TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Sierpnia 2020, 06:06
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Bądźmy płodni - słowo redaktora

Bądźmy płodni

Papież Franciszek wielokrotnie nas zaskakiwał różnymi wypowiedziami, chociaż ja mam wrażenie, że niektóre jego stwierdzenia, które szczególnie zasługiwały na podkreślenie i zapamiętanie najczęściej są przemilczane i szybko zapomniane. W tym miejscu staram się w miarę możliwości często sięgać po wypowiedzi Piotra naszych czasów i przyznam, że najczęściej przypominam sobie te słowa: „Kto się nie modli do Boga ten modli się do diabła”. Zawsze kiedy mam jakieś chwile (nieraz niestety dłuższe chwile) słabości w modlitwie to przypominają mi się te słowa, a jednocześnie natychmiast dostrzegam, jak głęboką prawdę one zawierają, jak bardzo gnuśnieję i poddaję się bez walki na wielu polach, kiedy słabuję na modlitwie. Mamy akurat przełom roku, ja piszę ten tekst jeszcze przed Świętami, a Wy będziecie je czytać już w roku 2018, i choć od dawna nie podejmuję jakichś wielkich noworocznych postanowień, to jednak to jedno jest ciągle aktualne: obym w przyszłym roku jak najmniej miejsca pozostawił diabłu. I wiem, że właśnie modlitwa, czyli relacja z Bogiem, będzie tu fundamentalna i wiem kto - w przypadku jej braku – będzie się szarogęsił (szarodiablił?) w moim życiu. A więc podstawowa rada na kolejny rok: modlitwa do Boga, relacja z Bogiem, zaufanie do Boga, budowanie na Bogu.
W poszukiwaniu dalszych inspiracji na kolejny rok przejrzałem jeszcze raz ostatnie wypowiedzi Franciszka, aby znaleźć motto na rok 2018 i oczywiście Franciszek nie zawiódł. W jednej z adwentowych homilii przypomniał, że „to prawda, diabeł chce bezpłodności; chce, aby nikt z nas nie żył po to, by dawać życie innym – czy to fizyczne, czy duchowe – ale byśmy żyli tylko dla siebie samych. Egoizm, pycha, próżność sprawiają, że dusza staje się ociężała, brak w niej woli życia dla innych. To za sprawą diabła rośnie kąkol egoizmu, który nie czyni nas płodnymi”. Konieczna wydaje się w tym miejscu pełna serdeczności, współczucia i miłości zachęta do tych wszystkich, a jest ich coraz więcej, którzy bardzo pragną mieć potomstwo, ale z jakichś przyczyn, nie zawsze do końca zdiagnozowanych czy zrozumiałych, nie mogą mieć własnych dzieci, aby nie odczytali źle tej wypowiedzi. Niech nie tracą nadziei. Jeżeli będą – jak Święty Józef, któremu tak szczególnie się teraz przyglądamy – próbowali pełnić wolę Bożą, a nie forsowali swoich pragnień, Bóg przyjdzie i do nich z darem płodności i na pewno pomoże im rozpoznać jakiego rodzaju ojcostwo i macierzyństwo dla nich przygotował.
Ale w słowach papieża Franciszka widzę również o wiele szerszą zachętę do płodności w różnych sferach życia. Począwszy od wykorzystania naszych talentów. Ciągle inspiruje mnie ewangeliczna przypowieść o panu, który powierzył swoim sługom talenty, jednemu pięć, drugiemu trzy, a trzeciemu jeden talent. Ta przypowieść uświadamia mi, że każdy z nas przynajmniej jeden wymiar swojego życia, zdolności, umiejętności ma dany po to, aby go pomnożyć. Aby się nim dzielić z innymi, aby być darem dla innych. Mam w swojej parafii takiego pana Jana (panie Janie pozdrawiam), który nauczył się wytapiać świece z pozostałych resztek i z wielką radością robi dla nas te świece (nie marnuje się nawet najmniejszy kawałek). Znalazł swoją małą działkę pośród innych aktywności, w której daje siebie, pomnaża pewną umiejętność dla dobra wspólnoty. Coś pięknego! A ja myślę o wielu ludziach, których znam, i nie tylko ja dostrzegam, że nie są w stanie niczego pomnożyć, wydać żadnego owocu, ale oni sami tak twierdzą: jestem do niczego. A to jest nieprawda! Bóg na pewno dał im obszar, w którym mogą być płodni, dał im choćby jeden talent, trzeba go rozpoznać! Nie tylko dla pożytku i dobra tych, którzy nas otaczają, ale również żeby nie dostać się w orbitę tego, który bezpłodność lubi, który lubi gnuśność, próżność i egoizm.
Dlatego proponuję hasło na kolejny rok: poszukujemy w sobie obszarów płodności, talentów, które trzeba pomnożyć dla innych, bo po to nam zostały powierzone. Płodnego Nowego Roku!

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!