w naszych kościołach.

Rodzina Mrowińskich

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!