TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 10:36
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Historia pewnego obrazu

27.03.20

Historia pewnego obrazu

W holu Zamku Dobrej Nadziei w Kapsztadzie przez lata wisiał obraz. Wszyscy uważali, że przedstawia on Jana van Riebeecka, pierwszego gubernatora Kapsztadu z ramienia Holenderskiej Kompani Wschodnioindyjskiej. Po latach okazało się, że był to wizerunek Bartholomeusa Vermuydena.

Jan Antoniszon van Riebeeck w latach 1652 - 1662 budował w Kapsztadzie port dla holenderskich statków kursujących pomiędzy Europą a Indonezją. Dlatego też w momencie, gdy w 1948 roku w Afryce Południowej poszukiwano jakiegoś symbolu łączącego Afrykanerów i Brytyjczyków, zdecydowano się ten obraz zamieścić na nowym wzorze banknotów. W końcu był to pierwszy znany z imienia Europejczyk, o którym było wiadomo, że osiedlił się w Południowej Afryce.
Jednak w 1984 roku holenderski genealog Jonkheer van Kretschmar udowodnił, że na obrazie wcale nie przedstawiono pierwszego gubernatora Kapsztadu, a Bartholomeusa Vermuydena, który w życiu nawet w Afryce nie był. O Vermuydenie obecnie niewiele wiadomo, poza datami narodzenia, ślubu i śmierci. Nie wiadomo nawet, jak i kiedy kopia (bo oryginał wisi w Rijksmuseum w Amsterdamie) jego wizerunku trafiła do Zamku Dobrej Nadziei.
Historykom udało się jednak odnaleźć obraz van Riebeecka, ale dziś ciężko będzie odkręcić tę pomyłkę, bowiem wizerunek ten na stałe wszedł już do kultury. Kapsztad ukazuje Vermuydena na pomnikach, obrazach, pamiątkach i tego się już nie da odkręcić.
Choć w prasie Kapsztadu pojawiły się i takie treści, że w niedługim czasie pomnik pierwszego europejskiego osadnika trzeba będzie zastąpić pomnikiem ostatniego białego człowieka.
Vermuyden (podpisany jako van Riebeeck) na banknotach kursujących w Południowej Afryce pozostawał do 1994 roku. Zastąpiła go seria z dzikimi zwierzętami.

 

 Piotr Kalinowski

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!