TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 07:21
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Bez ołtarza nie ma świątyni

Bez ołtarza nie ma świątyni

 - Ołtarz to miejsce święte, gdzie dokonuje się bezkrwawa ofiara Jezusa. Bez ołtarza nie ma świątyni - mówił bp Stanisław Napierała w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie. Biskup kaliski senior 23 października dokonał konsekracji ołtarza, w który wmurowano relikwie św. Mateusza, ewangelisty.
Witając biskupa, duchowieństwo i wiernych proboszcz ks. Rafał Rydliński dziękował parafianom za ufundowanie nowego marmurowego ołtarza soborowego wraz z ambonką. Wskazał, że w ołtarzu spoczną relikwie św. Apostoła Mateusza, ewangelisty i męczennika. Przypomniał, że dokładnie 70 lat temu poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni dokonał ówczesny Prymas Polski abp Stefan Wyszyński.
W homilii Celebrans ukazując znaczenie ołtarza podkreślał, że w Nowym Testamencie ołtarzem jest krzyż. - To jest to miejsce, w którym Jezus Chrystus złożył siebie samego jako ofiarę przebłagalną za grzechy wszystkich ludzi. Na ołtarzu zbudowanym rękoma ludzkimi Pan Jezus także składa ofiarę z siebie samego. Różnica między Kalwarią a ołtarzem jest ta, że na krzyżu Pan Jezus złożył krwawą ofiarę, a na ołtarzu bezkrwawą, ale to jest ta sama ofiara Jezusa Chrystusa, która przebłaguje Boga za nasze grzechy – powiedział pierwszy Biskup kaliski. Akcentował, że ołtarz jest miejscem najważniejszym w kościele. - To jest miejsce święte. Mówimy, że to stół Pański, bo na nim dokonuje się uczta, do której jesteśmy zaproszeni. Jezus karmi nas swoim Ciałem i swoją Krwią. Ołtarz to jest miejsce centralne w kościele, przy nim gromadzimy się jako żywa wspólnota Kościoła. Ilekroć będziecie przychodzić do tej świątyni to wpatrujcie się w ołtarz, bo to jest najważniejsze miejsce. Bez ołtarza nie ma świątyni – zaznaczył bp Napierała. Podczas Mszy Świętej Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Przypomnijmy, że obecna świątynia stoi w miejscu kościoła, który w 1941 roku został zburzony przez Niemców. Mieszkańcom Gołuchowa udało się wynieść i przechować niewielką część wyposażenia świątyni, która istniała od 1612 roku. Do budowy kościoła przystąpiono w 1949 roku. Kamień węgielny poświęcił i wmurował Prymas Polski Stefan Wyszyński w 1949 roku. Poświęcenia kościoła pw. NMP Wniebowziętej dokonał w 1961 roku bp Lucjan Bernacki, sufragan z Gniezna. 28 października 2018 roku biskup kaliski Edward Janiak poświęcił zrekonstruowany przedwojenny ołtarz z obrazem NMP Wniebowziętej, pod którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Śnieżnej.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!