TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Września 2021, 23:48
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz Pocieszycielki strapionych

Jubileusz Pocieszycielki strapionych

Zapotrzebowanie na pocieszenie jest zawsze, zwłaszcza pocieszenie duszy, bo jest czasem taki smutek i żal, którego po ludzku nie sposób ani zrozumieć, ani przezwyciężyć.
Już od XIV wieku parafianie golińscy otaczali szczególną czcią Matkę Bożą. W głównym ołtarzu golińskiego kościoła (drewnianej perełki architektury sakralnej) znajduje się  łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Jest to obraz nieznanego artysty z II poł. XVII w. Jednak według legendy namalował go młody i uzdolniony plastycznie ks. Piotr z Goliny, któremu na tafli wody ukazała się Matka Boża i pocieszała go po śmierci jego ziemskiej mamy (stąd nazwa wizerunku). Opowieść o tym spisał Radosław Żyto, który na stronie internetowej parafii pisze: ,,Opowieść tę znam od babci (Marta Radolonek), którą opowiedziała babci jej prababcia. A skąd prababcia babci o tym wiedziała? Tego już nie wie nikt…”, jest w niej także wyjaśnienie, dlaczego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia jest pod wezwaniem św. Andrzeja.

Po raz pierwszy w sprawozdaniu wizytacyjnym z 1726 roku znalazła się wzmianka, że obraz ten to ,,imago gratiosa” czyli wizerunek słynący łaskami. W początkach XVIII wieku na obrazie znajdowały się korony wykonane ze srebra i pozłacane, ale zaginęły. Na uroczystość koronacji obrazu Matki Boskiej Pocieszenia zamówiono nowe korony, które (w srebrze i pozłacane) wykonał złotnik Sierżant z Poznania. Nałożone zostały przez Prymasa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego 23 sierpnia 1970 r. Jest to jeden z trzydziestu w Polsce obrazów MB Pocieszenia. Czterdzieści lat i sześć dni później cała parafia świętowała jubileusz tego wydarzenia na uroczystej Sumie, której przewodniczył ks. bp Teofil Wilski. W tym roku przypada także 600-lecie parafii. Wszystkich przybyłych przywitał proboszcz ks. Janusz Pytlik, który pochwalił się, że na uroczystość udało się zakończyć prace remontowe na zewnątrz świątyni, a tym samym pierwszy etap renowacji.
W homilii ks. bp Teofil Wilski mówił o pocieszeniu, jakie otrzymujemy od Chrystusa za pośrednictwem Jego Matki. Mówił o wielu trudach, pokusach i zniewoleniach, które człowiek musi pokonywać, a sam nie jest w stanie, bez pomocy Jezusa. Mówił o tym, że Maryja - niewiasta obleczona w słońce jest blisko Boga
i prowadzi nas do zwycięstwa nad złem
i jest źródłem wszelkiej pociechy. Niedługo później między Mszą św. a procesją eucharystyczną dowiedziałam się, że istnieje Litania do MB Pocieszenia.

Anika Djoniziak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!