TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Października 2021, 19:23
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Banknoty Republiki Artsax

Banknoty Republiki Artsax

Republika Górnego Karabachu funkcjonuje jako niepodległe państwo, które nie jest uznawane przez inne kraje. Na jednym z jego banknotów zobaczymy Jezusa głoszącego Ewangelię i błogosławiącego.

Co powoduje, że obecnie powstają nowe państwa na świecie? Uznanie międzynarodowe, czyli koncert życzeń mocarstw? Chyba nie tylko. Państwa powstają po to, by kontrolować dany obszar - zamieszkiwany zwykle przez ludność podobnego pochodzenia, obszar, na którym zazwyczaj czynny jest rynek jakichś specyficznych towarów, ograniczony pasmami gór, rzekami czy pustyniami.


Czasem natomiast
o powstaniu takiego nowego tworu państwowego decyduje wyłącznie wola innego państwa, które oficjalnie nie może się nawet do tego przyznać. Obecnie żyjemy w takim świecie, że nie wystarczy ogłosić się królem czy księciem jakiegoś spornego terenu
i utrzymać odpowiednio długo swoje panowanie nad danym krajem, aby wszyscy wokół zaczęli brać ten nowy twór na poważnie. Takie podejście było możliwe w czasach Samsona, Piastów czy Przemyślidów. Obecnie powstające państwa muszą być republiką, czyli powstać z woli ludu. A żeby takie nowe twory państwowe mogły zaprowadzić własne znaki pieniężne muszą stosować różne sztuczki.
Jednym z takich państw jest na przykład Republika Artsax, inaczej zwana Republiką Górnego Karabachu lub po rosyjsku Nogorno Karabach. Aby wprowadzić do obiegu własne banknoty tamtejszy bank zamówił przez pośrednika z Nowego Jorku (Educational Coin Company) w Oesterrische Staatsdruckerei w 2004 roku serię nowych kuponów edukacyjnych, które po przesłaniu do Górnego Karabachu stały się banknotami o nominałach 2 i 10 dra. Miały one uzupełnić braki w drobnej monecie armeńskiej, kursującej w tej ormiańskiej enklawie na terenie Azerbejdżanu. Na awersie banknotu o nominale 10 dra umieszczone zostały Jezus głoszący Ewangelię i podnoszący rękę w geście błogosławieństwa oraz klasztor Dadivank. Natomiast na awersie banknotu o nominale 2 dra przedstawione zostały katedra św. Jana Chrzciciela w Martakert oraz żyjący na przełomie III i IV wieku św. Grzegorz Iluminator. Kiedy spojrzymy na rewers tego banknotu zobaczymy płaskorzeźbę krzyża i św. Jana Chrzciciela chrzczącego Jezusa.
Dziś realna wartość obiegowa tych banknotów jednak jest niewielka, bo w przybliżeniu zastępują monety jedno i pięciocentowe (w euro). Jest to skutek inflacji w Armenii, gdzie najmniejszym banknotem w obiegu jest 1000 dram (wart około dwa euro). Banknoty te stanowią obecnie nie tyle środki pieniężne, a symbol niezawisłości i deklarację polityczną Artsaxu.

Tekst Piotr Kalinowski

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!