TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Maja 2020, 17:49
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Bez krzyża zostajemy pozbawieni prawdy

- Bez krzyża pozostajemy pozbawieni prawdy, która potrzebna jest do życia w wolności dzieci Bożych – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu transmitowanej na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

W homilii Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że człowiek ma duży wpływ na kształtowanie wolności wewnętrznej. – Wolność zewnętrzna ma swoje ograniczenia. Teraz mamy czas próby naszej wolności i jej zagospodarowywania na co dzień. Nie mamy wiele możliwości, są ograniczenia różnego rodzaju, chociaż w tym czasie właściwe. Jednak każdy z nas wewnętrznie jest człowiekiem wolnym. Wnętrze zależy od nas, jak je wypełnimy, czy damy Panu, aby rozświetlił je swoją łaską. Z takich decyzji wypływa nasza wiara – zaznaczył Kaznodzieja.

Podkreślał, że ucieczka od krzyża zawsze jest ucieczką w stronę grzechu. – Uciekając od krzyża stajemy się słabi i tracimy poczucie sensu w dzieło zbawcze Boga, nie widzimy w nim mądrości i mocy Bożej – powiedział Duchowny.

Akcentował, że bez krzyża nie ma przebaczenia. – Świat bez krzyża staje się nie do udźwignięcia, sam staje się krzyżem. Bez krzyża nie ma miłosierdzia. Bóg zbawił nas przez przyjęcie krzyża, właśnie na krzyżu odkupił człowieka – stwierdził bp Łukasz Buzun.

Po odczytaniu przez diakona i kapłanów Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i adoracja przez duchowieństwo i służbę liturgiczną poprzez przyklęknięcie.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Dariusz Kwiatkowski, profesor UAM w Poznaniu, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa” oraz księża wikariusze katedry kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!