TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Października 2021, 20:44
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Dziękczynienie za bazylikę

Dziękczynienie za bazylikę

- Niech to nasze dziękczynienie za wyniesienie tego kościoła do tytułu bazyliki będzie przeniknięte pragnieniem budowania naszego życia na skale jaką jest wiara w Chrystusa – mówił ks. prałat Aleksander Gendera podczas Mszy św. dziękczynnej za wyniesienie krotoszyńskiej fary do godności bazyliki mniejszej.

Dziękczynienie nie miało uroczystego charakteru ze względu na żałobę ogłoszoną przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka po tragicznej śmierci ks. kanonika Dariusza Kowalka, proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. – Chcemy, aby to nasze dziękczynienie było przepełnione zadumą o naszym upływającym życiu, ale też było przeżywane w tej perspektywie odejścia pasterza jednej z krotoszyńskiej parafii – powiedział ks. prałat Aleksander Gendera na początku Eucharystii sprawowanej na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W homilii kustosz bazyliki odwołując się do Ewangelii wskazywał, że Chrystus uczy, że skałą jest wiara, która słucha słów Boga i je wypełnia. - Tą skałą jest życie zgodne z przykazaniami. Tą skałą jest Eucharystia, którą czcimy kończąc oktawę Bożego Ciała. Tą skałą jest Kościół. Musimy mieć świadomość, że Chrystus i Kościół w naszych czasach bywają tą skałą, która jest odrzucana przez wielu. Musimy mieć świadomość tego, że jest wyśmiewana, wykpiona, odrzucona, a my mamy świadczyć, że życie, które budujemy na skale jest trwałe – zaznaczył Kaznodzieja. Przekonywał, że nadanie kościołowi tytułu bazyliki to szczególne zobowiązanie. - Tą skałą jest Piotr, na którym Chrystus buduje swój Kościół. To szczególnie musi wybrzmieć w tym kościele, który stał się bazyliką. To szczególne zobowiązanie, aby nauczanie i to wszystko co w nim się dzieje miało odniesienie do Piotra. Nie na darmo papież udziela swego herbu takiemu kościołowi. Herb papieski jest po to, aby podkreślić swoją więź ze wspólnotą, która się tutaj modli, ale i odwrotnie - ta wspólnota musi wsłuchiwać się w nauczanie Piotra, papieża naszych czasów i jego następców – wskazał ks. prałat Gendera. Po Mszy św. odbyła się procesja do czterech ołtarzy i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
Przypomnijmy, że krotoszyńska fara została wyniesiona do godności bazyliki. Uroczyste ogłoszenie decyzji papieża Franciszka odbyło się w niedzielę, 23 czerwca, podczas Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański w asyście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna oraz wielu kapłanów. Obszerna relacja z tej uroczystości została zamieszczona w poprzednim numerze „Opiekuna”. Dzień później nowo ustanowioną bazylikę odwiedził prezydent RP Andrzej Duda przebywający w Krotoszynie. Wizyta ta miała charakter prywatny. Ks. prałat Aleksander Gendera oprowadził prezydenta po kościele i wręczył mu upominki związane ze świątynią, natomiast prezydent obdarował bazylikę trybularzem (kadzielnicą).


Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!