TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 02:12
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Dzięki żarliwej modlitwie

Dzięki żarliwej modlitwie

Na pierwszoczwartkowe spotkanie przed obliczem cudownej rodziny w kaliskim sanktuarium od lat przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. W tym roku odbyła się ona już po raz piętnasty. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, który również wygłosił homilię wskazując jak wielkim darem są miejsca święte, w których możemy się modlić.

Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową” (św. Jan Paweł II, Warszawa – Praga, 13 czerwca 1999 r.) – O wygranych bitwach i prawdziwych zwycięstwach na przykładzie cudu nad Wisłą. Dziś trzeba obronić rodzinę i wywalczyć pełną ochronę życia człowieka”.
- Rok 2020, który biegnie, jest chyba rokiem jak czujemy jest rokiem niełatwym. Ten rok przyniósł przynajmniej dwie wielkie rocznice, do których przeżywania przygotowywaliśmy się długo nie myśląc, że przyjdzie nam je świętować w takich okolicznościach. Jedna z nich to z pewnością 100. rocznica Karola Wojtyła św. Jana Pawła II, a druga to bez wątpienia, to 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, którą nazywamy cudem nad Wisłą, której zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Dalej zauważył, że kiedy przychodzimy do św. Józefa, kiedy się tutaj gromadzimy, to też spodziewamy się zwycięstwa, które jest potrzebne także pośród nas, w ojczyźnie, między nami Polakami. Zwycięstwa, które polegać będzie na tym, że obronimy właściwą, jedyną wizję małżeństwa i rodziny, że będziemy potrafili w sposób skuteczny zabezpieczyć obronę życia. I tutaj też zanoszona jest od wielu lat żarliwa modlitwa - wskazał ks. prałat Leszek Szkopek, wprowadzając w konferencję, na którą zaproszony został prof. dr hab. Wiesław Wysocki, historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, specjalista z zakresu biografistyki najnowszej, historii najnowszej Polski, historii powszechnej w czasach nowożytnych i historii wojskowości. Wiele jest tych pól, którymi się zajmuje, ale jednym z nich jest sprawa cudu nad Wisłą.


Bohaterowie stulecia
Temat konferencji brzmiał: „Obrona prawdziwego kształtu małżeństwa i rodziny oraz poszanowanie życia każdego człowieka współczesną formą patriotyzmu – by nie zmarnować dziedzictwa bohaterów ostatniego stulecia”. Na początku prof. Wysoki zauważył, że z Bitwą Warszawską związane są dwie wielkie osoby. A mianowicie, ks. kapelan major Skorupko, który przepowiedział, że 15 sierpnia przyjdzie zwycięstwo przez Matkę Boską Zielną i poświadczył to oddając życie w wigilię tego święta. I druga postać związana z Bitwą Warszawską to naczelnik państwa i naczelny wódz marszałek Piłsudski. - To właśnie marszałkowi Piłsudskiemu, ks. bp Józef Pelczar zaoferował, by po bitwie cały rząd z naczelnikiem państwa na czele, cały parlament, Episkopat i wojsko podziękowało za zwycięstwo Matce Bożej na Jasnej Górze. Niestety nie można było tego zrobić w planowanym terminie, więc biskup Pelczar zaproponował dzień 3 maja 1921 roku, co prawda z różnych powodów do tego nie doszło, ale w 1921 roku naczelnik państwa złożył wizytę na Jasnej Górze, gdzie oddał Rzeczpospolitą Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i dziękował Matce Bożej za wiktorię 1920 roku – podkreślił Prelegent. Dalej prof. Wysocki zaznaczył, że było to swoistym symbolem XX wieku i jakby stemplem, a jednocześnie znakiem udziału Kościoła w wielkiej obronie Rzeczypospolitej.
- Dewiza, służyć jak najlepiej, wiernie państwu, tego nam dzisiaj brakuje – zaznaczył Prelegent dodając, że dzisiaj państwo jest deprecjonowane, jest często uważane za materię, którą mówiąc językiem Sienkiewicza można ciągnąć na swoją stronę, a nam potrzeba ludzi, którzy będą tej Rzeczypospolitej wierni. - Dzisiaj mamy problem, by państwo traktować jako wartość, a nie tylko jako miejsce, gdzie można coś ugrać – zaznaczył Profesor podkreślając, że najważniejszym jest, by wyzwolić się z zależności niewolniczej i od tego, co jest poniżające, gdyż najważniejsze jest poczucie własnej godności i godności w narodzie - Na szczęście mamy piękne wzorce – zaakcentował.


