TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2020, 02:11
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Czerwony Nil

Mały Atlas Biblijny (6)

Czerwony Nil

Kiedy Mojżesz usłyszał od Pana Boga, że został przez Niego wybrany na tego, który wyprowadzi Izraelitów z niewoli egipskiej, opuścił Madian i wrócił do Egiptu. Tam razem ze swoim bratem Aaron udał się do faraona i oznajmił, że Bóg życzy sobie, by faraon uwolnił Izraelitów, by mogli oni spokojnie opuścić Egipt.

Faraon, gdy to usłyszał, bardzo się rozzłościł. Nie zamierzał uwalniać Izraelitów, bo wykorzystywał ich do najcięższych prac i byli mu bardzo przydatni. Poza tym faraon nie dowierzał Mojżeszowi. Wątpił, że przysłał go do niego Bóg. Egipcjanie mieli swoich bogów, znali tylko ich, czcili tylko ich i wydawało im się nieprawdopodobne, by jakikolwiek lud miał tylko jednego Boga, który po prostu może wszystko. Mojżesz dokonał więc cudu, który przekonał faraona, że Bóg Izraelitów naprawdę za nim stoi. Ale faraon nadal się upierał i nadal nie chciał wypuścić ludu izraelskiego na wolność. Wtedy rozgniewał się Pan Bóg i postanowił zesłać na Egipt swego rodzaju kary, nazywane w Biblii plagami.

Pierwszą z nich była zamiana wód rzeki Nil w krew. Nil to największa rzeka na świecie, która dawała wówczas życie Egipcjanom. Gdy wody stały się czerwone i nie zdatne do picia, dla Egipcjan była to prawdziwa katastrofa. Drugą plagą było to, że nagle rozmnożyły się w ogromnej ilości żaby, były one wszędzie. Trzecią była plaga komarów, czwartą much. Piąta plaga to straszna choroba, która dotknęła egipskie bydło. Szósta polegała na tym, że ciała Egipcjan pokryły się licznymi, okropnymi wrzodami. Siódmą plagą był straszliwy grad, który zniszczył plony, ósmą prawdziwa inwazja szarańczy. Dziewiąta plaga była przerażająca, bo w całym Egipcie zrobiło się strasznie ciemno. Mimo tego, że trwał dzień. Niektórzy początkowo tłumaczyli sobie, że ciemność ta może być wynikiem zaćmienia Słońca, ale szybko zrozumieli, że zaćmienie Słońca nie trwa tak długo i że w sumie wygląda całkowicie inaczej. 

Kiedy faraon po tych pełnych grozy wydarzeniach nadal upierał się przy tym, że nie uwolni Izraelitów, Pan Bóg zesłał na Egipt dziesiątą plagę: śmierć pierworodnych dzieci Egipcjan. Plaga ta dotknęła także synka faraona i wtedy władca Egiptu postanowił ustąpić Mojżeszowi, a Izraelici zaczęli przygotowywać się do wyjścia z Egiptu.

Aleksandra Polewska-Wianecka

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!