TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Kwietnia 2024, 02:19
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 13(602)2021

Naleśniki  uniwersalne  i omlet na słodko
Nadesłane
Naleśniki uniwersalne i omlet na słodko

Uniwersalne naleśniki można połączyć ze słodkimi lub słonymi dodatkami. Nadesłany przepis wzbogaciliśmy o maliny (świeże i sos) oraz cukier puder. W wersji wytrawnej można do nich dodać sos bolonese z mięsem mielonym lub szpinak i ser feta. Omlet jest propozycją na słodko i można go potraktować jak biszkopt z patelni.

Alfabet świętego Józefa (5)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Alfabet świętego Józefa (5)

Czy wiecie, że o św. Józefie możemy sobie opowiadać krótkie historyjki używając do tego kolejnych liter alfabetu?
Dziś przedstawię Wam, krótkie historyjki na litery: O i P.

Rysio, Róża i Tusia o ...
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia o ...

Nareszcie! Na ten czas Róża czekała bardzo długo. Przecież dziesięć miesięcy to strasznie dużo! I to jakich? Najgorszych! Czwarta klasa to nie przelewki i Róża, która od starszych koleżanek słyszała, że przed nią same trudności, naprawdę w to uwierzyła. Tak się bała! Nowi nauczyciele, nowe przedmioty, nowe obowiązki…

Przed kim uklęknąć,  kogo bronić?
Pleban ze wsi
Przed kim uklęknąć, kogo bronić?

Jak każdy szanujący się mężczyzna powinienem rozpocząć dzisiejszą porcję szydery od niedawno rozpoczętego międzynarodowego turnieju w piłce nożnej. Wiadomo, że chłop „kopaną” ma się interesować i basta! Przy tej okazji pozwolę sobie na mały przytyk do Joe Bidena (żeby nie było że o nim zapomniałem) i pozostałych Amerykanów: ten wasz sport, w którym chłopcy sobie zakładają te śmieszne powiększające kostiumy i przepychają się z piłką „pod pachą” to nie jest żaden futbol!

Boże, coś Polskę
ks. Jacek Paczkowski
Boże, coś Polskę

Jedną z najdostojniejszych pieśń religijno-patriotycznych, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy jest hymn „Boże, coś Polskę”.

Pierwsze buty?
Renata Jurowicz
Pierwsze buty?

Latem sandały zobaczymy na nogach kobiet i mężczyzn, bo to obuwie modne i wygodne.
Ich historia wydaje się bardzo długa, sięga czasów przed naszą erą, ale nie każdy wtedy mógł je nosić. Wiadomo też, że miały związek z małżeństwem, a właściwie z jego odmową.

Wakacje z Bogiem i na sportowo
Arleta Wencwel - Plata
Wakacje z Bogiem i na sportowo

- Celem naszych działań jest rozbudzenie zaciekawienia światem, sportem, drugim człowiekiem, odnalezienie drogi do serc dzieci i ich rodziców – czytamy na stronie Sun sportu, organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Co ciekawego organizatorzy mają do zaproponowania na tegoroczne wakacje w rozmowie z Tomaszem Nidzgorskim.

Święta Brygida o wojnie stuletniej
Aleksandra Polewska-Wianecka
Święta Brygida o wojnie stuletniej

Większość, niezwykle głośnych w średniowieczu, mistycznych widzeń św. Brygidy odnosi się do funkcjonowania ówczesnego Kościoła – w tym do niewoli awiniońskiej papieży – jednak pewna jej część dotyczy także spraw politycznych jak przykładowo kwestia zakonu krzyżackiego i Polski, o których już kiedyś pisałam, czy też tematyka Wojny Stuletniej, o której opowiem dzisiaj.

Pokusa zdrady
ks. Krzysztof P. Kowalik
Pokusa zdrady

Choć Asyria nie podbiła Judy to jednak ta była od niej zależna. To wiązało się z koniecznością płacenia haraczu na rzecz wrogiego mocarstwa. Trudno było tę zależność przyjmować tak poddanym, jak i samemu królowi.

Prymas  i Paweł VI (III)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas i Paweł VI (III)

Stosunek do ateizmu i komunizmu zwłaszcza w państwowej jego formie był tym, co różniło od siebie kard. Wyszyńskiego i papieża Pawła VI. Najlepiej pokazują to losy petycji, którą w trakcie ostatniej sesji Soboru 9 października 1965 roku Prymas i polscy biskupi skierowali do komisji redagującej schemat
Konstytucji o Kościele w świecie współczesnym.

Słowo Boże na każdy dzień ( 28 czerwca -  3 lipca )
Nadesłane
Słowo Boże na każdy dzień ( 28 czerwca - 3 lipca )


Rdz 18, 16-33; Ps 103; Mt 8, 18-22 Ten lapidarny zwrot Chrystusa, który kieruje do owego młodzieńca, który staje się bohaterem dzisiejszej Ewangelii można odczytać jako klucz do zrozumienia każdego powołania.

Słowo Boże na niedzielę 27 czerwca
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na niedzielę 27 czerwca

Mdr 1, 13-15;2,23-24; Ps 30; 2 Kor 8, 7.9.13-15; Mk 5, 21-43 Liturgia XIII Niedzieli zwykłej skłania do refleksji nad życiem. Walczymy o nie, czujemy się bezradni, gdy nie możemy nic zrobić, by je odzyskać. Trudno odzyskać czas, jeszcze trudniej odzyskać tych, których Bóg zabrał. Jednak żyjemy tu i teraz. Czym więc jest życie?

Łaska życia  dzięki Bożej miłości
Nadesłane
Łaska życia dzięki Bożej miłości

Małgorzata i Bartłomiej Ebertowscy z Gdańska to małżeństwo, które poświęciło swoje serce dla dzieła „Wspólnoty modlitwy o potomstwo”. Sami przeszli długą drogę, aby obecnie cieszyć się upragnionym potomstwem. Za sprawą Bożej interwencji obecnie są rodzicami trzyletniej Miriam i półrocznej Emilii.

Strach  przed publicznością,  czyli o fobii społecznej
Magdalena Turowska-Wright
Strach przed publicznością, czyli o fobii społecznej

Fobia społeczna może dotykać między 3-13% populacji ogólnej. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli nasz lęk jest tak silny, że nie dajemy sobie z nim rady musimy szukać
pomocy u specjalistów.

Skarb ciała
Dr Jarosław
Skarb ciała

Czy zdajemy sobie sprawę jakim cudem jest nasze ciało? Jakim w ogóle cudem jest życie? Już na początku życia zachodzi cud pierwszy: informacja o nowym życiu zostaje zapisana w łańcuchu kwasów nukleinowych.