Źródła Bożej łaskawości
- Uświadamiamy sobie tę łaskę, że jesteśmy w miejscu świętym. To jest niezwykły dar być w miejscu świętym i teraz kiedy patrzymy na naszą Ojczyznę, mieć miejsca święte. Możemy powiedzieć za św. Piotrem z Góry Przemienienia: „Panie dobrze, że tu jesteśmy”. Każdy, komu dana jest łaska bycia u św. Józefa w Kaliszu, może powtórzyć to samo. Jakże wielka łaska jest dla naszego narodu i ojczyzny, że w drodze naszego ziemskiego pielgrzymowania możemy mieć takie miejsca, jak sanktuarium, miejsca uświęcone, napełnione modlitwą, bogate w łaski Boga i służebne poprzez obecność w nich Matki Zbawiciela i świętych - zauważył w pierwszych słowach homilii ks. bp Romuald Kamiński, stawiając przy tym pytanie, czy to doceniamy i korzystamy ze źródeł Bożej łaskawości? Dalej przywołał słowa pewnego człowieka, który opowiadał mu, a przemierzył on kawał świata, że w jednej z części Europy trafił na takie miejsca, gdzie od dawna nie była sprawowana Najświętsza Ofiara, nie widział czynnych świątyń. Opowiadał, że czuł na sobie oddziaływanie złego. - Patrząc na takie doświadczenie, powinniśmy Bogu ciągle dziękować za to, że nie żyjemy na takiej pustyni, że jesteśmy powiedziałbym w sytuacji uprzywilejowanej, że możemy mieć na wyciągnięcie ręki dom Boży, posługę sakramentalną – zaznaczył Hierarcha.


Mądrość Boża
Dalej wskazując na to niezwykłe miejsce, jak i na cykliczne spotkania w każdy pierwszy czwartek miesiąca i konsekwentnie podejmowane tematy, a także kierowana na tę rzeczywistość modlitwa, a także próba formacji naszych serc i sumień, już można powiedzieć dają dobre owoce. Następnie zaznaczył, że każdy z nas chciałby, żeby to mądrość Boża go przeniknęła, żebyśmy się stali mądrymi według zamysłu Boga, a więc posiadali w sobie mądrość Bożą i wyjaśnił, czym ona się charakteryzuje, mówiąc: „Mądry wedle zamysłu Bożego to jest ten, który ze wszystkich sił pragnie iść drogami Bożymi rozpoznawszy najpierw, jakie jest Boże pragnienie. Co Bóg ode mnie w danej chwili żąda, czego wymaga i czego pragnie. Chcę Go poznać i wypełnić jego wolę”.
- I to jest mądrość Boża. Wszystko co istnieje jakby poza tą strefą, Bożą mądrością nie jest, to już jest mądrość ludzka, która nieraz człowieka doprowadzi do niebywałych tarapatów, więc powinniśmy dbać o to, aby w naszym życiu zagościła mądrość Boża – powiedział Celebrans.
Dalej wskazując, że matka i ojciec to filary w konstrukcji rodziny, tworzą oni gmach, który jest bezpieczny dla dziecka, zauważył, że wśród powołań najliczniejsze są te, do bycia mężem i żoną, ojcem i matką. - Nie wolno zaniżać ich znaczenia. To są powołania królewskie. Powołanie powinno stanąć w centrum, a wszystkie instytucje powinny równomiernie pracować nad tym, aby tej wspólnocie wszystko się udało, bo ona jest w centrum zainteresowania. Nie możemy sporadycznie pamiętać o wyjątkowości powołania małżeńskiego i rodzinnego i o wartości życia. To powinno być codziennym programem – podkreślał Hierarcha. - Nam potrzeba ciszy po to, aby usłyszeć Boga. Bóg nie lubuje się w przekrzykiwaniu hałasu tego świata – zauważył Hierarcha, stawiając za przykład św. Józefa, który jest milczącym świętym. - Sumienie każdego z nas potrzebuje ciszy. Św. Józef jest doskonałym tego przykładem i nauczycielem – dodał Kaznodzieja, akcentując, że św. Józef jest człowiekiem uczciwej pracy, a praca jest nam zadana na drodze do zbawienia, ona ma nam pomagać uszlachetniać się. - Św. Józefie pomóż nam uporządkować i tę część naszej rzeczywistości – mówił Biskup warszawsko-praski.
Po Komunii św. ks. bp Romuald wraz z księżmi biskupami kaliskimi zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny. Następnie głos zabrał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który podziękował bp. Stanisławowi Napierale, za inicjatywę modlitwy pierwszoczwartkowej za rodziny u św. Józefa oraz zachęcił wiernych, aby modlili się o powołania do kapłaństwa. Natomiast ojciec Tadeusz Rydzyk zaapelował do wiernych o dobre wychowywanie młodego pokolenia. Prosił też o modlitwę o pokój w Polsce, wzajemną miłość i zaprzestanie budzenia nienawiści.

Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!