TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 05 Kwietnia 2020, 06:24
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Jak to jest z tymi żniwiarzami?

Jak to jest z tymi żniwiarzami?

Właśnie przeczytałem, że jak informuje „Gazeta Krakowska”, do tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zgłosiło się w tym roku jedynie dziesięciu kandydatów na księży. Zaledwie dwa lata temu na pierwszy rok zostało przyjętych 36 kandydatów. Jakkolwiek bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski uspokaja, że jest jeszcze drugi wrześniowy termin naboru i zaleca, aby się nieustannie modlić o więcej powołań, to dla mnie ta informacja jest szokująca.

Pamiętam, jak kiedyś byłem w bazylice św. Piotra w Rzymie i z zakrystii wychodziła na jakieś nabożeństwo niekończąca się procesja kleryków. Pielgrzymi z całego świata patrzyli zdumieni i pełni podziwu, a ktoś stwierdził, że to pewnie klerycy z całej Polski. I wtedy jeden z idących w procesji powiedział po włosku: „Nie. Jesteśmy klerykami z seminarium diecezji tarnowskiej. I to nie wszyscy”.
Tarnów był zawsze na szczycie, jeśli chodzi o powołania i może się poszczycić największą liczbą wyświęconych kapłanów, bo jest ich ponad półtora tysiąca i ta liczba dziesięć, która pojawiła się w mediach robi bardzo smutne wrażenie. Aż się nie chce wierzyć. Wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Tomasz Królak skomentował ten fakt jednoznacznie: „Nie sądzę, aby była to incydentalna sytuacja. Trzeba powiedzieć to jasno. Do diecezji tarnowskiej dotarł kryzys wiary, który już wcześniej objął swoim zasięgiem inne rejony kraju, zwłaszcza te w centralnej i północnej Polsce”. Wielu innych komentatorów rzeczywistości Kościoła również otwarcie mówi o kryzysie powołań w Polsce.

Osobiście bliżej mi jest do wypowiedzi ks. Marka Dziewieckiego, który twierdzi, że nie powinniśmy mówić o kryzysie powołań, lecz o kryzysie powołanych i osób im towarzyszących - rodziców, duchownych oraz grup i wspólnot. Problem, jego zdaniem, polega na tym, że wielu ludzi młodych nie dorasta do powołania - przede wszystkim bycia człowiekiem i jest to wina dorosłych.
Wszyscy ufamy, że Bóg troszczy się o swój lud i powołuje odpowiednią ilość żniwiarzy na swoje żniwo, ale oni albo go nie rozpoznają, albo nie mają właściwego środowiska, aby rozpoznane powołanie rozwijać. Pewnie wielu z nich, jak wskazuje ks. Dziewiecki, brakuje dojrzałości i gotowości do poświęcenia, niektórzy też zapewne odczuwają lęk przed wejściem w struktury instytucji Kościoła, jaka jest im ukazywana choćby przez media, albo i przykład własnego proboszcza, nie zawsze najlepszy.
Co możemy zrobić? Przykład naszej diecezji pokazuje, że wiele może zrobić św. Józef, ale do tego powrócę w osobnym tekście. Co jeszcze? Kiedy przygotowujemy ankiety dla świeżo wyświęconych kapłanów naszej diecezji zawsze pytamy, kto po Panu Bogu miał największy wpływ na kształtowanie się ich powołania i niemal wszyscy neoprezbiterzy wymieniają kapłanów, którzy wywarli na nich wielkie wrażenie swoją pracą i zaangażowaniem. Na pewno więc my, księża musimy zdać sobie sprawę, że jeśli mało jest powołań z naszych wspólnot, to jest to również nasza wina. Nie ma w nas Bożego magnetyzmu, o którym pisałem przed miesiącem.
Ale też nasi bracia świeccy muszą zdać sobie sprawę z wagi modlitwy za kapłanów. Nie tylko o powołania, ale i za swoich kapłanów. Papież Franciszek na miesiąc lipiec wyznaczył następującą intencję ewangelizacyjną: „Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją pracą duszpasterską czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi”. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynał Mauro Piacenza komentując tę intencję podkreślił, że kapłani muszą się czuć wspomagani i pokrzepiani, bo każdy z nich „przeżywa też momenty bardzo trudne, ale nie dlatego, że kapłaństwo już się przeżyło. Wynika to bowiem także z kontekstu kulturowego, gdzie wszystko jest relatywne i nic nie jest absolutne, gdzie nie patrzy się w górę. W takiej sytuacji wszystko może wydawać się wielkim chaosem, a kapłan osobą niepotrzebną”.
Lipiec właśnie się skończył i warto zapytać, kto z nas pomodlił się w tej intencji?

Ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!