TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Marca 2024, 07:12
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Chleb - znak jedności

 

Chleb - znak jedności

Otrzymaliśmy chleb dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób i jako ludzie wiary to nasze dziękczynienie i wspólne świętowanie rozpoczynamy Mszą św., na wspólnej modlitwie, bo jesteśmy przekonani, że bardzo ważna jest praca rolników i wszystkich ich wspomagających. Ważne jest też Boże błogosławieństwo. Ważna jest ludzka praca, której towarzyszy Boża łaska – mówił ks. bp Damian Bryl podczas dożynek diecezjalno-gminnych w Skalmierzycach.

Wrzesień to czas kiedy w całym kraju, w wielu miastach, miasteczkach i wioskach odbywają się tradycyjnie dożynki, które są wielkim świętem poświęconym zbiorom zbóż, w czasie którego, dziękujemy Bogu za plony. Przemierzając kraj na polach widać już bale słomy, które świadczą o tym, że zboże zostało zebrane. W naszej diecezji nie brakuje pól uprawnych, nie brakuje ludzi, którzy są związani z pracą na roli. Każda parafia na swój sposób świętuje to jakże ważne święto plonów. Odbywają się również dożynki państwowe, jak i oczywiście te na szczeblu diecezjalnym. Tegoroczne święto plonów na szczeblu diecezjalnym odbyło się w Skalmierzycach u stóp Matki Bożej czczonej od stuleci w jej cudownym wizerunku. Uczestników uroczystości przywitał kustosz sanktuarium w Skalmierzycach, proboszcz parafii ks. kanonik Sławomir Nowak, który wyraził wielką wdzięczność Ks. Biskupowi za wybranie tego właśnie miejsca na tegoroczne uroczystości dożynkowe, które wpisały się w obchodzoną w parafii 55. rocznicą koronacji wizerunku Pani Skalmierzyckiej. Koronacji obrazu dokonał ks. kard. Stefan Wyszyński, który w tych dniach zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. Ks. kanonik Nowak zaznaczył, że chcąc uczcić to wielkie wydarzenie, jak i podziękować Matce Bożej w Skalmierzyckim wizerunku, została podarowana jej złota róża, którą kilka dni temu w Rzymie pobłogosławił papież Franciszek. Róża ta jest darem wiernych, którzy oddali swoje małe „skarby”, czyli obrączki, kolczyki itp. przedmioty w darze za otrzymane łaski wyproszone przed jej obliczem.


Wdzięczność wobec Pana Boga
- Wszystko ma swój czas, jest czas pracy, zmagania, wysiłku i jest czas wspólnego spotkania podsumowań, rozmów i refleksji. Jest czas żeby zebrać to, co urosło i jest czas żeby się tym nacieszyć. Dzisiaj spotykamy się żeby razem świętować święto plonów i razem przed Bogiem dziękować za to wszystko co urosło, co zostało zebrane, ale też dziękować tym wszystkim dzięki, którym te plony zostały zebrane – mówił ks. bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej na placu przy sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej. Biskup Bryl już na wstępie podkreślił, że wszystkim zaangażowanym w pracę na roli należy się wielkie podziękowanie, jak i wszystkim służbom i organizacją, które wspierają rolników. - Słowo dziękuje jest ważne, bo wiemy jak ważna jest wdzięczność i to byśmy niektórych rzeczy nie traktowali jak oczywistość, która zabija ducha wdzięczności – zaakcentował ks. bp Bryl, dodając, że ważne jest by młodemu pokoleniu przekazywać potrzebę wyrażania wdzięczności i w ogóle dziękczynienia.
- Ten dzisiejszy dzień przypomina nam wszystkim i tym, którzy pracują na roli i tym, którzy z tej pracy korzystają, że nie wszystko w naszym życiu od nas zależy, że ważne jest nasze ludzkie zaangażowanie, ale są przestrzenie wobec, których czujemy się mali i mimo naszych wysiłków nie potrafimy ich kształtować – zauważył Biskup kaliski, dodając że tym światem nie rządzi przypadek, lecz to wszystko co się dzieje jest w rękach Boga. - Nie wszystko od nas zależy i dlatego przychodzimy i wyznajemy wiarę, a obecność na tej Eucharystii jest wyznaniem, Boże, Ty nam to dałeś, od Ciebie wszystko zależy i potrzebujemy Twojego błogosławieństwa. Dzięki Twojemu błogosławieństwu zboże, wszystkie rośliny, które zbieraliśmy urosły - podkreślił Kaznodzieja, dodając, że praca na roli uczy człowieka pokory.


Z wielu ziaren
- Chciałbym zaprosić, żeby to dzisiejsze świętowanie otwierało nas na siebie, nawet jak mamy różne spojrzenia, różne poglądy społeczne, polityczne. Szukajmy tego co nas łączy. Budujmy mosty. Budujmy drogi do siebie, abyśmy umieli być coraz bliżsi sobie – apelował Biskup kaliski zaznaczając, że ten chleb, który powstał z wielu ziaren jest znakiem jedności.
- Chciałbym zaprosić wszystkich, by rozejrzeli się wokół, czy tego chleba wszystkim wystarcza – mówił biskup Damian, podkreślając przy tym, że ten chleb, który dzielimy, kroimy w naszych domach, a dzisiaj tutaj pośród zebranych, niech to będzie ważny znak jedności. - To dzielenie chleba jest ważnym zaproszeniem do tego byśmy byli wrażliwi na siebie nawzajem. Byśmy byli wrażliwi na tych, którym go brakuje. I dlatego bardzo proszę, dbajmy, żeby każdy dostał tyle ile potrzebuje, żeby tego chleba nie brakło także w naszym otoczeniu, w sąsiedztwie. Może ktoś go potrzebuje, może nie ma odwagi, żeby poprosić. Miejmy otwarte oczy – wołał biskup kaliski Damian Bryl. Korzystając z obecności władz rządowych i samorządowych prosił, by ten chleb był sprawiedliwie dzielony i żeby go nigdy nie brakło. Ksiądz Biskup prosił również wiernych, by z szacunkiem odnosili się do ziemi, pamiętają, żeby tę ziemię w dobry sposób uprawiać, żeby jej nie zniszczyć, nie zatruwać, aby mogła służyć następnym pokoleniom. - Szanujmy naturę, którą od Pana Boga otrzymaliśmy – wołał ks. bp Damian, prosząc przy tym Boga, by przyjął wysiłek,trud i pracę wszystkich ludzi pracy na roli.
- Niech to wszystko będzie miłą Tobie ofiarą – zakończył Kaznodzieja.
Marta Chlasta ze Skalmierzyc i Waldemar Urbaniak z Boczkowa, starostowie dożynek złożyli dożynkowy bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla, burmistrza Nowych Skalmierzyc Jerzego Łukasza Walczaka oraz Tadeusza Orzechowskiego przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
Po nabożeństwie uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na plac dożynkowy w pobliżu skalmierzyckiego sanktuarium, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy. Podczas świętowania nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie zaprezentowała się Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP Skalmierzyce. Swój program przygotowało też Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. A wieczorem wystąpiła Izabela Trojanowska.

Tekst Arleta Wencwel - Plata
Zdjęcia Ewa Kotowska - Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!