TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 21 Września 2020, 21:40
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Chrystus przychodzi w ludziach

Chrystus przychodzi w ludziach

- Z wielką wdzięcznością w tę noc Bożego Narodzenia dziękujemy Panu Bogu, że dał nam swojego Syna, aby nas zbawił – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji biskup kaliski Edward Janiak zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka. W homilii Ks. Biskup wskazywał, że Pan Jezus przyszedł na ziemię, aby zbawić człowieka.
- W Adwencie Kościół przypomniał nam także o powtórnym przyjściu Chrystusa. Zbawiciel przyjdzie nie po to, aby był sądzony, ale po to, aby wezwać na sąd tych, przez których był osądzony – powiedział Celebrans. Zaznaczył, że św. Bernard żyjący w pierwszej połowie XII wieku mówił jeszcze o trzecim przyjściu Chrystusa. – To przyjście ma miejsce między pierwszym a drugim. Jest to przychodzenie Chrystusa do nas pod osłoną znaków sakramentalnych. W tym roku liturgicznym pochylamy się nad Eucharystią. Chrystus przychodzi pod osłoną chleba i wina w każdej Mszy św. - stwierdził Kaznodzieja. Podkreślał, że Chrystus obecny jest w drugim człowieku. - Chrystus przychodzi do nas również w drugich ludziach, zwłaszcza biednych, potrzebujących. Nie ma innej drogi do Boga jak przez człowieka. Kto nie kocha ludzi nie kocha Boga. Kto źle życzy innym nie kocha Pana Boga - wskazał Ks. Biskup. Zauważył, że jest jeszcze czwarte przyjście Jezusa na ziemię. - Jest to przyjście po człowieka, który kończy ziemskie życie, a który za życia przyznawał się do Niego, w Niego wierzył, swoje życie kształtował Ewangelią - mówił Duchowny.
Zachęcał wiernych, aby byli dla innych przewodnikami w wierze. - Dziękujmy Panu Bogu za ludzi, których stawia na naszej drodze życia. Starajmy się być dla innych przewodnikami. Dzielmy się szczęściem, radością, łaską wiary z dziećmi, młodzieżą, dając pozytywne przykłady drogi do świętości. Bardzo często ta droga prowadzi przez krzyż, ale zupełnie inaczej przeżywa się cierpienie w cieniu krzyża Chrystusa – przekonywał Ordynariusz kaliski.
Wspólnie z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kanonik Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kanonik Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezji i ks. kanonik Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa. Po Mszy św. biskupi przełamali się opłatkiem z wiernymi. Uroczystość uświetniła orkiestra „Gród nad Prosną”.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!