TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 14:53
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 21(610)2021

Drożdżowiec ze śliwkami
Nadesłane
Drożdżowiec ze śliwkami

Październik pachnie owocowymi przetworami. Smażą się powidła ze śliwek, powstają jabłkowe musy i dżemy. Jesienne owoce z polskich sadów chętnie wykorzystywane są do ciast. 

Rysio, Róża i Tusia mówią o... bezinteresownej pomocy
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia mówią o... bezinteresownej pomocy

Jesienią widok za oknem zmienia się niemalże każdego dnia. Zielone liście na drzewach stają się brązowe, czerwone, żółte…

Czy granice są do przekraczania czy powstrzymywania?
Pleban ze wsi
Czy granice są do przekraczania czy powstrzymywania?

Kilka miesięcy temu, bywała u nas w kraju białoruska aktywistka, niejaka Jana Shostak, która chcąc zwrócić uwagę wszystkich na sytuację w swoim kraju, nie tylko tłumaczyła, co się tam dzieje, ale też darła gębę przez 60 sekund.

Jasna i ta druga strona księżyca odc. 363
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca odc. 363

Rzeczywiście wszystko było dokładnie tak, jak Piotr zapowiedział. Życie w jego parafii wydawało się toczyć w kompletnym spokoju i Mateusz był wręcz zdumiony.

Sekwencja Dies irae
ks. Jacek Paczkowski
Sekwencja Dies irae

Październik, jesień, wprowadza nas w zadumę nad przemijaniem tego świata, kulminacją tych refleksji jest uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Nadzwyczajna forma
Kinga Motyl
Nadzwyczajna forma

Nie jest obowiązkowa ani przymusowa. Czasem bywa niewskazana, czasem okazuje się pożyteczna, a wręcz konieczna. O czym mowa? O spowiedzi generalnej. Czym różni się ona od spowiedzi, tej w powszechnym rozumieniu?

Tęczowa rewolucja
Justyna Majewska-Michy
Tęczowa rewolucja

Francja przyodziała się w tęczowe barwy. Najstarsza córa Kościoła mierzy się z kolejną szatańską ideologią. Homo-wolność, równość i braterstwo wiodą społeczność LGBT na barykady.

Dotyk anioła
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dotyk anioła

Wszyscy jesteśmy doskonale świadomi istnienia naszych Aniołów Stróżów, ale najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo pomagają nam w naszej codzienności i w relacji z samym Bogiem. Czasami też zupełnie nie dostrzegamy żywych i całkowicie materialnych aniołów obok nas.

 

Dramat klęski
ks. Krzysztof P. Kowalik
Dramat klęski

Oblegający Jerozolimę Babilończycy byli konsekwentni. Otoczyli miasto nie pozwalając, by ktokolwiek czy cokolwiek przedostało się do jego wnętrza. Podejmowali też kolejne próby sforsowania murów miasta. Ale te dawały im odpór. W ręku mieli jeszcze jeden atut, broń straszniejszą niż ta uczyniona ludzkimi rękami. Był nią głód.

Świat megalitów (2)
Szymon Modzelewski
Świat megalitów (2)

Megalityczne budowle wielką przyszłość miały jeszcze przed sobą. Od około 6500 lat przed Chr. do Europy zaczęli napływać z Bliskiego Wschodu osadnicy, którzy dysponowali już umiejętnością uprawy roli i hodowli zwierząt. 

 

O poglądach Prymasa Wyszyńskiego 
ks. Piotr Jaroszkiewicz
O poglądach Prymasa Wyszyńskiego 

Nowy Błogosławiony Kościoła był antykomunistą niekonwencjonalnym i analizując błyskotliwie naturę systemu szukał oryginalnych sposobów sprostania stworzonemu przez niego wyzwaniu.

 

Jąkanie to nie wyrok
Renata Jurowicz
Jąkanie to nie wyrok

Na świecie jąka się około 40 milionów ludzi, a w naszym kraju jest ich około 500 tysięcy. Wprawdzie problem ten dotyczył w historii znanych i aktywnych osób, a jednak niektórzy powielają informację, że jąkający się musi wybrać prosty zawód, w którym nie będzie się zbytnio udzielać. Jak jest naprawdę? 

Andropauza w kilku słowach
Magdalena Turowska-Wright
Andropauza w kilku słowach

Czy panowie przechodzą przekwitanie? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. Mimo, że nie przebiega ono tak burzliwie i nie mówi się o nim tak często, jak w przypadku pań. Zwykle początek andropauzy przypada ok. 50 roku życia.

Ocierać łzy Boga
Ewa Kotowska-Rasiak
Ocierać łzy Boga

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z wieloma ludźmi dobrej woli podejmuje aktywne działania na rzecz osób najbardziej poszkodowanych, aby jak mawiał założyciel „ocierać łzy Boga wszędzie tam, gdzie Chrystus płacze”.

Taize, czyli (nie tylko kleryckie) tam i z powrotem (II)
Klerycy WSD
Taize, czyli (nie tylko kleryckie) tam i z powrotem (II)

Pozwólcie, że specjalnie dla was sporządzę zapis tego, czym Taize wyryło się we mnie.