TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Września 2021, 23:57
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Eucharystia prowadzi do nieba

Eucharystia prowadzi do nieba

- Eucharystia dla każdego człowieka jest siłą w drodze do nieba – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył procesji i Mszy św. na Rynku.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w katedrze św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który prosił wiernych o modlitwę w intencji bpa Teofila Wilskiego świętującego 60. rocznicę święceń kapłańskich. – Prośmy dzisiaj, aby Pan dostrzegł każdą naszą biedę, chorobę, ale też dziękujmy Panu Bogu za dar życia, dar rodziny, dar wnuków. Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa w naszych czasach – mówił Pasterz diecezji kaliskiej.
Po Mszy Świętej wierni przeszli ulicami miasta na Rynek. Tutaj bp Łukasz Buzun udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i przewodniczył Eucharystii w asyście księży neoprezbiterów wyświęconych w kaliskiej katedrze i kapłanów.
W homilii Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że życie ludzkie nie ma sensu bez pokarmu z nieba. - Coraz bardziej człowiek przekonuje się, że w sumie nic go nie nasyci do końca, bo przecież nikt z nas nie żyje tylko po to, aby jeść, pić, wykonywać inne czynności i czekać na śmierć. Nie żyjemy też po to, aby się bogacić i realizować doraźne cele związane z życiem doczesnym. Mamy pragnienie, aby na pierwszym miejscu postawić życie wieczne i uprzytomnić sobie, że idziemy do nieba, że w centrum naszego życia musi być ktoś, kto nam niebo ofiaruje i da – stwierdził Celebrans. Odwołując się do Ewangelii zaznaczył, że każdy człowiek w swoim życiu doświadcza pustyni. - Jesteśmy dzisiaj na pustyni tego świata. Pustynia to jest samotność człowieka, jakieś wypalenie wewnętrzne, opuszczenie. Pustynia to nie znajdowanie w niczym radości, to doświadczenie bezradności i rozpaczy, uczucie, że ziemia rozpada się pod naszymi nogami. W miastach, w czterech ścianach nie brak osób, które doświadczają osamotnienia, cierpiących, czekających na dobre słowo. Pustynia to cała rozpiętość duchowych i fizycznych cierpień, nasze niepowodzenia życiowe, nasze upadki, to nieporozumienie ze strony drugiej osoby, czasami pogarda, pomówienie, wszystko, co przekreśla nasze plany i co nas hamuje, przeszkadza i obraca w niwecz nasze trudy życiowe, a czasami nieomal nas zabija, to uporczywe myśli i depresje. Pustynia to cierpienie wynikające z przeszłych, złych naszych wyborów – mówił Kaznodzieja. Podkreślał, że ten świat nie jest miejscem na bezgraniczne szczęście dla człowieka, ale jest wędrowaniem, pielgrzymką, czasem próby. - Jesteśmy powołani do otwarcia się na życie wieczne przez komunię z Jezusem, którego spożywamy, przyjmujemy. Do tego życia pragniemy dojść, potrzebujemy dobrej spowiedzi, aby zjednoczyć się z Jezusem. Nie można doświadczyć Jezusa źle przeżywając swoje życie. Nie można doświadczyć Jezusa, kiedy człowiek żyje w grzechu ciężkim. Doświadczamy Go zawsze na drodze nawrócenia, wewnętrznej przemiany, kiedy odzyskujemy dar Chrystusowego pokoju – przekonywał Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Przed zakończeniem Mszy Świętej ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry podziękował duchowieństwu i wiernym za udział w procesji.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!